ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

Розділ 1 ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ

Історія нашої планети Земля сягає дуже-дуже давніх часів. А от історія людства порівняно з нею “молода”. Проте вчені досі не дійшли єдиного висновку з приводу того, як і коли з’явилися перші люди. Найдавніший період історії людства від появи пралюдей до виникнення міст, держав і появи писемності називають первісністю, або первісною добою.

Кілька сотень тисяч років людство вдосконалювало знаряддя та прийоми мисливства, рибальства й збиральництва, перш ніж перейти до нових форм діяльності

– землеробства й скотарства. І тоді людина ніби народилася вдруге, бо сповнилася нової суті. Життя стало стабільнішим і передбачуванішим. Люди навчилися ткати, виготовляти одяг, посуд, металеві знаряддя, будувати житло. Поступово виникли міста, у яких розвивалися ремесло й торгівля. Люди винайшли писемність. Суспільство дедалі більше розшаровувалося. Згодом утворюються держави.

§ 2-3. ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

– Роздивіться, як художник проілюстрував божественну теорію походження життя на Землі. – 3 поданих нижче уривків з Біблії доберіть коментар до кожного

малюнка. – На які запитання, на вашу думку, прагнуть знайти відповіді вчені-історики?

– На початку Бог створив небо та землю… – І сказав Бог: Хай станеться світло! І сталося світло. І Бог назвав світло: День, а темряву назвав: Ніч. І був вечір, і був ранок, день перший. -І сказав Бог: Нехай станеться твердь посеред води… І назвав Бог твердь: Небо. І був вечір, і був ранок, день другий. – І назвав Бог суходіл: Земля, а місце зібрання води назвав: Море. І сказав Бог: Нехай земля вродить траву, ярину, що насіння вона розсіває, дерево овочеве, що за родом своїм плід приносить, що в ньому насіння його на землі… день третій. – І сказав Бог: Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою… І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх… день шостий. – Як згадана теорія пояснює створення світу й людини?

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

1. Як різні теорії пояснюють походження життя й у чому суть еволюційної теорії?

Уся історія людства пов’язана з планетою Земля. Вік нашої планети – понад 4,5 млрд років. Проте тривалий час на Землі не було ознак життя. Коли й унаслідок яких змін воно виникло? Скільки часу триває історія людства? На ці та багато інших запитань люди прагнули

Життя людей за первісних часів знайти відповідь у кожну епоху. За давніх часів створювали міфи й легенди про появу рік, морів, гір, походження тварин та рослин, засновників племен і народів. В уснопоетичному поясненні походження й розвитку людини переважають, звісно, вигадки. Сучасна наука спирається на конкретні факти з прадавньої історії людства, але археологічних знахідок від найдавніших часів не так і багато, окрім того, кожна нова знахідка тільки додає запитань. Адже ніхто не знає та навряд чи колись дізнається, де й коли народився, приміром, перший художник. Саме тому ніколи не втратить свого символічного значення оповідь із Книги Книг: “І створив Господь людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у неї – і стала людина живою душею”, яка є втіленням божественної теорії походження людського життя.

Накопичені факти прадавньої історії людства вчені прагнуть пояснити, спираючись на еволюційну теорію. Суть цієї теорії полягає в тому, що життя виникло на нашій планеті близько 3,8 млрд років тому з появою істот, що жили в морі. Ці істоти поступово розвивалися. З’явилися рослини й тварини. Серед тварин, які населяли суходіл, з’явилися істоти, яких учені називають приматами. Близько 40 млн років тому виникли більш високоорганізовані примати, яких називають мавпами. Припускають, що саме від них розпочався шлях формування людини. Однак до сьогодні немає точної відповіді на запитання, як саме, де й коли виникла людина.

– Окрім згаданих у тексті, існує ще й космічна теорія походження людини. Чи доводилося вам про неї чути? Як ви думаєте, чому досі остаточно ані підтверджено, ані спростовано жодну з теорій походження життя?

