Тема: Написання префіксів з – (с-). Перевірна робота. Аудіювання
Мета: перевірити аудіативні навички учнів; вправляти школярів у вимовлянні і написанні префіксів з – і с-; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати інтерес до навчання.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
III. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ
1. Ознайомлення з текстом
МИШЕНЯ ТА ОЛІВЕЦЬ
(Казка)
Жив-був у Володі на столі Олівець. Одного разу, коли Володя вже спав, на стіл забралося Мишеня. Побачило Олівця, схопило його і потягло до своєї нори.
– Відпусти мене, будь ласка! – попросив Олівець. – Навіщо я тобі? Я дерев’яний, мене не можна їсти.
– Я тебе буду гризти! – сказало Мишеня. У мене чешуться зуби, і я маю весь час що-небудь гризти. Ось так! – і Мишеня боляче вкусило Олівця.
– Ой,- зойкнув Олівець. – Тоді дай мені можливість що-небудь намалювати востаннє, а потім
– Добре,- погодилось Мишеня,- малюй! Але потім я тебе все одно погризу на дрібні кусочки.
Гірко зітхнув Олівець і намалював кружечок.
– Це сир? – спитало Мишеня.
– Може й сир,- сказав Олівець і намалював ще три маленьких кружечки.
– Ну, звісно, це сир, а це – дірки в ньому,- здогадалося Мишеня.
– Можливо, й дірочки,- погодився Олівець і намалював ще один великий
Круг.
– Це яблуко! – запищало Мишеня.
– Може бути і яблуко, – відповів Олівець і намалював ще декілька видовжених кружечків.
– Я знаю – це сардельки! – закричало, облизуючись Мишеня. – Ну, закінчуй скоріше, у мене дуже чешуться зуби.
– Почекай хвилинку! – сказав Олівець.
І коли він почав малювати кутики, Мишеня закричало:
– Це схоже на ко… Не малюй більше!
Та Олівець уже намалював великі вуса…
– Та це ж справжній кіт! – пискнуло налякане Мишеня. – Рятуйте! – і кинулося до своєї нори.
З того часу Мишеня звідти не показує свого носа. А Олівець у Володі досі живе, тільки став трішки меншим.
І ти своїм олівцем спробуй намалювати такого кота на страх мишам.
(243 слова)
2. Тестування
1. Де жив Олівець?
А) У портфелі; б) у пеналі; в) у Володі на столі.
2. Хто забрав Олівця?
А) Мишеня; б) Володя; в) сусід по парті.
3. З якими чарівними словами Олівець звернувся до Мишеняти?
А) Прошу; б) будь ласка; в) благаю.
4. Чому Мишеня хотіло погризти Олівця?
А) Бо було голодне;
Б) бо в нього дуже чесалися зуби;
В) бо хотіло погратися.
5. У якій послідовності Мишеняті уявлялися зображувані Олівцем предмети?
А) Сир, сардельки, яблуко, кіт;
Б) яблуко, сир, сардельки, кіт;
В) сир, яблуко, сардельки, кіт.
6. Яка основна думка казки?
А) Не бери чужого.
Б) Хто мудріший, в того й сила.
В) Учись малювати.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 12,впр. 192)
– Прочитайте складені речення. Назвіть головні та другорядні члени речення.
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся Про вимову та написання слів з префіксами з-, с-
VI. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 193 (с. 82)
– Спишіть слова, позначте в них префікси. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки, якими починається корінь.
Запам’ятайте! Префікс с – пишеться перед буквами, що позначають глухі приголосні: к, п, т, ф, х. Допоможе їх запам’ятати вислів “Кафе “Птах”. Перед приголосними, що є в цьому вислові, уживається префікс с-. Перед усіма іншими приголосними – префікс з-. |
2. Робота за таблицею
Пишемо – вимовляємо |
Зсипати – [сс]ипати; Зчищати – [шч]ищати; Зшивати – [жш]ивати; Зсікати – [сс]ікати |
Як чуємо, так і пишемо |
[с-] – скидати, спилити, стулити, сфотографувати, схилити; [з-] – зламати, збудувати, здивувати, згоріти, звернути |
– Зверніть увагу на те, що префікс з – вимовляється чітко тоді, коли він стоїть перед дзвінкими приголосними, а читається, як [с], [ш], коли стоїть перед глухими приголосними.
В українській мові є префіксів багато,
Та ще правило одне треба пам’ятати.
У словах на букви к, також п, т, ф, х
Будем пам’ятати: префікс с – писати.
3. Фізкультхвилинка
VII. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом (с. 82, впр. 194)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Спишіть виділені слова, уставляючи букви з, с. Поясніть їх написання.
Підкреслені слова поділіть на склади для переносу.
2. Словотворча робота [с. 82-83. впр. 195)
– Утворіть нові слова за допомогою префіксів з-, с-. Запишіть їх у дві колонки: спочатку – з префіксом з-, потім – з префіксом с-.
– Визначте, якими приголосними починається корінь і як це впливає на написання префіксів з-, с-. Поділіть слова на склади для переносу.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що таке префікс?
– Якою є роль префікса у мовленні?
– З яким правилом правопису ознайомилися сьогодні на уроці?
– Для чого потрібно знати правила про правопис слів з префіксами?
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 83, впр. 196. Складіть і запишіть казку про префікси з-, (с-).