Рольова гра “Будьмо знайомі!”
Мета. Продовжити формувати уявлення про ознаки дружніх стосунків; вчити культури знайомства із людьми; правильно реагувати на обзивання, намовляння, бійки та інші дії своїх однолітків; аналізувати позитивний і негативний вплив друзів; виробляти вміння проявляти ввічливість, тактовність, повагу, чесність, порядність до друзів, виховувати навички шанобливого ставлення до людей
Обладнання. Сухі гілки, ілюстрації, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повторення
1. Бесіда.
– Розкажіть про традиції збереження здоров’я у ваших сім’ях.
– Як впливають стосунки між членами родини на здоров’я?
– Пригадайте випадок із свого життя, коли ваша поведінка призвела до погіршення самопочуття і здоров’я когось із членів родини.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і завдань уроку.
Розкодувати.
Знайомствоодинздвалюдьми. тридружбачотириіп’ятьздоров’яшість.
2. Колективна робота.
Пригадайте казку “Батьківський заповіт”. У неї розповідається про батька, який перед смертю покликав
Давайте ми зберемо гілочки в оберемок. Нехай він стане символом єдності нашого класу, символом дружби.
– Скажіть, що для вас означає дружба.
Дружба – це близькі стосунки між людьми, засновані на взаємній допомозі, прихильності, спільності інтересів, поглядів, життєвих цілей. Це активна зацікавленість один в одному. Без друзів у наш час важко прожити. Знайти і мати справжнього друга – це щастя. Дружбу кожен розуміє по-своєму. Але більшість з вас, я думаю, погодиться з думкою, що щастя – це коли тебе розуміють. І тому кожен прагне знайти друга, який би зрозумів, вислухав і підтримав. Та, на жаль, друзі бувають різні.
Українське прислів’я говорить: “Злостивий друг спереду ласкає, а ззаду кусає”.
– Як ви розумієте це прислів’я?
Хвилинка-цікавинка.
“Повчання” Володимира Мономаха.
– Не лютуйте словом, не ганьбіть нікого в розмові, не смійтесь багато.
– Очі тримайте донизу, а душу вгору.
– Куди б не прийшли і де б не зупинилися – напійте і нагодуйте нужденного.
– Не проминіть ніколи людини, не привітавши її, і добре слово їй мовте.
3. Робота з підручником (с. 61).
– Пригадайте, які слова ввічливості потрібно вживати під час знайомства та спілкування з людьми.
– Розіграйте діалоги.
– Знайомство з однолітком.
– Знайомство з дорослою людиною.
4. Робота з віршем.
Опрацювання вірша Марії Пригари “Тайна”.
А у мене новина:
В мене тайна є одна!
А яка у мене тайна,
Я нікому не скажу.
От лиш Галочці, звичайно, –
Я із Галею дружу.
Я скажу лиш наодинці.
Не скажу про це Маринці,
Бо Маринка наша все,
Мов сорока, рознесе.
Тільки я скажу потому:
“Не скажи, гляди, нікому.
А розкажеш хоч комусь,
Я з тобою роздружусь”. –
Раптом зранку біля ганку
Зустрічаю я Тетянку.
Щось не терпиться мені:
Чи сказати їй, чи ні?
Тільки що це? Вір не вір,
Знає тайну цілий двір.
Як це сталось? Ціле диво!
От яка я нещаслива.
Марія Пригара
– Чи можна товаришувати з дівчинкою, героїнею вірша?
– Якого правила товаришування не дотримувалась дівчинка?
5. Робота з підручником.
– Прочитайте правила товаришування і ознаки дружби.
– Які ще правила ви б додали до цього списку?
6. Робота в парах.
Вправа “Ласкаві слова”.
Учні в парах повертаються одне до одного, подають руки і говорять по черзі ласкаві слова. Вони не повинні повторюватися. Коли говорять компліменти – дивляться в очі та посміхаються.
7. Бесіда “Чи вміють хлопчики та дівчатка дружити між собою”.
