Мета: дати учням уявлення про екіпіровку велосипедиста; навчати обстежувати велосипед перед їздою, виконувати правила безпечної їзди на велосипеді; розвивати акуратність, логічне мислення; виховувати дисциплінованість, самостійність, працьовитість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Інтерв’ю”
– Розкажи про свій двір. Де найчастіше ти граєшся зі своїми друзями?
– Разом з батьками визнач небезпечні місця для ігор і розваг у твоєму дворі, мікрорайоні.
– Назви правила
2. Робота над загадкою
– Ясним ранком повз дороги
На траві блищить роса.
По дорозі їдуть ноги
Та біжать два колеса.
У загадки є секрет,
Що це? Мій… (велосипед).
– Так, це – велосипед. Які бувають велосипеди?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про безпеку велосипедиста.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Багато дітей полюбляють кататися на велосипеді. Цей транспорт здатний розганятися, повертати і зупинятися, як справжній автомобіль. Тому, сідаючи за кермо велосипеда,
2. Робота за підручником (с. 105-110)
– Розгляньте фотографії на с. 105. Які правила потрібно знати і виконувати, щоб їзда на велосипеді була безпечною? Поясніть, що означає кожне з цих правил, для чого воно існує.
– Розгляньте малюнки на с. 106. Як має бути обладнаний велосипед? Що потрібно перевірити перед поїздкою?
– Розгляньте фотографії на с. 107. Якою має бути екіпіровка велосипедиста?
– Одяг велосипедиста має бути яскравого кольору. Штани – короткі або звужені у нижній частині, щоб їх не защемило ланцюгом. Велосипедні рукавички допоможуть міцно тримати кермо і захистять руки у разі падіння, як і наколінники – коліна. Найкращий головний убір для велосипедиста – захисний шолом.
– Разом із дорослими навчіться добирати одяг для велосипедної прогулянки і правильно вдягати велосипедний шолом.
Запам’ятайте! Захисний шолом – найкращий головний убір для велосипедиста.
– Що заборонено велосипедистам?
– Розгляньте малюнки на с. 107. Що означають дорожні знаки для велосипедистів?
– Про що ви дізналися із статті для допитливих?
– Розгляньте малюнки на с. 108-109. Розкажіть, як виник велосипед.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 109-110)
1) Робота над загадкою.
Велосипед.
2) Робота за малюнками.
– Розгляньте малюнки на с. 110. Яких помилок припустилися діти?
– Визначте разом з батьками місце, де ви можете їздити на велосипеді.
2. Гра “Склади слова”
– Складіть зі слова “велосипедист” якомога більше слів, використовуючи всі ці букви.
3. Вікторина
– Смуга землі, призначена для пересування транспорту і пішоходів. (Дорога)
– Місце перетину вулиць. (Перехрестя)
– Вигин дороги. (Поворот)
– Водій велосипеда. (Велосипедист)
– Частина велосипеда, винайдена в давнину. (Колесо)
– “Очі” транспорту. (Фари)
– Пристрій для зупинки транспорту. (Гальма)
– Захисний головний убір велосипедиста, мотоцикліста. (Шолом)
– Пішохід або водій, що не виконує правила дорожнього руху. (Порушник)
– Покарання за порушення ПДР. (Штраф)
– Звуковий сигнал велосипеда. (Дзвінок)
4. Тест (додаток)
– Позначте правильні відповіді.
1) Перевірка справності велосипеда включає:
А) гальма;
Б) фари;
В) кермо;
Г) миття велосипеда.
2) їздити на велосипеді по проїжджій частині можна з:
А) 18 років;
Б) 10 років;
В) 14 років;
Г) 16 років.
3) Небезпечно кататися на велосипеді по проїжджій частині:
А) не тримаючись за кермо;
Б) особам від 14-річного віку;
В) з несправними гальмами;
Г) знявши ноги з педалей.
5. Робота над прислів’ями
– Їдь тихо – облишиш лихо.
– Найкращий маршрут – той, який найбезпечніший.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Яку машину називають велосипедом?
– Які дорожні знаки для велосипедистів ви знаєте?
– Які деталі велосипеда обов’язково потрібно перевірити перед поїздкою?
– Назвіть предмети екіпіровки велосипедиста.
– У якому віці водій велосипеда має право рухатися по дорозі?
– Які ще правила для велосипедистів ви знаєте?