Урок 15. КОРИСТУВАННЯ ТЕЛЕВІЗОРОМ, КОМП’ЮТЕРОМ, МОБІЛЬНИМ ТЕЛЕФОНОМ
Мета: формувати в учнів уявлення про вплив телевізорів, комп’ютерів, мобільних телефонів та інших електронних засобів на здоров’я; ознайомити з правилами користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном, спонукати школярів до виконання цих правил; виховувати сталі навички безпечної для власного здоров’я поведінки.
Обладнання: зелені та червоні кружечки.
Попередня робота.
– Підготувати зелені та червоні кружечки кожному учневі.
–
Ключові поняття: телевізор, комп’ютер, мобільний телефон, правила користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Гра “Світлофор”.
Учитель називає різні звички, а учні сигналізують кружечками: зелений – корисно для здоров’я, червоний – шкідливо.
– Що корисно для здоров’я, а що – шкідливо?
Робити зарядку; курити; загартовуватися; гризти нігті; вживати алкоголь; займатися спортом; дотримуватися режиму дня; не мити руки перед їдою; грати в рухливі ігри; вживати
2. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 6 на с. 77 підручника.
– У чому полягає небезпека куріння, вживання алкоголю, наркотиків і токсичних речовин?
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як користуватися телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном та іншими електронними засобами, про їхній вплив на здоров’я.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про те, що учні знають про користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном та іншими електронними засобами, про їхній вплив на здоров’я людини.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про правила користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном та іншими електронними засобами.
2. Робота за підручником на с. 78-81.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
3. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 81, 82.
– Відгадування загадок.
– Відповіді на запитання і виконання завдань 1-3.
– Гра “Так чи ні?”.
2. Робота в зошиті на с. 29-31.
– Розгадування ребусів і запис відповідей (завдання 1).
– Самостійне виконання завдання 2 з подальшою перевіркою.
– Обговорення і виконання завдання 3.
3. Опрацювання загадок.
1) Через поле і лісок подається голосок,
Він біжить по проводах,
Скажеш тут, а чути там. (Телефон).
2) Є у мене помічник, справжнє диво, чарівник.
Тільки кнопку натискаю – і говорить він, і грає.
Де що робиться, все знає, і мені повідомляє, і розкаже, і покаже…
Як він зветься, хто нам скаже? (Телевізор).
3) Може він порахувати,
Малювати і писати.
Може він листа прийняти,
З другом швидко нас зв’язати.
Що це? (Комп’ютер).
4. Робота над віршем.
– Слухання і опрацювання вірша Лесі Вознюк “Розмова комп’ютера з друкарською машинкою”.
РОЗМОВА КОМП’ЮТЕРА З ДРУКАРСЬКОЮ МАШИНКОЮ
Казав комп’ютер до друкарської машинки:
– Які ж ви архаїчно-несучасні!
Принишкла літня пані на хвилинку,
Сльозу змахнули спогади прекрасні…
Поета руки в тиші вечоровій
На клавішах вистукували вірші –
Такі дотепні, радісні, чудові,
Від сьогочасних аж ніяк не гірші.
Зухвальця присоромила машинка:
– Відома, друже, істина така,
Що люди пам’ятатимуть поета,
А не комп’ютер чи перо від гусака.
Леся Вознюк
– Про що йшла розмова комп’ютера з друкарською машинкою?
– Який висновок зробила друкарська машинка?
5. Робота в групах.
Складання правил користування телевізором, комп’ютером, мобільним телефоном.
1 група складає правила користування телевізором.
2 група складає правила користування комп’ютером.
3 група складає правила користування мобільним телефоном.
6. Гра “Друзі чи вороги?”.
Учні об’єднуються у дві команди. Перша команда має навести аргументи про те, що телевізор, комп’ютер, мобільний телефон – це наші друзі й помічники. Друга команда має навести аргументи про їхню шкоду для здоров’я (якщо ними і користуватися неправильно).
7. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
– Покажіть, які вправи для очей ви виконуєте, працюючи за комп’ютером. (Учні показують).
VI. Підсумок уроку.
– Який вплив мають телевізор, комп’ютер, мобільний телефон на здоров’я дітей?
– Скільки часу можна проводити біля телевізора? Комп’ютера?
– Які програми ви дивитеся?
– З якою метою використовуєте комп’ютер?
– Чи дотримуєтеся ви правил перегляду телепрограм, користування комп’ютером, мобільним телефоном?
– Як ви користуєтеся вдома телевізором? Комп’ютером?
Завдання: виконайте завдання 4 на с. 82 підручника.