2. Кого вважають найдавнішими людиноподібними істотами?

Найбагатший матеріал для вивчення істот, яких називають пралюдьми, виявлено в Африці. Археологічні знахідки засвідчують появу там понад 4 млн років тому істот, названих австралопітеками, – мавп, які мали риси, що зближували їх з людиною. Це були наземні істоти, які могли пересуватися на задніх кінцівках. Вони мали більший, ніж у мавп, об’єм мозку й більше, ніж у мавп, відношення маси мозку до маси всього тіла. Крім того, у цих істот помітне протиставлення великого пальця руки іншим.

Учені припускають, що в середовищі австралопітеків 2,5 млн років тому виникла нова, досконаліша істота. Оскільки вона використовувала найпростіші штучні, тобто виготовлені, знаряддя праці, її назвали гомо габіліс (з латини – людина вміла). Саме цю істоту вважають першою пралюдиною. Кістки найдавнішої “людини вмілої” та виготовлені нею знаряддя праці з гальки знайшов Льюїс Лікі 1960 р. в ущелині Олдувей у Східній Африці.

– Еволюція – поступова зміна форм живих організмів, здебільшого (але не завжди) у бік удосконалення. Складний, тривалий, незворотний шлях розвитку живої природи.

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

Найдавніше знаряддя праці.

Пралюдям були властиві лише окремі риси, що споріднювали їх з людьми. Між власне людиною й цими істотами пролягала прірва в мільйони років, від людей вони відрізнялися будовою тіла й способом життя.

Приблизно 1,7 млн років тому в Африці зявився новий різновид пралюдини – пітекантроп. Пітекантроп, або мавполюдина, був кремезною, невисокою на зріст істотою, що впевнено пересувалася на двох ногах, – власне, тому пітекантропа ще називають “людиною з прямою ходою”. Пітекантропи були дуже подібні до своїх попередників. Проте ці істоти мали розвиненіший мозок. На відміну від “людини вмілої”, представники якої мешкали здебільшого в Африці, пітекантропи заселили істотну частину Європи та Азії. Уперше рештки цих істот знайшов Ежен Дюбуа в 1891 р. на острові Ява в Індонезії.

1. Роздивіться ілюстрації. Чи схожі істоти, зображені на малюнку, на сучасну людину? 2. Які відмінності одразу впадають в око? (Зверніть увагу на шкіру, лоб, надбрівні дуги, щелепи).

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

1. Австралопітек африканський. 2. Пітекантроп. Реконструкції 3. Буріана.

– Чому, прагнучи вибудувати ланцюжок предків людини, учені порівнюють не тільки об’єм мозку та відношення маси мозку до маси всього тіла, а й будову черепа (надбрівні дуги, нижня щелепа) та руки (протиставлення великого пальця іншим)? Як ви думаєте, чи мали людиноподібні істоти дар мови?

Період, коли основним матеріалом для виготовлення знарядь праці був камінь, називають кам’яним віком. Тривав він дуже довго. Тому історики поділяють його на періоди: палеоліт (давній кам’яний вік), мезоліт (середній кам’яний вік) та неоліт (новий кам’яний вік). Відповідно до відмінностей у знаряддях праці палеоліт поділяють на два періоди: ранній, що тривав приблизно від 2,5 млн до 40-35 тис. років тому, та пізній, який у Європі припадає на час від 40-35 тис. до 10 тис. років тому.

У різних регіонах хронологічні межі кам’яного віку не однакові. Так, на території України палеоліт тривав від 1 млн до 10 тис. років тому.

3. Що відомо про перших мешканців Європи?

