ТЕМА 1. ВСТУП. ІНФОРМАЦІЯ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ (5 ГОДИН)
Урок 2
Носії інформації, форми і способи подання інформації. Види інформації. Інформація і шум та їх взаємне перетворення
Мета:
– навчити учнів відрізняти різні види інформації, форми та способи представлення інформації;
– удосконалювати практичні вміння самостійно працювати з підручником, виділяти головні аспекти тексту;
– розвивати навички формулювати та висловлювати свої думки;
– виховувати інформаційну компетенцію.
Тип уроку:
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
А. Виберіть одну правильну відповідь
1. Поняття “інформація” в інформатиці – це…
А) відомості;
Б) зменшення невизначеності;
В) знання;
Г) комп’ютерна програма.
2. Що спільного між книгою та дискетою:
А) матеріал, з якого вони виготовлені;
Б) розмір;
В) зберігання даних;
Г) вартість.
3. Наука, яка досліджує закони та методи обробки інформації називається:
А) семантика;
Б) інформатика;
В) кібернетика;
Г) статистика.
4. Інформація – це…
А) усі відомості,
Б) усі відомості, які передаються та сприймаються людьми;
В) усі сигнали, які поступають з навколишнього середовища;
Г) усі дані, які можуть оброблятися комп’ютером.
5. Інформація, яка передається видимим способом або символами, називається:
А) екранна;
Б) візуальна;
В) звукова;
Г) тактильна.
6. Людина зберігає інформацію за допомогою:
А) органів почуттів;
Б) центральної нервової системи;
В) мозку;
Г) навколишнього середовища.
Відповіді: 1-б; 2-в; 3-б; 4-а; 5-6; 6-в.
Б. Учню біля дошки надаються картки.
Завдання: поділити пристрої на дві групи:
1) пристрої для обробки інформації;
2) пристрої для отримання інформації.
II. Вивчення нового матеріалу
Носії інформації
Інформація завжди пов’язана з матеріальним носієм.
Носії – це середовище для запису та зберігання інформації.
Носієм інформації може бути
– будь-який матеріальний предмет;
– хвилі різноманітної природи;
– речовина у різному стані;
– машинні носії
Види інформації
– за сприйняттям: звукова, візуальна, смакова, нюхальна, тактильна;
– за суспільним призначенням: масова, особиста, суспільно-політична, звичайна, естетична;
– спеціальна: наукова, технічна, галузева, виробнича;
– за областю виникнення: елементарна, біологічна, соціальна;
– за формою представлення: текстова, графічна, звукова, числова, комбінована.
III. Закріплення матеріалу
1. Наведіть приклади, коли у ролі носіїв інформації перебувають:
– машинні носії;
– матеріальний побутовий предмет;
– хвилі різноманітної природи;
– речовина у твердому стані.
2. Укажіть, у яких видах представлено інформацію:
– стаття у газеті;
– відеокасета;
– музичний диск;
– медичний довідник;
– інформаційний випуск новин;
– лист;
– виставка картин.
3. Опрацювати матеріал підручника, відповісти на запитання:
– Що називають знаком?
– Чим відрізняються поняття “знак” та “символ”?
– Що називають абеткою?
– Що називають кодом?
– Чим відрізняються поняття “кодування” та “шифрування”?
– Як поняття шуму пов’язане з інформацією?
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника. Відповісти на запитання. Вивчити основні поняття теми. Навести 5 прикладів різних видів інформації та видів носіїв інформації.