До уроку 12

ДОДАТКИ

До уроку 12

ДОДАТОК 1

Послухайте уривок із книги шведської письменниці “Чудесна подорож Нільса з дикими гусаками” і дайте відповідь на запитання: “Чому змерз дурний Троль?”

Одного разу дурний Троль вирішив: “Зроблю будинок ближче до Сонця, – нехай воно мене гріє”.

І Троль взявся за роботу. Він збирав усюди каміння й нагромаджував кожний камінець один на одного. Незабаром гора з каменів виросла ледве не до самих хмар.

– Ось тепер, мабуть, вистачить! – сказав Троль. – Тепер я зведу собі

будинок на вершині цієї гори. Буду жити в самого Сонця під боком. Поруч із Сонцем точно не змерзну! І Троль поліз на гору.

Але що трапилося? Чим вище він лізе, тим холодніше стає. Дістався Троль до вершини. “Ну, – міркує, – звідси до сонця зовсім близько!” А сам від холоду тільки зубами стукає. Троль цей був упертий: якщо вже йому спало щось на думку – нічим не виб’єш. Вирішив на горі зводити будинок – і побудував. Сонце начебто близько, а холод однаково до кісток пробирає.

Так дурний Троль і замерз.

ДОДАТОК 2

Питання для допитливих

1. Навіщо каструлю накривають кришкою? Чому

вода закипає скоріше, якщо каструля накрита кришкою? Можливо, у такий спосіб зменшують втрату тепла. Але що саме зменшується: конвекційні втрати чи втрати на випромінювання? Температура кришки, якою накрита каструля, майже дорівнює температурі кипіння води, тому й конвекція повітря, і випромінювання мають залишатися в цьому випадку такими самими, як і в ситуації, коли каструля відкрита. Чому ж все-таки у закритій каструлі вода закипає швидше?

Відповідь

На випаровування води в каструлі витрачається значна кількість тепла. Якщо каструля відкрита, то це тепло втрачається, тому що пара відноситься повітряними потоками. Якщо ж каструля накрита кришкою, то пара залишається в ній і тепло утримується усередині каструлі

2. Перш ніж розлити чай по склянках, досвідчена господарка, піклуючись про їхню цілість, не забуває опустити в них ложки. Життєвий досвід виробив цілком правильний прийом. На чому він базується?

Відповідь

З’ясуємо перш за все, чому взагалі склянки тріскаються від гарячої води.

Причина – нерівномірне розширення скла. Гаряча вода, налита в склянку, прогріває її стінки не відразу: спочатку нагрівається внутрішній шар стінок, у той час як зовнішній не встигає ще нагрітися. Нагрітий внутрішній шар одразу ж розширюється, зовнішній же залишається поки незмінним і зазнає, таким чином, сильного тиску зсередини. Відбувається розрив – скло лопається.

Що ж відбувається, якщо в склянку покладена ложечка? Потрапивши на дно, гаряча рідина, перш ніж нагріти скло (а воно погано проводить тепло), устигає віддати частину своєї теплоти гарному провідникові – металу; температура рідини знижується; з гарячої вона робиться теплою, а отже, майже нешкідливою. Подальше ж доливання гарячого чаю не настільки вже небезпечне для склянки, тому що вона встигла трішки прогрітися.

Іншими словами, металева ложка в склянці (особливо якщо вона масивна) згладжує нерівномірність нагрівання склянки й тим самим запобігає розтріскуванню скла.

Але чому краще, якщо ложка срібна? Тому що срібло – гарний провідник тепла; срібна ложка швидше забирає теплоту від води, ніж мідна. Згадайте, як срібна ложка в склянці з гарячим чаєм обпікає руку! За цією ознакою ви навіть можете безпомилково визначати матеріал ложки: мідна ложка пальців не обпалює.

3. Перш ніж відповісти, яка висота Ейфелевої вежі, яка, до речі, складає 300 метрів, ви, імовірно, уточните: “За якої погоди – холодної або теплої?”

Відповідь

Висота такого величезного залізного спорудження не може бути однаковою за різної температури. Ми знаємо, що залізний стрижень довжиною 300 м подовжується на 3 мм під час нагрівання його на один градус. Приблизно на стільки ж має зростати й висота Ейфелевої вежі, якщо температура підвищиться на 1°. Теплої сонячної днини залізний матеріал вежі може нагрітися градусів до +40°, тим часом як у холодний, дощовий день температура його знижується до +10 °С, а взимку до 0 °С чи навіть до -10 °С (великі морози в Парижі трапляються рідко). Як бачимо, коливання температури доходять до 40 і більше градусів. Значить, висота Ейфелевої вежі може коливатися на 3 х 40 = 120 мм, або на 12 см (більше за довжину цього рядка).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


До уроку 12 - Плани-конспекти уроків по натурології


До уроку 12