ОБМЕЖЕННЯ ЯЙЦЕКЛАДКИ МАТКИ

ОБМЕЖЕННЯ ЯЙЦЕКЛАДКИ МАТКИ – буває природним і штучним. У період головного й сильного медозбору продуктивність матки знижується, тому що бджоли заповнюють нектаром всі вільні чарунки, обмежуючи її роботу. Осіння діяльність матки залежить від наявності підтримувального узятку. З настанням холодів бджоли менше годують матку, що скорочує її яйценосність.

Природне О. я. м. спостерігається в слабких сім’ях, коли бджоли розміщають пергу не на сусідні з розплодом рамках, а біля розплоду. Воно відзначається також при хворобі розплоду, коли

матка змушена пропускати чарунки з хворими личинками й шукати вже очищені бджолами чарунки. Природне О. я. м. відбувається також під час головного узятку, коли бджоли заповнюють свіжопринесеним нектаром всі вільні чарунки, не даючи можливості матці червити. О. я. м. спостерігається при виникненні в бджолосім’ї ройового інстинкту, коли бджоли менше годують матку, а вона, природно, скорочує яйцекладку.

Штучне О. я. м. використовують як один з методів для підвищення медозбору. З настанням головного узятку О. я. м. необхідне, щоб переключити всіх бджіл на збирання меду. Тому матку поміщають у клітку Титова

або в клітинний ізолятор, обмежуючи її яйцеклітину на якій-небудь ділянці стільника. Штучне О. я. м. збільшує не тільки збір меду сім’ями, але й звільняє стільники від розплоду, що важливо при відборі меду. Щоб не допустити роїння сім’ї й уникнути виведення молодої матки, після ізоляції матки необхідно періодично оглядати рамки з розплодом і знищувати норицеві маточники.

О. я. м. можливе в тому випадку, якщо бджоли утримуються у вуликах-лежаках. Для цього треба перегородити гніздо розділяльною решіткою навпіл, щоб матці були недоступні стільники, у які бджоли складатимуть мед. Розділяльна решітка не дозволять матці пройти в другу половину, але бджоли обох відділень зможуть вільно переміщатися на стільниках і працювати так само енергійно.

У 12-рамкових вуликах, а також лежаках, для О. я. м. її видаляють із вулика або поміщають в ізолятор. Можна перенести матку з двома-трьома рамками розплоду на край гнізда, відгородивши їх від іншого гнізда декількома повновагими рамками з медом, розділяльною решіткою або розділяльною дошкою. При очікуваному короткому й бурхливому узятку (близько 10 днів) О. я. м. проводять за 7-9 днів до його настання; при узятку середньої сили (близько ЗО днів) – на його початку. При слабкому головному узятку (1,5-2 місяці) маток краще не обмежувати зовсім, інакше сім’я може не встигнути підсилитися до зими. Щоб сім’я пішла сильною в зиму, треба наприкінці літа викликати енергійну яйцекладку матки. Бджоли можуть залити медом всі стільники, і матці ніде буде класти яйця. Таку сім’ю очікуватиме загибель саме від надлишку корму в гнізді. Тому робити О. я. м. потрібно дуже обережно.

О. я. м. доцільніше проводити шляхом заміни старої матки зрілим племінним маточником, що додатково дозволить змінити матку.

У вуликах-лежаках і в 12-рамкових вуликах з магазинами можна використовувати стовщені стільники, у які бджоли охоче складають мед, але матка класти яйця не може.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ОБМЕЖЕННЯ ЯЙЦЕКЛАДКИ МАТКИ - Бджільництво


ОБМЕЖЕННЯ ЯЙЦЕКЛАДКИ МАТКИ