Мета: розвивати розуміння у дітей того, що їхні дружні стосунки визначаються не статтю друга, а вмінням бути опорою одне для одного; привернути увагу дітей до причин поділу класу на дві половини – хлопчачу і дівчачу, через побоювання підтримувати дружні стосунки з іншою статтю, щоб не бути висміяним однолітками; переконати дітей у тому, що міжстатева дружба може сприяти вихованню впевненості в собі, кращому розумінню іншої людини, вмінню оцінювати свої вчинки, допомагати відстоювати свою точку зору.
Дружба, друг – слова, які означають певну цінність в житті кожної людини. А з якими вчинками, почуттями асоціюються у вас ці слова? Процитуйте слова з популярних пісень, віршиків, прислів’їв, де йде мова про справжню дружбу.
Підсумовуючи відповіді учнів, вчитель звертає їхню увагу на те, що всі діти згідні з думкою, що дружба – це скарб.
Проте сьогодні темою заняття буде одна з прихованих сторін дружби – чому хлопчики хочуть і дружать більше з хлопчиками, а дівчатка – з дівчатками, чому в класі менше міжстатевої, ніж одностатевої дружби.
Вчитель пропонує статевозмішаній групі з 15 осіб утворити коло, у центрі якого буде почергово перебувати хлопчик та дівчинка з м’ячиком. їхнє завдання – кидати м’ячик по колу тим, кому їм хочеться (приблизно п’яти-семи особам), супроводжуючи передачу м’яча короткою характеристикою того, хто його отримує. Наприклад: “Люда завжди допоможе”, або “Саша, ти дуже сміливий”.
Після того, як декілька хлопчиків та дівчаток завершили перекидати м’ячик по колу, вчитель просить учнів відповісти на такі питання:
– Чому хлопчики частіше передавали м’ячик хлопчикам, а дівчатка – дівчаткам? (Тому, що вони більше знають про однокласників своєї статі. Тому, що не хочуть дружити з дітьми не своєї статі. Тому, що бояться бути висміяними приятелями і т. п.)
– Чи знаєте ви дражнилки, спрямовані проти хлопчиків та дівчаток, які дружать? Якими словами коментують оточуючі вияви дружби таких пар? Як почуваються при цьому друзі: їм приємно слухати такі слова? Чи можуть подібні дражнилки зруйнувати дружбу хлопчика і дівчинки?
Узагальнюючи відповіді дітей, учитель пропонує дівчаткам і хлопчикам на окремому ватмані записати якомога більше аргументів на тему: “Чим дівчача (хлопчача) дружба краща за хлопчачу (дівчачу)? Що в ній особливого? Чим вона відрізняється від дружби іншої статі?” (Хлопчики можуть писати про дівчаток, а дівчатка – про хлопчиків.) Наприклад: придумати закінчення речення:
“Дружба дівчаток – це, насамперед, …”
“Дружба хлопчиків – це, насамперед, …”
Після того, як кожна група занотувала по 5-6 відповідей, на зразок: “це тоді, коли дівчатка скаржаться на образи”, “це тоді, коли хлопчики хваляться чи обговорюють спільні уподобання”, вчитель підводить дітей до висновку, що дівчача і хлопчача дружба є дуже подібною, адже друг – це той, хто поділяє інтереси, може розрадити, підбадьорити, в скрутну хвилину допомогти. Переконатися в цьому можна, порівнюючи те, що написано на ватманах про хлопчачу та дівчачу дружбу. Чи багато відмінностей зазначено на дошці? Як правило, дуже мало. Вони зазначені такими відмінностями, як наприклад, “хлопці-друзі люблять мірятися силами”, “соромляться виявити слабкість”, а “подружки люблять попліткувати”, “подружки цікавляться модою” і т. п.). Часом хлопчачій дружбі бракує вияву до друга емоційності, якої вдосталь у дівчачій, а останній – серйозності спільних захоплень, якою відзначається дружба хлопчиків. Проте правдива дружба ніколи не оглядається на стать, а ще на те, схвалює її чи ні найближче оточення.
Дати відповіді на запитання:
Якщо дружить хлопчик з дівчинкою, незважаючи на кепкування найближчого оточення, це свідчить про силу такої дружби чи про її слабкість?
