ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ АФРИКИ

УРОК 17. ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ АФРИКИ

Навчальна мета: сформувати в учнів систему знань про загальні особливості клімату Африки та основні кліматотвірні чинники; продовжити вдосконалення умінь пояснювати особливості клімату Африки, характеризувати вплив кліматотвірних чинників на його формування.

Обладнання: фізична карта Африки, кліматична карта Африки, підручники, атласи, шаблони.

Основні поняття: клімат, кліматотвірні чинники, повітряні маси, пасат, циркуляція атмосфери.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД

УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Географічна розминка (робота в парах, прийом “Взаємоперевірка” – учні по черзі ставлять одне одному питання за картою Африки)

2. Закінчіть речення.

– В основі материка Африка залягає давня…

– Серед форм рельєфу на материку переважають…

– На півночі Африки розташовані молоді гори…

– Уздовж південного берега Африки простягнулися гори…

– У Західній і Південній Африці розташовані всесвітньо відомі родовища…

– Багаторічний режим погоди, характерний для

певної місцевості, називають…

– До основних кламатотвірних чинників відносять…

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Знаючи географічне положення та особливості рельєфу Африки, можна визначити загальні особливості клімату материка. Африка – найжаркіший материк на Землі. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині зима й літо розрізняються переважно умовами зволоження. Лише в горах температури опускаються нижче 0 °С. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. І навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, які виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів… Якими ж чинниками зумовлений такий жаркий клімат Африки та нерівномірний розподіл опадів на материку, ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Розподіл температури повітря на материку

Положення Африки переважно в жаркому тепловому поясі обумовлює надходження величезної кількості сонячного тепла до її поверхні. Сонце протягом усього року стоїть тут високо над горизонтом. У тропічних широтах кількість сонячної радіації навіть більша, ніж в екваторіальних, через безхмарне небо, відсутність опадів і рослинного покриву. Лише в північних і південних окраїнах сонячна радіація і температура повітря поступово знижуються. Визначення за кліматичною картою основних температурних показників в різних частинах материка. Позначення результатів в зошитах на шаблоні.

2. Розподіл опадів

Опади на материку розподіляються нерівномірно, що обумовлено розходженнями атмосферного тиску в різних районах. В екваторіальних широтах, в областях зниженого атмосферного тиску прогріте повітря піднімається вгору, утворюючи хмари й опади. Більшому зволоженню так само сприяє проникнення екваторіального повітря з боку Атлантичного океану. У тропічних широтах у поясах високого атмосферного тиску панують тропічні повітряні маси зі спадними повітряними потоками і дуже малою кількістю опадів. В Африці, у районі лівійського міста Тріполі, розташовується Полюс Спеки (+58 °С у тіні). Визначення за кліматичною картою кількості опадів в різних частинах материка. Позначення результатів в зошитах на шаблоні Майже весь материк перебуває під дією постійних вітрів – пасатів, які приходять з областей високого тиску до екватора. У Північній Африці пасати формуються над суходолом і несуть сухе тропічне повітря. У Південній Африці пасати дмуть із боку Індійського океану і несуть багато вологи.

Позначення на шаблонах напрямків руху пасатів

Частина вологи, принесена південно-східними пасатами з океану, випадає на схилах гір Мадагаскару та Драконових, і в міру просування всередину материка повітря стає сухішим. Тут у районі Південного тропіка лежить пустеля Калахарі. На відміну від Сахари, опадів у Калахарі випадає більше, тому там досить часто зустрічається трав’янистий покрив і навіть чагарники.

Пустелі в Африці є не тільки всередині континенту, але й на узбережжях. Крім високого атмосферного тиску, значну роль у їх утворенні відіграють холодні течії – Канарська та Бенгельська. Вони знижують температуру сухого повітря в прибережній частині материка, яке, охолоджуючись, “зависає” у вигляді туману і створює постійно похмурий пейзаж. Теплі течії (Гвінейська, Мозамбікська, мису Голкового), навпаки, сприяють насиченню повітря вологою та утворенню опадів.

V. Закріплення вивченого матеріалу

– Чому Африка одержує велику кількість сонячної радіації?

– Які типи повітряних мас формуються на материку?

– Чому на західному та східному узбережжях Африки в Південній півкулі випадає різна кількість опадів?

– Як океани впливають на клімат Африки?

– Як впливають на клімат узбереж Африки теплі та холодні течії?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Визначити відмінності клімату північної та південної частин Африки та пояснити їх виникнення.

– Скласти порівняльну характеристику клімату пустель Сахара і Калахарі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ АФРИКИ - Плани-конспекти уроків по географії


ЗАГАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІМАТУ АФРИКИ