Мета:
Навчальна: перевірити рівень знань і практичних умінь та навичок учнів за темою “Африка”; удосконалити у процесі виконання роботи навички узагальнення, систематизації, аналізу здобутих знань;
Розвивальна: розвивати уважність, зосередженість, аналітичні здібності, географічне мислення, пам’ять, увагу;
Виховна: виховувати самостійність, почуття відповідальності, впевненості у своїх знаннях.
Тип уроку: контролю, коригування та оцінювання знань, вмінь, навичок.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ
Завершено вивчення теми “Африка”. Це перший материк, який ви вивчали. У процесі ви застосували знання про загальні природні закономірності, краще зрозуміли їх на прикладі певної ділянки Землі. Також на прикладах впевнилися в унікальності материка, його особливостях. Сьогоднішній урок допоможе вам краще усвідомити, що саме визнаєте тепер про Африку.
III. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ
Варіант 1
Перший рівень (3 бали)
1. Яка течія розташована біля берегів Африки?
А) Бенгальська; б) Гольфстрім; в) Північна Пасатна; г) Куросіо.
2. Африку майже навпіл ділить
3. Дослідження внутрішніх районів материка розпочато у столітті:
А) XVIII; б) XIX; в) XX; г) XVII.
4. В основі материка Африка лежить давня платформа:
А) так; б) ні.
5. На контурі виділена:
А) зона перемінно-вологих лісів; б) зона вологих екваторіальних лісів; в) зона саван і рідколісся; г) зона напівпустель і пустель.
6. Над материком Африка переважає… атмосферна циркуляція:
А) західна; б) східна; в) пасатна; г) мусонна.
Другий рівень (3 бали)
1. Установіть відповідність між географічним об’єктом та причиною його утворення.
1 | Сахара | А Холодна течія біля узбережжя |
2 | Озеро Вікторія | Б Положення в області складчастості |
3 | Пустеля Наміб | В Тектонічний прогин земної кори |
4 | Гори Атлас | Г Положення у тропічному кліматичному поясі |
2. Поділіть наведені характеристики між річками Африки (запишіть відповідні літери біля назви річки, одна й та сама характеристика може відповідати кільком річкам).
1 Ніл; 2 Конго; 3 Нігер
А повноводна цілий рік; Б найдовша річка;
В належить до басейну Атлантичного океану;
Г басейн розташований в обох півкулях;
Д рівень води змінюється за сезонами;
Е найбільш повноводна
3. Оберіть правильне твердження:
А) найбільш заселеними є такі країни, як Чад, Нігерія, Сейшельскі острови;
Б) для савани характерні два сезони.
* Проводиться на розсуд учителя.
Третій рівень (3 бали)
За планом охарактеризуйте Сахару (географічне положення, рельєф і корисні копалини, клімат (фактори, пояси, типи клімату), грунти, рослинний і тваринний світ, держави в її межах).
Четвертий рівень (3 бали, одне питання на вибір)
1. Проаналізуйте основні екологічні проблеми материка. Запропонуйте шляхи їх вирішення.
2. Проаналізуйте причини нерівномірного розселення і розвитку господарства населення Африки.
3. Охарактеризуйте зв’язки України з країнами африканського континенту.
Варіант 2
Перший рівень (3 бали)
1. Яка течія розташована біля берегів Африки?
А) Сомалійська; б) Гольфстрім; в) Північна Пасатна; г) Куросіо.
2. Африка розташована в півкулях:______ .
3. Видатним дослідником Африки був:
А) Васко да Гама; б) Ф. Магеллан; в) Д. Лівінгстон; г) М. Поло.
4. Високою Африкою називають_______ частину материка:
А) північну; в) південно-східну; б) північно-західну; г) західну.
5. На контурі виділена:
А) зона перемінно-вологих лісів; б) зона вологих екваторіальних лісів; в) зона саван і рідколісся; г) зона напівпустель і пустель.
6. Для сухої савани характерними є грунти:
А) каштанові; б) чорноземи; в) червоно-бурі; г) підзолисті.
Другий рівень (3 бали)
1. Установіть відповідність між географічним об’єктом та причиною його утворення
1 Гілея | А Холодна течія біля узбережжя |
2 Озеро Ньяса | Б Положення в області складчастості |
3 Пустеля Наміб | В Рифтова зона |
4 Гори Атлас | Г Положення в екваторіальному кліматичному поясі |
2. Поділіть наведені характеристики між річками Африки (запишіть відповідні літери біля назви річки, одна й та сама характеристика може відповідати кільком річкам).
1 Ніл; 2 Конго; 3 Замбезі.
А повноводна цілий рік;
Б найдовша річка;
В належить до басейну Атлантичного океану;
Г басейн розташований в обох півкулях;
Д рівень води змінюється за сезонами;
Е найбільш повноводна.
3. Оберіть правильне твердження:
А) найбільш відсталими є такі країни, як Чад, Нігерія, Південна Африка;
Б) вічнозелені ліси й чагарники ростуть на півночі материка.
Третій рівень (3 бали)
За планом охарактеризуйте Атлаські гори (географічне положення, рельєф і корисні копалини, клімат (фактори, пояси, типи клімату), грунти, рослинний і тваринний світ, держави в їхніх межах).
Четвертий рівень (3 бали, одне питання на вибір)
1. Проаналізуйте основні екологічні проблеми материка. Запропонуйте шляхи їх вирішення.
2. Проаналізуйте причини нерівномірного розселення і розвитку господарства населення Африки.
3. Охарактеризуйте зв’язки України з країнами африканського континенту.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Проаналізуйте виконання завдань контрольної роботи.
– Повторіть план характеристики географічного положення материка.