Кліматичні пояси. Сезонно-вологі й вологі типи клімату

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 5. Північна Америка

§52 Кліматичні пояси. Сезонно-вологі й вологі типи клімату

Пригадайте

Чим сезонно-вологі типи клімату відрізняються від вологих?

Сезонно-вологі тини клімату. Вони формуються на південних око­лицях Європи й Азії, а також на сході материка (мал. 178). Головною особливістю сезонно-вологих типів клімату є різка зміна зволоження впродовж року.

Субтропічний пояс. У південній частині субтропічного поясу Європи сформувався субтропічний середземноморський клімат (мал. 179). Він характеризується

максимальними для цієї частини світу температурами впродовж усього року. Зима волога з температурою +8… 10 °С, а влітку сухо і панує тропічна спека. Однак головна особ­ливість цього типу клімату полягає у зміні сухого спекотного літа воло­гою теплою зимою. За рік тут випадає у середньому 400-600 мм опадів.

До сезонно-вологих типів клімату відносять також мусонний клімат субтропічного поясу, що сформувався в умовах мусонної циркуляції атмосфери. Він характеризується значними відмінами у зволоженні за сезонами. Взимку, коли сухе континентальне повітря переміщується з центральних регіонів Євразії

до океану, протягом трьох-чотирьох місяців може не випасти ні краплини дощу. Влітку вітри змінюються і потужні вологі повітряні потоки переміщуються з океану на суходіл, спричинюючи рясні дощі на узбережжі.

Географія культури

Міфічний образ мусону. Не в змозі дати наукове пояснення небезпечним мусонам, у давнину створювали казкові образи цього природного явища. У міфах Давньої Індії мусон уявляється як боже­ство вітру, яке впізнають за свистом. Це божество мчить на запря­женій кіньми колісниці, а за ним прямують спустошливі вихори.

Субекваторіальний пояс. Завдяки впливу мусонів південь Азії – єдине місце на Землі, де межують два перехідні кліматичні пояси – субтропічний і субекваторіальний. Тропічного поясу тут немає. Субекваторіальний пояс перетинає півострів Індостан і частково пів­острів Індокитай. Тип клімату мусонний. Пасати Південної півкулі, проходячи над океаном, насичуються вологою. Завдяки цьому потоку екваторіального повітря влітку на території регіону випадає близько 90 % річної суми опадів. Тільки за один літній місяць їхня кількість перевищує 1000 мм. Через підвищену хмарність і втрату тепла на випаровування влітку температура повітря дещо знижується.

 Кліматичні пояси. Сезонно вологі й вологі типи клімату

Мал. 179. Середземноморський клімат, сприятливий для облаштування маслинових гаїв (1) і виноградників (2)

Окремі ділянки на півдні Євразії належать до найвологіших місць на Землі. Наприклад, у районі населеного пункту Черапунджі (Індія) пересічно щороку випадає близько 12 000 мм, а в окремі роки – понад 20 000 мм опадів.

Помірний пояс. Мусонний клімат помірного поясу характеризу­ється великими сезонними контрастами температур і опадів: узимку сильні морози й невелика кількість опадів, а влітку, навпаки, спекотно й велика кількість опадів (близько 3/4 річної суми).

Вологі типи клімату. Вони сформувалися переважно у північно-західній і південно-східній частинах Євразії. їхньою головною особ­ливістю є рівномірне зволоження протягом року.

Субарктичний пояс. Вологий клімат цього поясу охоплює узбереж­жя Баренцова моря, північ Скандинавського півострова й острів Ісландію. Йому властиві порівняно м’яка зима з температурами -8…0 °С і прохолодне літо з температурою не вище +10 °С. Опади (близько 500 мм) у вигляді дощу і снігу випадають рівномірно протягом року.

Помірний пояс. Тут сформувався морський клімат, що характе­ризується переважанням вологого атлантичного повітря протягом усього року. Взимку температура повітря тут коливається від 0 °С до +6 °С. Погода мінлива, з частими дощами й туманами, сніговий покрив нестійкий. Літо прохолодне, середня температура +10 °С. Опадів багато (до 1000 мм), розподіляються вони рівномірно протягом року. У цій області перебуває крайній захід Євразії.

Екваторіальний пояс. Для цього поясу характерний екваторіаль­ний тип клімату. Він охоплює більшість островів Малайського архіпелагу і південь півострова Малакка. Його головні особливості – високі температури й рясні (2000-3000 мм) опади, що рівномірно ви­падають упродовж року. Такий клімат є несприятливим для людини.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 11

Виявлення відмінностей кліматичних областей помірного поясу на основі аналізу кліматичних карт і діаграм

За картою “Кліматичні пояси та області світу” і діаграмами річно­го ходу температур і опадів (Лондон, Київ, Новосибірськ, Хабаровськ) визначте відміни в областях з різним типом клімату помірного поясу.

ПІДСУМКИ

На південних окраїнах Європи й Азії, а також на сході материка сформувалися сезонно-вологі, а в північно-західній та південно-східній частинах материка – вологі типи клімату.

До сезонно-вологих типів клімату відносять середземноморський і мусонний.

До вологих типів клімату належать вологий субарктичного і морський помірного поясів, а також екваторіальний.

Запитання і завдання

За напрямком мусонної течії біля берегів Євразії визначте пору року.

Для жителів Аравійського півострова парасолька здебільшого є захистом від сонця, у Великій Британії вона є укриттям лише від дощу, а для в’єтнамців це захист і від сонця, і від дощу. Поясніть, які особливості клімату вплинули на таке призначення пара­сольки в названих регіонах.

Знайдіть на карті Євразії область поширення арктичного типу кліма­ту. Визначте, чи можна його віднести до вологих типів клімату.

Де в Євразії поширені сезонно-вологі й вологі типи клімату?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Кліматичні пояси. Сезонно-вологі й вологі типи клімату - Географія


Кліматичні пояси. Сезонно-вологі й вологі типи клімату