Кримська (Ялтинська) конференція

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§ 4 . Воєнні дії в 1944-1945 Pp .

4.Кримська (Ялтинська) конференція.

4-11 лютого 1945 р. в Лівадійському палаці відбулася нова зустріч “великої трійки” – Крітська (Ялтинська) конференція. В її роботі взяли участь Й. Сталін, Ф. Рузвельт, В. Черчілль, міністри закордонних справ В. Молотов, Е. Стеттініус, А. Іден та ін. У ході конференції була підписана таємна угода, якою передбачалося повернення Радянському Союзові Південного Сахаліну з прилеглими островами та інтерналізація торговельного

порту Дайрен. До СРСР також мали відійти Курильські острови, відновлювалась оренда Порт-Артура.

На конференції розглядалося й питання про вступ СРСР у війну на Далекому Сході. Це мало статися через два-три місяці після капітуляції Німеччини та закінчення війни в Європі.

 Кримська (Ялтинська) конференція

В. Черчілль, Ф. Рузвельт, Й. Сталін на Ялтинській конференції.

9 лютою 1945 р.

З багатьох питань на конференції було досягнуто реальних домовленостей. До них належали насамперед погодження принципів беззастережної капітуляції Німеччини: ліквідація нацистської партії та її інституцій,

розпуск збройних сил Німеччини, установлення контролю союзників над німецькою промисловістю, покарання воєнних злочинців. У прийнятій Декларації про визволену Європу передбачалося проведення погодженої політики у визволених європейських країнах. Важливим досягненням Ялтинської конференції стало рішення заснувати міжнародну Організацію Об’єднаних Націй (ООН).

Конференція не обійшлася й без гострих дискусій. Не були узгоджені питання про репарації1, про зони окупації Німеччини. Найскладнішими були дискусії з польських проблем. Якщо питання про кордони Польщі та СРСР було загалом вирішене, то щодо західного кордону йшлося лише в загальній формі: “Польща повинна дістати істотне прирощення на півночі й на заході”. Питання, з яким саме польським урядом мати справу, остаточно вирішити не вдалося. Зрештою, його було відкладено, а в Декларації про Польщу зазначалося, що чинний Тимчасовий уряд мусить бути реорганізований на демократичній основі із залученням демократичних діячів із самої Польщі та поляків із-за кордону.

25 квітня 1945 р. у Сан-Франциско за рішенням глав трьох союзних держав розпочалася конференція Організації Об’єднаних Націй, яка розробила Статут ООН. За основу її діяльності, а особливо одного з головних органів ООН – Ради Безпеки, було взято забезпечення міжнародного миру та відвернення загрози нової війни.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Кримська (Ялтинська) конференція - Історія


Кримська (Ялтинська) конференція