Змінювання іменників за зразком “один

Урок 46

Тема. Змінювання іменників за зразком “один – багато”. Редагування тексту. Вимова і правопис слів черевики, шістнадцять

Мета: закріпити знання учнів про число іменників (без уживання термінів); удосконалювати вміння дітей змінювати іменники за числами, визначати число іменників; розвивати пам’ять учнів, уміння працювати за зразком; виховувати культуру мовлення.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 205)

Перевірка

– індивідуальне опитування.

– Як можуть змінюватися слова – назви предметів?

– При виконанні вправи ви зустрілися з двома словниковими словами. Які це слова? Поясніть їх правопис.

– Що означає слово черевики? Скільки предметів воно позначає?

– Запишіть це слово, а потім змініть його так, щоб воно позначало один предмет.

– Складіть речення зі словом шістнадцять і запишіть його.

2. Бесіда

– Прочитайте слова, поміркуйте, як їх можна розділити на дві групи. Чому саме так? Поясніть.

Листки, подруга, проліски, море, дерево, луг, сніги, вітер, квіти, ліси, діброва,

поля, галявина.

III. Повідомлення теми й мети уроку

– Сьогодні ми будемо вдосконалювати свої вміння змінювати слова – назви предметів, будемо вчитися виправляти помилки в тексті, тобто редагувати його.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Робота в парах (вправа 206)

Перевірка – опитування пари.

Додаткове завдання

– Змініть дібрані вами слова так, щоб вони позначали багато предметів. Змінені слова запишіть.

2. Письмо по пам’яті (вправа 207)

– Прочитайте вірш. Про що хотів розповісти нам поет?

– Які слова вам пропонують запам’ятати й використовувати у мовленні? Яке значення вони мають?

Для вивчення вірша можна організувати конкурс читця, роботу в парах, коли учні розповідають вірш одне одному.

– Запишіть вірш по пам’яті.

Перевірка – самоперевірка за підручником.

– Знайдіть слова – назви предметів, які позначають один предмет. Усно змініть їх так, щоб вони позначали багато предметів.

3. Фізкультхвилинка

V. Закріплення та систематизація знань

1. Редагування тексту (вправа 208)

Учитель читає текст, виділяючи голосом слово діти.

– Чи сподобався вам текст? Що ви помітили?

Учитель пояснює, що такі повтори – мовна помилка, тому при складанні текстів їх треба уникати.

Колективно текст удосконалюється, а записується самостійно.

Додаткове завдання

– Знайдіть слова – назви предметів, які позначають один (багато) предметів. Спробуйте ці слова змінити.

– Чи з усіма словами це вдалося зробити?

– Чому в останньому реченні стоїть знак оклику?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

– Знайдіть у вправі 209 окличне речення. Що передається знаком оклику?

– Прочитайте завдання вправи. Чи все зрозуміло?

VI. Підсумок уроку

– Що ми вчилися робити на сьогоднішньому уроці?

– Доберіть кілька назв предметів і змініть їх за зразком “один – багато”.

– Що ми робили з текстом, аби його вдосконалити?

VII. Домашнє завдання

Вправа 209.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Змінювання іменників за зразком “один - Плани-конспекти уроків по українській мові


Змінювання іменників за зразком “один