Мета: закріплювати вміння учнів письмово ділити на двоцифрове число, розв’язувати задачі; вдосконалювати навички усних обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте відповіді завдання 137.
– Поясніть розв’язання задачі 138.
1) 720 : 9 = 80 (ламп.) – в одній коробці;
2) 80 • 4 = 320 (ламп.) – відправили в один магазин;
3) 80 • 5 = 400 (ламп.) – відправили
– Як можна перевірити розв’язання задачі?
80 • 4 + 80 • 5 = 720 (ламп.)
2. Усні обчислення (завдання – за вибором учителя)
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Мікрофон” (завдання 139, усно)
52 : 8 = 6 (ост. 4)
25 : 4 = 6 (ост. 1)
15 : 4 = 3 (ост. 3)
9 : 4 = 2 (ост. 1)
2. Коментоване розв’язування виразів на ділення
Завдання 140
– Серед чисел виберіть відповіді. Прочитайте приклади з цими відповідями.
7; 11; 5; 3; 2; 9; 6; 4
3. Робота над задачами
Завдання 141 (колективна робота)
– Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі?
– Як знайти частину від числа?
1) 350 : 5 = 70 (кг) – зменшилася маса цеглини;
2) 350 – 70 = 280 (кг) – маса цеглин після сушіння та випалювання.
Завдання 143
План розв’язання
1) Скільки посадили кленів?
2) Скільки всього дерев росте у парку?
Самостійне розв’язування задачі.
1) 276 + 48 = 324 (3.) – кленів;
2) 276 + 324 = 600 (5.) – усього;
3) 600 : 30 = 20 (рядів) – по 30 дерев посадили.
4. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 142
1) 6 + 8= 14 (см) – довжина двох смужок;
2) 490 : 14 = 35 (с.)
Відповідь: дістали 35 смужок кожного розміру.
5. Фронтальна робота. Розв’язування задачі за короткою умовою
5 ящ. – 60 кг
7 ящ. – ?
Розв’язання
1) 60 : 5 = 12 (кг) – яблук в одному ящику;
2) 12 • 7 = 84 (кг) – яблук в семи ящиках.
6. Знаходження значень виразів
Розв’язування прикладів “ланцюжком” з коментуванням
7. Фізкультхвилинка
IV. САМОСТІЙНА РОБОТА
1 варіант
1. Задача.
У п’яти класах 150 учнів, порівну в кожному. Скільки учнів у трьох таких класах?
2. Накресли відрізок АВ = 96 мм. Познач на ньому точку D так, щоб довжина відрізка AD становила 1/4 довжини відрізка АВ.
3. Розв’яжи приклади.
1 м : 4 1 кг – 310 г
168-4 207 : 9
2 варіант
1. Задача
За 4 однакових спортивних костюми заплатили 280 грн. Скільки гривень заплатили за 7 таких костюмів?
2. Накресли відрізок CD = 85 мм. Познач на ньому точку Е так, щоб довжина відрізка СЕ становила 1/5 довжини відрізка CD.
3. Розв’яжи приклади.
1 кг : 4 1 км – 650 м
272 • 3 301 : 7
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 144; 145 (с. 22).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
– Що здалося складним?
– Що ви очікували від сьогоднішнього уроку?
– Чи виправдалися ваші очікування?