Чарівні барви музики

Мета: актуалізувати й поглибити уявлення другокласників про тембр як елемент музичної мови і засіб музичної виразності; формувати уявлення про тембровий розвиток музики.

Під час подання навчального матеріалу в цій темі використано прийом художнього зіставлення й порівняння тембру з кольором, адже обидва вони характеризуються невичерпним розмаїттям барв і відтінків.

Розпочинається урок вступним віршем, у якому різнобарв’я кольорів природи порівнюється з розмаїттям музичних тембрів (с. 114-115).

Актуалізувати й поглибити знання

школярів про тембр допоможе завдання для колективного виконання: діти читають текст і відповідають на поставлені запитання; потім описують тембри згаданих у тексті музичних інструментів за допомогою слів-підказок:

 Чарівні барви музики

Уявлення про тембровий розвиток формуємо на матеріалі симфонічної казки С. Прокоф’єва “Петрик і вовк”. Наочно простежити зв’язки між персонажами твору та звучанням певних інструментів допоможуть ілюстрації на с. 116-117 підручника.

Щоб увести дітей до “секретів” тембрового розвитку музики за допомогою музичних інструментів, можна поділити

клас на групи і запропонувати їм відстежувати і виразними рухами показувати, як змінюються “партії” кожного персонажа казки. Принагідно актуалізуємо та поглиблюємо знання щодо складу симфонічного оркестру.

Розпочате вступним віршем звернення до кольорів навколишнього світу продовжено у пісні Н. Рубальської “Різні барви у природі”. Під час роботи над твором звертаємо увагу на чітке виконання “дрібного” пунктирного ритму, а також на інтонаційно й ритмічно точне проспівування третьої фрази {розглянемо ми у природі барви), мелодія якої містить хроматизми, стрибок на квінту, пунктирний ритм і синкопу.

Завершальний, ігровий етап роботи спрямовує увагу дітей на відтворення голосом звуків природи. Поринути в атмосферу весняного лісу учням допоможе репродукція картини С. Жуковського. А імітування лісових звуків органічно вплітається у зміст казки “Лісова музика” (с. 119). На заключному етапі виконання цього завдання вчитель читає текст казки, діти доповнюють його звуками (у групах), а потім індивідуально пропонують аналогічні власні розповіді про лісову музику.

У позаурочний час пропонуємо дітям самостійно спостерігати за забарвленням звуків навколишнього світу і музики.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Чарівні барви музики - Плани-конспекти уроків по музиці


Чарівні барви музики