Якщо хлопчик чи дівчинка у відповідь на насмішки друзів починають виправдовуватися перед кривдниками, мовляв, ми тільки сусіди, або нам просто по дорозі додому і т. п., то це є ознакою сили дружби чи її слабкості?
Якщо в класі немає або дуже мало хлопчиків і дівчат, котрі дружать, це свідчить про те, що клас хороший чи не дуже?
Якщо порівняти два однакові за віком класи, в одному з яких є багато пар хлопчиків і дівчаток, які дружать, з іншим класом, в якому вони соромляться дружити, ображають один одного, поділяються іноді на два табори, то який із цих класів є насправді “сильним” ?
Якщо хтось із дітей відмежовується від дружніх контактів із іншою статтю, це свідчить про силу чи слабкість цієї людини? і т. п.
Давши відповіді на пропоновані вище запитання, діти роблять висновки: Правдива дружба дітей базується на спільних інтересах, на приязному ставленні, підтримці, допомозі один одному. Вона не залежить від статі і може бути як одностатевою (хлопчик з хлопчиком або дівчинка з дівчинкою), так і міжстатевою.
Міжстатева дружба дітей менш поширена, ніж одностатева, оскільки хлопчики і дівчатка не виявляють інтерес один до одного через побоювання, що їхню дружбу будуть висміювати оточуючі.
Часом можуть перешкоджати міжстатевій дружбі хибні уявлення дітей про те, що не варто дружити з дівчатками, бо ті забагато пліткують і т. п., а з хлопчиками, бо вони не здатні до розради. Такі упередження зменшують можливість зав’язування у класі чи за його межами дружніх стосунків між хлопчиками і дівчатками.
(Кравець В. П., Говорун Т. В., Кікінежді О. М. Гендерна соціалізація молодших школярів: навч. посів. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2011. – 192 с.)
8. Робота з прислів’ями.
– Людина без друга – що їжа без солі.
– Ми з тобою, як риба з водою.
9. Гра-мирилочка.
Учні стають колом, вчитель промовляє слова, а учні виконують дії.
Тому, хто праворуч, посміхнися.
Тому, хто ліворуч, посміхнися.
Тому, хто праворуч, поклонися.
Тому, кто ліворуч, поклонися.
Тому, хто праворуч, руку дай.
Тому, хто ліворуч, руку дай.
Тепер по колу ти крокуй,
Із друзями разом крокуй.
Тому, хто праворуч, моргни.
Тому, хто ліворуч, моргни.
Того, хто справа, обійми.
Того, хто зліва, обійми.
Ось закінчилась наша гра.
І знову дружать всі! Ура!
10. Робота з віршем.
Всі ми живемо в суспільстві людському.
Люди – й живем між людьми.
Є закони і правила певні у ньому –
Поважати їх маємо ми.
Щоб порядок був, добре усім нам жилося,
Мир і спокій та лад панував,
Людям довго трудитись над цим довелося –
Сам народ всі закони складав.
Перевірені часом: роками й віками,
Довгий шлях ці порядки пройшли.
А тому поважати їх мусимо з вами,
Щоб достойними бути людьми.
Олена Немежинська
– Про що йдеться у вірші?
– Як вчитись жити у мирі та злагоді з іншими людьми?
– Яких правил спілкування потрібно дотримуватись?
11. Бесіда.
– Чи відчували ви коли-небудь, що друзі ставляться до вас не дуже привітно?
– Як ви думаєте, в чому причина такого ставлення?
Причину такого ставлення насамперед потрібно шукати у собі. їх може бути навіть декілька.
Причина перша. Ваші манери, поведінка можуть відрізнятися від поведінки інших учнів у класі. Наприклад, у вас різні інтереси, захоплення чи звички.
Порада. Поцікавтеся, чим захоплюються ваші однокласники. Можливо, вам теж будуть цікавими такі заняття. Тоді вам буде про що поговорити, і однокласники будуть більш приязні до вас.
Причина друга. Можливо, ви надто сором’язливі. Вам просто не вистачає сміливості підійти до однокласників, через боязнь, щоб не насміхались, не відверталися. Або просто чекаєте, поки вони самі покличуть до гурту.
