Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового множення круглих чисел; почати роботу з ознайомлення учнів із задачами на спільну роботу; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення
Гра “Ланцюжок”
Ділене 1000, дільник 100, знайди частку; збільш у 10 разів; збільш на 10; у скільки разів отримане число більше, ніж 2? на скільки отримане число менше, ніж 100? знайди
Відповіді: 10; 100; 110; 55; 45; 90; 54; 108; 200; 2000; 18 000; 20 000; 20; 4.
2. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– Збільш 86 у 100 разів.
– Знайди восьму частину числа 480.
– Невідоме число збільшили у 7 разів і отримали 420. Яке число невідоме?
– Яке число потрібно розділити на 1000, щоб отримати 342?
– Число 99 збільшити в 4 рази.
–
– 3 хв 20 с – записати в секундах.
– Скільки метрів у 20 000 см?
– Скільки хвилин у 4 годинах?
Відповіді: 8600; 60; 60; 342 000; 396; 5703; 200 с; 200 м; 240 хв.
3. Аналіз контрольної роботи
– Загальна характеристика виконання контрольної роботи.
– Аналіз типових помилок.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
Завдання 558 (усно)
Завдання 559 (усно)
– Поясніть, як міркували при знаходженні добутків.
2. Пояснення вчителя
– Розгляньте способи множення багатоцифрових чисел, що закінчуються нулями.
– Розгляньте перший спосіб. 0 помножити на 3 буде 0. Пишемо 0. 0 помножити на 3, буде 0. Пишемо 0. 8 помножити на 3, буде 24, 4 пишемо, 2 запам’ятовуємо. 2 помножити на 3, буде 6 і ще 2, буде 8. Пишемо 8.
Два нулі, які були наприкінці першого множника, залишилися і в кінці добутку. Кажуть, що два нулі зносимо. Тому множники розміщують по-іншому. Другий множник записують так, щоб нулі залишились праворуч.
3. Первинне закріплення
Завдання 560 (7)
– Розгляньте, як записується дія множення, якщо один з множників закінчується нулями.
Завдання 560 (2) (“ланцюжком” з коментуванням біля дошки і в зошитах)
4. Фізкультхвилинка
Тут трава росте висока,
Тут стежинонька вузька.
Вище руки, вище ноги –
Не проста у нас дорога.
А тепер ідемо боком –
Із підскоком, із підскоком.
Походили на носочках,
А тоді на п’ятах.
Випростали добре спини
І звели лопатки.
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
Завдання 561 (з подальшою взаємоперевіркою в парах)
А • 10 + 300, якщо а = 4, то 4 • 10 + 300 = 340
А • 10 + 300, якщо а = 40, то 40 • 10 + 300 = 700
А • 10 + 300, якщо а = 400, то 400 • 10 + 300 = 4300
С • 10 + 300, якщо а = 210, то 210 • 10 + 300 = 2400
2. Робота над задачами
Завдання 564
Учні вивчають задачу, “ланцюжком” відповідають на питання задачі усно.
1) Маса 6 коней: 600 • 6 = 3600 кг = 3 т 6 ц (відповідь записати в тоннах і центнерах).
Маса 2 корів: 480 • 2 = 960 кг = 9 ц 60 кг
Маса 10 овець: 40 • 10 = 400 кг = 4 ц (відповідь записати в центнерах).
2) 480 • 2 – 600 = 360 (кг) – маса 2 корів більше маси 1 коня.
3) 480 : 30 = 16 (кіз) – за масою замінює 1 корова;
30 • 5 + 40 • 4 = 310 (кг) – маса 5 кіз і 4 овець разом.
Завдання 563
Учні ознайомлюються зі змістом задачі та аналізують її від питання до даних.
– Що потрібно знати, щоб відповісти на питання задачі? (Потрібно дізнатися, скільки сторінок набирають на комп’ютері два оператори разом.)
– Це задача на спільну роботу. Оператори працюватимуть спільно.
– Запишемо вираз для розв’язання задачі.
(20 + 24) • k, якщо k = 5, то (20 + 24) • 5 = 220 (сторінок).
– Запишіть розв’язання задачі в зошиті. Зачитайте відповідь.
– Як зміниться відповідь, якщо k = 10? Перевірте!
(20 + 24) • 10 = 440; 440 – 220 = 220
Завдання 562
Учні вивчають зміст задачі, розглядають малюнки, роблять висновок. Відповідь: Роза тримає лілії, Маргарита – троянди, Лілія – маргаритки.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 565; 566 (с. 92).
VI. ПІДСУМОК У РОКУ
– Що нового дізналися сьогодні на уроці?
– Що здалося складним?