Урок 99
Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини)
Мета: познайомити з граматичними ознаками дієслів минулого часу, вчити визначати число і рід дієслів минулого часу, змінювати за родами дієслова минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави.
Обладнання: картки із завданнями для груп.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда
– З якою великою темою ми працюємо? (Дієслово)
–
Дієслово – Називає… – Відповідає… – Виражає дію… – Змінюється за… |
– З якою орфограмою, що стосується дієслова, ви працювали вдома?
2. Перевірка вправи 136
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Відновіть алгоритм перевірки ненаголошеного голосного в закінченні дієслів:
1. Поставити…
2. Визначити…
3. Вибрати
– Користуючись алгоритмом, поясніть правопис.
Напиш_ш, мовч_те, гра_ш,
– Чому виникли непорозуміння із словом писав? (Бо воно – минулого часу.)
III. Оголошення теми й мети уроку
– Дивіться, ми з’ясували, що дієслова у минулому часі мають відмінності. Значить, логічно було б припустити, що існують відмінності й у системі змінювання.
– Як змінюються дієслова майбутнього і теперішнього часу?
– А що ж ми будемо дослідувати сьогодні на уроці? (Учитель записує тему уроку на дошці.)
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу. Дослідження в групах
1 група досліджує зміну дієслів за числами.
Поставте дієслова у форму минулого часу. Змініть за числами.
Писати –
Читати –
Мити –
2 група досліджує, чи може дієслово минулого часу позначити завершену й незавершену дію.
Змініть незавершену дію завершеною.
Читав –
Мив –
Дивився –
3 група досліджує зміну дієслів за особами.
Змініть за особами та числами дієслово “писав”. Виділіть закінчення.
Я писав?
Ти?
Він?
Ми?
Ви?
Вони?
4 група досліджує зміну за родами.
Поставте дієслова у формі минулого часу, спробуйте змінити їх за родами. Виділіть закінчення.
Читати – він…, вона – вона…,
Мити – він…, вона – вона…,
Групи обмінюються спостереженнями. Вчитель звертає особливу увагу на те, що дієслова минулого часу не змінюються за особами (про це свідчить закінчення, яке не змінюється), натомість вони отримують категорію роду в 3-й особі однини.
Спостереження вчитель фіксує на дошці у вигляді опорної схеми.
ДІЄСЛОВА МИНУЛОГО ЧАСУ:
– виражають завершену і незавершену дію;
– змінюються: за числами; за родами (в 3-й особі однини);
– не змінюються за особами.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективне виконання вправи 138
Світити – світив, засвітив; світила, засвітила; світило, засвітило; світили, засвітили.
Далі – робота над варіантами:
I варіант – ходити;
II варіант – віяти;
III варіант – носити.
– Що цікавого ви можете розповісти про дієслова минулого часу?
2. Робота у парах (за вправою 139)
Учень читає текст вправи.
– Який це тип тексту?
– Чому вчитель запропонував відновити вітряк?
– Які символи нашої історії ви знаєте?
– Як до них треба ставитися? Чому?
– Випишіть дієслова тільки основної частини тексту. Визначте число і рід.
Перевірка – опитування пари.
– Чому ви не виписали дієслово ходити?
– Що можете розповісти про дієслова минулого часу?
VI. Підсумок уроку
1. Робота із таблицею “Дієслово”, складеною на початку уроку
– Змініть таблицю так, щоб вона розповіла про дієслова минулого часу.
ДІЄСЛОВО (МИНУЛОГО ЧАСУ):
– називає дію (не змінюємо);
– відповідає на… (питання змінити);
– виражає дію… (не змінюємо);
– змінюються за… (прибираємо особи, додаємо рід).
– Розберемо за допомогою цієї схеми одне дієслово минулого часу морфологічно (за вибором із вправи 139).
– А що ще можна визначити для дієслова? (Дієвідміну)
– Визначте. Алгоритм на дошці може стати вам у пригоді.
2. Коментар до домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Вправа 140; правило на с. 73.