ОРГАНІЗАЦІЯ САМОНАВЧАННЯ. ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ

Мета: розкрити значення знань у житті людини; вчити учнів поступово долати відставання, що може виникнути унаслідок пропуску занять, за необхідності звертатися по допомогу до вчителів, родичів, друзів; розвивати вміння вчитися; виховувати самостійність школярів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування

– Чи погоджуєтеся ви з думкою: “Люди проводять більше часу в приміщеннях, ніж на вулиці. Проте доведено, що повітря всередині будівлі брудніше, ніж атмосферне, у середньому

в 2-4 рази”?

– Чим забруднюється повітря?

– Поясніть правила здоров’я.

– Намагайтеся перебувати якомога рідше поблизу дороги, не дихайте глибоко, дихайте лише носом.

– Краще гуляйте в парках чимдалі від доріг.

– Повітря в квартирах дуже забруднене через скупчення пилу, тому кімнату потрібно постійно провітрювати за допомогою хороших протягів, люди мають перебувати в цей час в іншій кімнаті.

– Мешканцям перших поверхів не слід відчиняти кватирки, коли під вікнами багато машин, особливо вранці, коли водії прогрівають мотори.

– Проводячи час удома, намагайтеся

щогодини відчиняти вікно на декілька хвилин. Саме частота, а не тривалість провітрювання має значення.

– Ніколи не дозволяйте палити в приміщенні, де перебувають інші люди. У цьому випадку їхньому здоров’ю буде завдано більшої шкоди, ніж тому, хто власне палить.

– Під час ранкової гімнастики як слід провітрюйте кімнату, бо при інтенсивних вправах ми вдихаємо в 5 разів більше повітря.

– Обов’язково робіть вологе прибирання приміщення, не рідше, ніж раз на 2-3 дні.

– Намагайтеся прибирати свою кімнату зранку, щоб увесь день дихати чистим, зволоженим повітрям.

– Запропонуйте батькам перевірити і підтримувати правильний режим роботи кухонної витяжки. Чистити її потрібно не рідше ніж 2-3 рази на рік, не забуваючи вчасно міняти фільтри.

– Прочитайте віршовані рядки.

Уранці пил закричав:

– SOS! –

І потрапив в пилосос.

– Чим можна зібрати пил? (Серветкою, віником, пилососом)

– Як можна очищувати повітря від шкідливих домішок удома, на вулиці?

– Що нам потрібно для очищування повітря в класі?

Робота в групах

Запитання для обговорення: “Навіщо людям вчитися?”.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як організувати самонавчання і взаємонавчання.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя

– Сьогодні ані школа, ані вищий навчальний заклад не можуть дати людині знання на все життя, бо самі знання можуть змінюватися. Вимога часу: встигати за знаннями.

Тому-то все частіше говорять про потребу безперервної освіти, про необхідність привчити себе вчитися, адже ні виховання, ні освіта не можуть бути подані в готовому вигляді. Стати освіченим означає досягти цього власними силами, власним напруженням, власною діяльністю.

Не випадково кажуть, що квіти навчання ростуть під дощем із сліз. Кожен, хто оволодіває знаннями, повинен бути наполегливим і мужнім, щоб не зігнутися перед невдачами, долати їх, правильно оцінюючи свої сили, визначати мету і вперто йти до неї.

Відомий педагог К. Ушинський писав: “Вчитися важко, бо навчання – розумова праця, а вона чи не найважча для людини. Мріяти легко й приємно, а мислити важко”.

Як ви розумієте слова В. Сухомлинського: “Не йди найлегшим шляхом. Вибирай завжди шлях найважчий. Переборення труднощів підносить людину. Той, кому нестерпно важко і хто переміг труднощі, схожий на альпініста, що досяг найвищої вершини”?

– Іноді в школі ніби все зрозуміло, а вдома, під час самопідготовки, вчиш, вчиш урок, але результат невтішний…

Є тут хитрий секрет, до якого ви звикли так, що й не помічаєте. У школі на уроці легше, бо у вас навколо є помічники. А вдома ви самі, і чекати допомоги немає звідки.

Отже, візьміть собі за правило: на уроці працювати самостійно, не чекати, поки задачу розв’яжуть інші. А приступаючи до виконання домашнього завдання, слід спланувати порядок підготовки всіх предметів. Якщо ви примушуєте себе сісти за уроки, почніть з легшого завдання. Ви його швидко й добре підготуєте, радість успіху додасть вам сил, і ви краще й швидше засвоїте складний матеріал.

