ФОРМАЛІН

ФОРМАЛІН – водний 40% – вий розчин альдегіду мурашиної кислоти. Це прозора рідина з характерним запахом. Добре змішується з водою та спиртом.

Ф. широко застосовується для дезінфекції приміщень, верхнього одягу, пасічного інвентарю, стільників тощо. Так, пари Ф. (концентрація 50 мл3 на 1 м3 обсягу) при температурі 55 °С знезаражують стільники, заражені ноземою, протягом 15 хв. 4% – вий розчин Ф. при температурі 25 °С убиває спори ноземи протягом 1 год, 3%-вий – за 6 год, 1,5%-вий – за 12 год.

Дезінфекцію стільників, придатних для вживання, проводять

одним зі способів, описаних нижче.

1. Водно-формалінова дезінфекція

Зі стільників, призначених для дезінфекції, відкачують мед, потім промивають стільники теплою водою, від якої їх звільняють на медогонці. Поза приміщенням стільники зволожують теплим (25-30 °С) 4% – вим розчином Ф. Зволожені стільники ставлять у порожні вулики, можна в щільно збиті ящики, щільно закривають, промащують усі наявні щілини глиною й заносять у приміщення з температурою повітря не нижче ніж 20 °С на 3- 4 години.

Вийняті з вулика або ящика стільники промивають теплою водою (ЗО °С), сушать на медогонці й знову промивають

теплою водою. Потім стільники зволожують 1% – вим розчином нашатирного спирту (для усунення запаху), центрифугують і сушать у добре провітрюваних приміщеннях.

Суш можна дезінфікувати розчином Ф. такої ж концентрації, але розчином заливають усі чарунки суші, а потім повністю занурюють рамки в цей розчин. Через добу стільники виймають, просушують і дають бджолам. Слабкий запах Ф. не відлякує бджіл.

2. Паро-формалінова дезінфекція

Порожні стільники ставлять у спеціальну камеру з теплорегулюючим пристроєм. У камеру гумовою трубкою подається струмінь водяного пару. Коли температура в ній підніметься до 50-55 °С, протягом 15 хв дають пари Ф. (1 частина Ф. і 3 частини води), підтримуючи встановлену температуру. Стільники охороняють від прямого потрапляння в них струменів пари. Обприскуючи стільники 1%-вим розчином нашатирного спирту, видаляють запах Ф.

Якщо на пасіці немає відповідної камери, у якій можна провести дезінфекцію, то можна провести обробку парами Ф. за допомогою чайника й гумової трубки. У чайник наливають 300 мл води й 100 мл формаліну, розчин нагрівають до кипіння. За допомогою гумової трубки направляють струмінь пари через льоток у вулик або через отвір у щільний ящик, заповнений стільниками й щільно закритий зверху. Температуру у вулику або ящику підтримують у межах 50-55 °С протягом ЗО хв. Наступні дії такі ж, як і при роботі з камерою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ФОРМАЛІН - Бджільництво


ФОРМАЛІН