Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 9. ПТАХИ
§ 47. Значення птахів. Охорона птахів
Чорний лелека – рідкісний вид, занесений до Червоної книги України
Можна підрахувати, скільки шкідників з’їдають птахи, скільки людина отримує м’яса і яєць, але важко оцінити в тоннах і метрах те щастя, яке сповнює нас, коли ми слухаємо пісню солов’я, те бажання відірватися від землі і підкорити небо, яке з’явилося ще у стародавніх людей, які спостерігали за польотом птахів.
Значення птахів на нашій планеті
Важко переоцінити значення птахів для людини. Вони рятують наші поля та сади від нашестя комах – шкідників і мишоподібних гризунів, прикрашають
Фазан – один із найкрасивіших птахів України. Поширений у південних степах. Має промислове значення
Прикметною особливістю какаду є чубчик з пір’їн, що стирчать на його голові
Своїм виглядом і співом
За певних умов птахи можуть завдавати шкоди. Так, якщо щурки поселилися поблизу пасіки, вони можуть поїдати бджіл. Деякі хижі птахи полюють на дрібних птахів. Зіткнення птахів з літаками призводять до серйозних аварій. Здійснюючи сезонні перельоти, птахи можуть переносити серйозні інфекційні захворювання: орнітози, енцефаліти, грип.
Птахівництво – важлива галузь сільського господарства. Розведення птахів у сучасних умовах – ви – сокотехнологічне виробництво. На птахофермах і птахофабриках розводять курей, качок, гусей, цесарок, індичок, перепелів. Основні продукти, що отримують від птахівництва,- це м’ясо і яйця, які є одним з основних і доступних джерел білка для сучасної людини. Крім того, людина отримує від свійських птахів добрива, пух і перо.
Міграції птахів
Птахи пристосувалися до життя в різних умовах: за високих і низьких температур, у воді та в пустелі, у лісі й на відкритому просторі, поблизу людини та далеко від неї. Для чого тоді птахам відлітати у вирій, долаючи при цьому тисячі кілометрів? Основною причиною міграцій птахів все-таки є нестача їжі.
Зозуля звичайна знищує отруйних комах, зокрема волохату гусінь
Сойки, осілі птахи, взимку перелітають ближче до людських осель
Шпаки кочують по лісах і садках у пошуках їжі, а на зиму відлітають у вирій
За цією ознакою птахів поділяють на три категорії: осілі, кочові та перелітні.
Осілі птахи не мігрують, вони пристосувалися до сезонних змін. Це такі як горобці, синиці, галки, сойки, ворони. У сприятливий час вони виводять пташенят, а взимку добувають їжу з-під снігу або перелітають ближче до людських осель, де завжди можна підживитися.
Кочові птахи з настанням холодів, не залишаючи певної природної зони, перелітають на відносно невеликі відстані (кілька сотень кілометрів), де умови м’якші та їжі більше. Це снігурі, сови, омелюхи, граки.
Перелітні птахи відлітають на тисячі кілометрів, а потім, з настанням сприятливого часу, повертаються. Це лелеки, більшість водоплавних птахів, журавлі, жайворонки, перепели.
Що є сигналом до початку перельоту? Учені дійшли однозначної думки, що перельоти – це сезонне явище, сигналом до якого є зменшення довжини світлового дня. Уже в другій половині липня, коли ще тепло і їжі достатньо, жайворонки починають збиратися в зграї і відлітати. Птахи завжди летять однією й тією ж дорогою. Як вони не збиваються зі шляху? Дослідження цього явища тривають. Є версії, що птахи здатні орієнтуватися за сонцем, зірками (вони бачать їх удень), магнітним полем Землі.
Більшість водоплавних – перелітні птахи. На пташиних базарах вони паруються і виводять пташенят
Лелеки здійснюють перельоти на тисячі кілометрів
Молодим пташкам прикріплюють до лапки легеньке металеве кільце, своєрідний “паспорт” тварини.
Якщо ви знайшли або спіймали такого птаха, дані “паспорта” слід передати за вказаною на кільці адресою орієнтуватися за географічними об’єктами: руслами річок, лісами, горами.