Порада. Не сподівайтеся, що перший крок зроблять інші. Ви маєте самі подолати свою сором’язливість. Почніть хоча б із того, що під час розмови додайте кілька слів – це не так уже і страшно. Далі – сміливіше приєднуйтеся до тих, хто спілкується на перерві, виявляйте ініціативу. І ви побачите, як ваші страхи згодом зникнуть зовсім. Адже однокласники – не злі монстри, а такі ж діти, як і ви. Так чого ж боятися?
Причина третя. Ви одягаєтеся не так гарно, як інші діти, тому однолітки ставляться дещо зверхньо до вас.
Порада. Не комплексуйте з цього приводу! Людину поважають не за гарне вбрання, а за доброту, доброзичливість, чуйність та вміння співпереживати. Але слід пам’ятати, що одяг має бути чистим і охайним.
І ще кілька порад, як знайти нових друзів:
– Побільше усміхайтеся, будьте життєрадісними, активними та веселими.
– Завжди майте напоготові кілька цікавих історій, про які ви дізнались із часописів, газет чи Інтернету.
– Читайте книги. Більшість сучасних фільмів – екранізація художніх творів. Тому під час обговорення прем’єри нового фільму ви знатимете більше.
– Не відмовляйте у допомозі. Старайтеся допомагати у випадках, де це можливо і доречно, але не слід нав’язуватись.
– Відвідуйте гуртки, секції. Там ви зможете знайти нових друзів. У вас будуть спільні інтереси, тому завжди знайдеться про що поговорити.
(З Інтернету)
Мишкові купили велосипед
Мишкові купили велосипед. А живе він поруч зі школою. Між їхньою садибою і шкільною – сад, так що й їхати ніде. Мишко привів свій велосипед, мов коня на вуздечці.
Хлопці оточили Мишка. Обмацували колеса, педалі, руль, фару. Велосипед усім подобався. Усі заздрили Мишкові.
– Що ж, катайся, – сказав Федько й відійшов, так немовби йому зовсім не хотілося кататись.
– Ти думаєш, мені справді дуже хочеться на ньому кататись? – байдуже запитав Мишко. – Бери, пробуй.
Федько, не вірячи своїм вухам, схопив велосипед, сів на нього й помчав шкільним стадіоном. Катався аж до дзвінка на урок.
На першій перерві катався Іван, на другій – Степан, на третій – Сергій, на четвертій – Оля.
Залишилися кататися й після уроків. Велосипед переходив з рук у руки. До четвертої години накаталися всі.
Мишко привів велосипед о пів на п’яту, мов коня на вуздечці.
– Де це ти досі катався? – здивувалась мати.- Хіба ж так можна?
– А я й не катався…
– Як – не катався?
– Хлопці каталися… Й дівчатка…
Мама полегшено зітхнула й сказала, немовби сама до себе:
– Найбільше, чого я боялась, що ти сам кататимешся.
Василь Сухомлинський
(Сухомлинський В. О. Квітка сонця: притчі, кажи, оповідання. – X: ВД ШКОЛА”, 2013. – 240 с.)
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Слухання пісні, читання віршів та оповідання про дружбу (матеріал на диску).
3. Поясніть, як ви розумієте вислів чеського педагога-гуманіста Януша Корчака: “У кожної людини є свої чесноти і недоліки. Хто цього не знає? Є вони у дівчаток, і у хлопчиків. Потрібно розуміти один одного, поважати, прощати і любити”.
4. Гра “Клубок дружби”.
Зараз пограємо з вами у гру, яка називається “Клубок дружби”. Для цього вам потрібно стати біля своїх парт. У мене в руках є клубок із нитками. Я намотую собі на палець частину нитки і передаю клубок людині, яка близька мені по духу, з якою мені приємно спілкуватись. Ви у свою чергу повинні зробити те саме.
Висновок. От так і в житті: усіх нас пов’язує невидима червона нитка, яка, наче павутина, обмотує і з’єднує нас усіх. Дружба – невидима, її можна відчути серцем. Пам’ятаймо про це.
5. Обговорення мультфільму “Думки навиворіт”
V. Підсумок уроку.
– Що таке дружба?
– Як впливає дружба на здоров’я людини?
– Які правила дружби ви запам’ятали?