ДОДАТКИ
До уроку 5
Чистих речовин у природі, техніці, побуті існує небагато. Набагато частіше зустрічаються суміші – сполучення двох або більше речовин. Повітря – це суміш різних газів; нафта – природна суміш органічних речовин (вуглеводнів); будь-які мінерали, гірські породи – це теж тверді суміші різних речовин.
Частки речовин, що входять до складу суміші, розрізняються за розмірами. Іноді ці частки настільки великі, що їх можна бачити неозброєним оком. Якщо змішати річковий пісок із цукровим, ви легко розпізнаєте
Нерідко частинки компонентів у сумішах дуже дрібні. Наприклад, до складу борошна входять крупиці крохмалю й білка, які неможливо побачити неозброєним оком. Молоко – це теж водна суміш, у якій містяться маленькі крапельки жиру, білок, лактоза й інші речовини. Побачити крапельки жиру в молоці можна, якщо розглядати краплю молока під мікроскопом.
Агрегатний
Суміші, у яких часточки складових їхніх речовин видні неозброєним оком або під мікроскопом, називаються неоднорідними.
Є суміші, під час утворення яких речовини настільки “проникають” одна в одну, що розбиваються на дрібні частинки, не помітні навіть під мікроскопом. Як би ви не вдивлялися в повітря, розрізнити його складові – гази – вам не вдасться. Так само не варто шукати “неоднорідність” у розчинах оцтової кислоти або кам’яної солі у воді.
Суміш, у якій навіть за допомогою збільшувальних приладів не можна побачити частинки її складових, називається однорідною.
Однорідні суміші за агрегатним станом діляться на газоподібні, рідкі й тверді.
Суміш будь-яких газів завжди однорідна. Наприклад, чисте повітря – це однорідна суміш азоту, кисню, вуглекислого й інертного газів, водяної пари. А от курне повітря – це вже неоднорідна суміш тих самих газів, що містять, крім цього, і частинки пилу. Вам напевно доводилося не раз бачити, як рано вранці через нещільно запнуті штори до кімнати пробиваються сонячні промені. Їхній шлях нерідко буває позначений світними доріжками: це зважені в повітрі часточки пилу розсіюють сонячне світло. Смог над містом або над промисловим підприємством – це теж неоднорідна суміш – повітря, у якому містяться не тільки частки пилу, але також сажа з диму, крапельки різних рідин.
Природний газ, попутний нафтовий газ так само являють собою природні суміші газоподібних речовин, основним компонентом яких є метан. Той самий метан надходить у наші квартири по трубопроводах і горить на кухні веселим блакитним полум’ям. Але побутовий газ – це теж суміш. До її складу спеціально вводять речовини з різким запахом, щоби можна було відчути найменший витік газу. Для чого це необхідно? Справа в тому, що й повітря (необхідне для дихання всього живого), і природний газ (незамінне паливо й сировина для хімічної галузі промисловості) – це велике благо людства, але їхня суміш перетворюється на грізну руйнівну силу через надзвичайну вибухонебезпечність. З повідомлень засобів масової інформації ви, безумовно, знаєте про трагедії, пов’язані з вибухами метану у вугільних шахтах, вибухами побутового газу в результаті злочинної недбалості або через недотримання елементарних норм безпеки. Відчувши запах газу у квартирі або в під’їзді свого будинку, ви повинні негайно перекрити крани й вентилі, провітрити приміщення й за телефоном 104 викликати спеціалізовану аварійну службу. При цьому категорично забороняється користуватися відкритим вогнем, вмикати або вимикати електроприлади.
До рідких природних сумішей належить нафта. До її складу входять сотні різних компонентів, переважно сполуки вуглецю. Нафту називають “кров’ю Землі”, “чорним золотом”, і вам добре відомо, наскільки значну роль в економіці відіграють видобуток, переробка й експорт нафти й нафтопродуктів.
Безумовно, найпоширенішою рідкою сумішшю, а точніше розчином, є вода морів й океанів. Ви вже знаєте, що в одному літрі морської води в середньому міститься 35 г солей, основна частина з яких припадає на хлорид натрію. На відміну від чистої води, морська має гірко-солоний смак, замерзає не при 0 °С, а при -1,9 °С.
З рідкими сумішами в повсякденному житті ви зіштовхуєтеся постійно. Шампуні й напої, мікстури й препарати побутової хімії – все це суміші речовин. Навіть воду з-під крана не можна вважати чистою речовиною: у ній містяться розчинені солі, дрібні нерозчинні домішки, її знезаражують хлоруванням. Таку воду не можна пити некип’яченою, її не рекомендують використовувати для приготування їжі. Спеціальні побутові фільтри допоможуть очистити водопровідну воду не тільки від твердих частинок, але й від деяких розчинених домішок. Навіть розчини реактивів на водопровідній воді готувати не можна. Воду для цього очищають методом дистиляції, про що ви дізнаєтеся трохи пізніше.
Значно поширені в природі й тверді суміші. Як ми вже говорили, гірські породи являють собою суміші декількох речовин. Грунт, глина, пісок – це теж суміші. До твердих сумішей можна віднести скло, кераміку, сплави. Кожному знайомі кулінарні суміші або суміші, що утворюють пральні порошки.