І семестр
ТЕМА “ЇЖА. ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ. ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ”
УРОК 27
Тема. Корисна інформація про їжу
Мета:
– активізувати й закріпити тематичні ЛО;
– вдосконалювати навички читання, усного та писемного мовлення;
– практикувати учнів у ММ та ДМ за проблемними ситуаціями;
– навчати систематизувати одержану інформацію;
– розвивати логічне та аналітичне мислення.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва
III. Основна частина уроку
A) Перевірка виконання домашнього завдання,
“Рецепти моєї мами / бабусі”
B) Впр. 1, 2, с. 50 – “Some Useful Information”
1) In your notebook write all the food you ate yesterday.
Combine the information from the group.
Present the information in the form of a graph on a poster.
Discuss the class’s eating habits, using the results of your survey and then make conclusions.
2) In your notebook write all the food your family ate last week.
Combine the information. Put all the foods into 6 groups: eggs, meat, grain, dairy products, fruit, vegetables.
Present the information in the form of a pie chart like this.
Discuss your family’s habits using the results of your survey and then make conclusions.
3) Think of the following.
What are the ingredients of this dish?
How will this dish be cooked?
What utensils are needed for that?
What
Whom will you offer this food?
C) It is interesting to know. Read and share your ideas.
Greasy Spoons; cafe life in London
The meals are dangerously unhe>
D) Grammar. Subject questions, word order (revision).
Who has got three or four meals a day?
Who was invited to the birthday party?
Who comes to dinner without any invitation?
What is there between two pieces of bread?
What troubles them very often?
What was running to the garden’s fence?
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Улюблена страва моєї родини.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.