Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН
Тема 1. ВОДОРОСТІ
§ 27. ЗНАЧЕННЯ ВОДОРОСТЕЙ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Водорості – це найдавніші організми, що населяють нашу планету. На початку розвитку життя на Землі водорості були першими фотосинтезуючими рослинами, які здійснили важливу роль – збагатили атмосферу киснем. Це створило передумови для розвитку наземних рослин і тварин. Саме водорості дали початок рослинам, що вийшли на суходіл.
Водорості – потужні утворювачі органічної речовини, початкова ланка харчового ланцюга біоценозів
Червоні водорості є утворювачами рифів. Давній бар’єрний риф, що тягнеться від м. Броди Львівської області до м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області, одержав назву Товтри. Рифові вапняки – цінний будівельний матеріал. Із рифами пов’язані поклади алюмінію, бокситів, нафти. Завдяки водоростям ми маємо крейду, якою пишемо. Водоростям належить помітна роль у кругообігу Кальцію та Силіцію. Відмерлі водорості утворюють органічний мул сапропель, який широко використовують як добриво.
За багато тисячоліть
У сприятливі періоди водорості, особливо одноклітинні, здатні швидко розмножуватися і викликати “цвітіння” води. В 1см3 води може міститися майже 1 млн клітин водоростей. Вода набуває зеленого кольору. Таке явище згубно діє на риб та інші живі організми водойм. Шкідлива така вода і для людини. Щоб уникнути отруєнь, не слід вживати воду з відкритих водойм. Надмірне розростання водоростей заважає судноплавству, роботі шлюзів.
Широко використовує водорості людина. Особливо велике значення мають бурі, червоні та зелені водорості. Із них одержують лаки і фарби, ліки та їжу (ламінарія), папір і тканини, йод, бром і замінники крові, клей і пластмаси, корм для худоби, агар-агар, добрива. Агар-агар – драглиста речовина, яку використовують для виробництва желе, мармеладу, морозива тощо. Значної кількості агару потребує мікробіологічна промисловість. Зелені водорості, зокрема хламідомонаду, використовують для біологічних методів очищення стічних вод. На основі хлорели виготовляють цінні харчові та вітамінні добавки для людини і тварин.
Діатоміти, утворені з діатомових водоростей, являють собою пухку та пористу осадову породу білого або світло-сірого кольору, що має високу поглинальну здатність. їх широко використовують у будівництві для виробництва легкої цегли та добавок до цементу. У медичній, хімічній та харчовій промисловості діатоміти застосовують у вигляді різноманітних фільтрів. Якщо діатоміти просочити певними речовинами, то можна одержати вибухівку – динаміт, що вперше зробив наприкінці XIX ст. шведський інженер Альфред Нобель.
Водорості збагатили земну атмосферу киснем, що створило умови для життя на суходолі, і дали початок першим наземним рослинам. У сучасній біосфері водорості залишаються одним з основних джерел утворення кисню і є початковою ланкою живлення в усіх водних екосистемах. Людина навчилася використовувати водорості для своїх потреб.
Для допитливих
Про морську капусту
У морях уздовж узбережжя спостерігається значна різноманітність водоростей. Однією з них є ламінарія, або як її часто називають, морська капуста. Ця водорість має високі харчові якості та цілющі властивості. Вона містить йод, який необхідний організму людини.
Для штучного розведення морської капусти влітку збирають “посівний” матеріал. Підсушують його і поміщають у штучні басейни зі зниженою температурою води. Найчастіше такими басейнами слугують трюми старих кораблів. Це своєрідні “морські парники” для вирощування “розсади”. З водоростей виходить безліч зооспор. Води у басейнах небагато, хвиль немає, тому зооспори добре прикріплюються до накиданих туди предметів, на яких і відбувається розвиток морської капусти аж до утворення молодих особин. Восени “розсаду” виносять у море – от і плантація, “город”.
Урожай морської капусти визначають після висушування водоростей за їх сухою масою. З кожного гектара “морського городу” збирають близько 10 т висушеної маси.