І семестр
ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ”
УРОК 31
Тема. Охорона здоров’я. З історії виникнення медицини
Мета:
– вдосконалювати навички читання, аудіювання, усного та писемного мовлення з використанням вивчених лексико-граматичних структур;
– активізувати лексичний матеріал нової теми;
– розвивати комунікативні здібності учнів, закріпити вивчений лексичний матеріал на письмі;
– сприяти розвитку логічного мислення, виховувати дисциплінованість та уважність.
ХІД УРОКУ
I.
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
A) Вступна бесіда з учнями за новою темою
B) Bпp. 1, 2, с. 57 – read the article and choose the headline that suits it best.
Scientists are optimistic!
Do we have neighbors in space?
Wonders of medicine!
A new discovery!
C) Bпp. 3, c. 57 – discuss the following questions.
Do you think there are other living beings in space?
Do they look like humans?
Do they eat the same types of food?
Do you think they have a more developed technology?
D) Впр. 4, с. 58 – read, match the words and word combinations with their Ukrainian equivalents.
He>
Illness (disease) – хвороба
Get ill (sick) – захворіти
Treatment – лікування
Pain –
To be treated – лікуватися
Hurt – боліти
Medicines – ліки
Injury – травма
Be cured – вилікуватися
E) Read and learn the following expressions.
Can I request a doctor house call?
Usually my blood pressure is…
Is that disease catching?
I have a pain here.
Can I have this drug without a prescription?
How should this medicine be taken?
Have you got the test results?
F) Bпp. 5 a, c. 58 – match the descriptions with the dates on timeline (tapescript 20, p. 188).
– a textbook on how to treat diseases was produced by the Egyptian doctors;
– first medical schools and many hospitals appeared;
– first operations were performed and first drugs used in India;
– people cured the sick by pleasing gods;
– study of genetics became the main medical problem;
– X-rays were discovered.
G) Узагальнення лексичного матеріалу, повторення вивченої лексики у словосполученнях і реченнях.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання Впр. 4 а, с. 58.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.