Щоб знати, як саме краще запам’ятати певний матеріал, завжди прислухайтеся до порад учителя. Є й різноманітні способи заучування матеріалу. Найкориснішим буде комбінований:

– Прочитати весь матеріал.

– Проаналізувати прочитане, тобто виділити складні місця, поділити на логічні частини, якщо матеріал завеликий за обсягом – скласти план, схеми.

– Ще раз прочитати складні частини тексту, які, як правило, запам’ятовуються гірше.

– Переказати вивчений матеріал подумки або вголос.

– Більшість учнів не вміють контролювати, перевіряти себе. Тому наприкінці теми завжди подані запитання. Якщо ви регулярно відповідатимете на запитання, то в кінці навчального року легко зможете згадати, переказати зміст.

2. Здібності у праці розквітають

– Природа максимально справедлива, наділяючи людей здібностями й талантами. В історії розвитку людських здібностей є цікаві факти.

Художник Ілля Рєпін почав у віці 3 років вирізати коників з паперу, а в 6 – добре малював фарбами.

В. А. Моцарт почав у 3 роки грати на клавесині, а в 12 – написав першу оперу.

Сергій Прокоф’єв створив перші музичні твори у 8 років.

А Ісаак Ньютон, коли йому було 7 років, уже конструював сонячні і водяні годинники, вітряки.

Але вчені доводять, що для розвитку здібностей потрібні працелюбність і наполегливість. Отже, здібності, талант – це передусім праця.

Щоб по-справжньому розвивати свої здібності, частіше й відвертіше відповідайте на запитання: “Чи працюю я на повну силу своїх можливостей? Якщо ні, то чому?”.

3. Робота за підручником (с. 44-47)

Вправа “Мікрофон”

Учні пригадують випадок, коли довго хворіли, і розповідають, скільки днів довелося пропустити, які вони мали проблеми з навчанням і хто їм допоміг наздогнати пропущене.

– Чому після одужання слід долати відставання поступово?

Робота в групах

Учні по черзі продовжують твердження: “Мені легко вчитися, коли…”.

Учитель пропонує учням розглянути схему “Умови успішного навчання” на мал. 9 та доповнити її своїми ідеями.

Учні відповідають на запитання, вміщені у підручнику, та вивчають поради для самостійного навчання.

Висновок. Уміння вчитися самостійно й отримувати задоволення від навчання – важливе в сучасному світі.

– Які “вчителі” є навколо вас?

– Назвіть своїх помічників у навчанні.

– Коли учень може стати “вчителем” для своїх друзів?

Робота в парах

Учні розповідають про ситуації, коли однокласники допомагали їм у навчанні. Пригадують випадки, коли вони допомагали комусь наздогнати пропущене.

– Прочитайте висновок у підручнику.

Робота в парах. Гра (за мал. 10)

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах. Практична робота “Джерела допомоги при самостійному навчанні”

– Хто може допомогти вам у самонавчанні? (Батьки, родичі, вчителі, однокласники)

– Кожна людина є джерелом інформації – знань, досвіду, вмінь, і ви – не виняток, а отже, можете передавати свої знання і вміння іншим.

Продовжіть твердження: “Замість того, щоб дати однокласнику списати домашнє завдання…”.

2. Робота над прислів’ями про знання і навчання

– Поясніть прислів’я про знання і навчання.

– Хто вчиться з молоду, не знає на старості голоду.

– Вчитися ніколи не пізно.

– Гарно того вчити, хто хоче все знати.

– Де більше науки, там менше муки.

– Доки не намучишся, доти не научишся.

– Корінь навчання гіркий, а плід його солодкий.

– Наука для людини, як сонце для життя.

3. Виконання підсумкових завдань (с. 48)

4. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Про що сьогодні йшла розмова? Що цікавого, важливого для себе дізналися? З якими новими словами ознайомилися? Що вони означають? Про що розповідатимете вдома? (Відповіді учнів.)

– Чи доводилося вам долати відставання, яке виникло внаслідок пропуску занять? Як ви це робили? До кого слід звертатися по допомогу у таких випадках?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Практична робота

Запитати вдома рідних, які предмети їм найбільше подобалися в школі, з якими у них було найменше проблем.

За наведеним на с. 47 зразком скласти список шкільних предметів та вказати ім’я людини, яка зможе допомогти, коли виникнуть труднощі у навчанні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ОРГАНІЗАЦІЯ САМОНАВЧАННЯ. ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ - Плани-конспекти уроків по валеології


ОРГАНІЗАЦІЯ САМОНАВЧАННЯ. ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