Напрям, швидкість перельотів, місця відпочинку птахів учені вивчають за допомогою кільцювання. На легкому алюмінієвому кільці вказані дані – де та коли був спійманий птах, його вага, ким одягнене кільце, куди повідомити дані у разі виявлення окільцьованого птаха.
Охорона птахів
В Україні існує законодавча база з охорони птахів. Так, полювання на промислові види птахів можливе тільки в певний час. Птахів охороняють у заповідниках, заказниках, національних парках. До Червоної книги України внесено 67 птахів. Серед них: чорний лелека, дрофа, балобан, скопа, рожевий та кучерявий пелікан тощо. Але цього недостатньо. Охорона птахів – обов’язок кожного.
Під час гніздування птахів (травень-липень) у лісі не можна навіть гучно розмовляти, щоб не потривожити птахів, які висиджують яйця. Не допустимо руйнувати гнізда, брати до рук яйця і пташенят, тому що після цього батьки можуть уже не повернутися в гніздо.
Зовсім неважко, навіть приємно підгодовувати птахів під час сніжної зими і лютих морозів. Якщо птах має достатньо корму, він не замерзне навіть у великі морози. Для зерноїдних птахів знайдіть насіння соняшнику, просо, пшоно. Синицям прикріпіть дротиком несолоне сало.
Дуже важливо робити штучні гніздовища: шпаківні, дуплянки, синичники. Цим можна збільшити чисельність птахів на певній ділянці у 20-25 разів.
До штучних гніздовищ-шпаківень птахи прилітають рік у рік. Водночас вони оберігають довколишню територію від шкідливих комах
Запам’ятайте найважливіше
Птахи – невід’ємна частина природи. Зменшення чисельності птахів, зникнення якого-небудь виду може призвести до порушення рівноваги, тому людина не тільки вивчає птахів, дедалі одомашнює нові види, але й намагається зберегти їх у природних середовищах існування.
Наука та науковці
Шарлеиань Микола Васильович (1887-1970) – видатний український учений і громадський діяч, доктор біологічних наук, професор Київського лісового інституту. Микола Шарлемань був одним із ініціаторів створення Київського орнітологічного товариства, яке займалося вивченням птахів України. Працюючи директором заповідника у Конча-Заспі, вчений всі сили віддавав збереженню рідної природи. Він є автором численних книг, статей і фільмів з екологічної тематики. Зазнав переслідувань у роки лисенківщини.
Україна. Охорона природи
Заказники
Окрім заповідників і національних парків, в Україні є чимало заказників, де частково проводяться сільськогосподарські роботи. Мисливські заказники займаються охороною дичини. Відомі також ботанічні та ентомологічні заказники, в яких охороняються рідкісні рослини або комахи. Іноді внесок заказника може бути вирішальним у збереженні якогось рідкісного виду.
Висновок
Ви вивчили тему “Птахи” і тепер знаєте, що це гомойотермні тварини. їхнє тіло вкрите пір’ям, на голові є дзьоб, передні кінцівки перетворені на крила. Більшість птахів добре пристосована і здатна до польоту. Чотирикамерне серце, досконалі легені, ефективна травна та видільна системи забезпечують надзвичайно інтенсивний обмін речовин, а значить достатньо енергії для активного життя в будь-яких природних умовах. Для птахів характерно внутрішнє запліднення, після, чого самки відкладають яйця, вкриті вапняною шкаралупою, багаті на поживні речовини і насиджують їх, зігріваючи своїм тілом. Птахи мають складну поведінку, що забезпечує їм пристосування до найрізноманітніших умов. Складна поведінка птахів, здатність до утворення системи умовних рефлексів, турбота про потомство, міграції, все це сприяє якнайкращому пристосуванню їх до різних умов існування.
Птахи – одна з панівних груп тварин на планеті, серед яких є найрізноманітніші екологічні групи: птахи відкритого простору, водні, лісові, денні та нічні хижаки тощо. Вони мають велике значення як у природі, так і для людини.