Археологічні знахідки свідчать, що першими мешканцями Європи були пітекантропи. На території України вони вперше з’явилися близько 1 млн років тому. Найдавнішою пам’яткою є стоянка біля с. Королевого в Закарпатті. На лівому березі Тиси археологи виявили унікальні археологічні знахідки: численні кам’яні знаряддя праці – оббиті гальки, ручні рубила, гостроконечники, скребла, вістря рогатин, ножі. Не всі вони пролежали в землі мільйон років, хоча вік кожної пам’ятки дуже поважний. Кожній з них відповідає свій культурний шар.

Знаряддя праці пітекантропи виготовляли з каменів, оббиваючи їх до потрібної форми. Крім кам’яних, очевидно, використовували й дерев’яні знаряддя – приміром, списи, загострені на кінці способом обпалення над вогнищем. Основним знаряддям пітекантропів було ручне рубило.

Пітекантропи приходили на територію України через Балкани й Центральну Європу. Можливо, вони просувалися й іншими шляхами – через Кавказ та із Західної Європи. Напрямки руху груп пралюдей визначають за археологічними знахідками: рештки одного періоду знаходять у різних частинах світу. Дослідники, наприклад, подібними вважають знахідки з Королевого на Закарпатті й гроту Валлоне на середземноморському узбережжі Франції.

– Роздивившись ілюстрацію, припустіть, що могли робити пітекантропи за допомогою цього знаряддя.

– У чому, по-вашому, цінність археологічних знахідок, пов’язаних із життям предків людини? Чому таких знахідок небагато?

Стоянка – неукріплене поселення для проживання за доби кам’яного віку.

Культурний шар – шар фунту, у якому виявлено сліди життєдіяльності людини.

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

Ручне рубило, виготовлене близько 1 млн років тому.

4. Хто такі неандертальці?

Справжнім випробуванням для пралюдей стала зміна природних умов унаслідок наступу холоду з півночі – приблизно 200-125 тис. років тому. Утворилися льодовики – величезні масиви криги та снігу, які поступово сповзали з півночі на південь. Крига й сніг укрили більшу частину Європи (на території України межа льодовика проходила вздовж лінії Дніпропетровськ-Львів). Вимерли або відійшли на південь ті тварини, на яких полювали пітекантропи. їх замінили нові мамонт, печерний ведмідь, волохатий носоріг та інші. Змінилася й пралюдина. Тепер це була кремезна, міцна, спритна й витривала істота, головним заняттям якої стало полювання.

Викопні рештки цієї пралюдини вперше знайдено 1856 р. в долині річки Неандер – однієї з приток Рейну (Німеччина). Звідси походить умовна назва неандертальці. Неандертальці жили приблизно 150-28 тис. років тому. Вони навчилися виготовляти понад 60 різновидів кам’яних знарядь. Найпоширенішими знаряддями тієї доби були гостроконечники (зовні схожі на рубила, але менші, рівніші й більш зручні) та скребла (з широким робочим краєм). Гостроконечники правили за вістря до списів, скребла – за ножі. Під час археологічних досліджень виявлено понад 500 стоянок неандертальців, більш ніж 100 фрагментів кістяків цих істот та велику кількість їхніх знарядь праці. Кістки неандертальців, крім Європи, знайдено в Узбекистані, на Далекому Сході, у Північній Африці.

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

1. Скребло. 2. Гостроконечники крем’яні, 40 тис. років тому.

На території України виявлено чимало стоянок неандертальців. Найвідомішою є стоянка в Киїк-Кобі, що в Криму, бо саме тут знайдено кістки найдавнішої людиноподібної істоти на території України. Ідеться про кістяк жінки віком 35 років. В іншій ямі розкопали кістяк немовляти. Ці знахідки дають підстави припускати, що неандертальці піклувалися про померлих, ховали їх за певним ритуалом, що свідчить про зародження віри в потойбічне життя, обожнення сил природи.

Утім, археологічні знахідки засвідчують не лише паростки духовності, а й дикість і жорстокість неандертальців.

Та чи не найзагадковішою таємницею є зникнення неандертальців та поява сучасних людей. Річ у тім, що й ті, і ті 40-35 тис. років тому співіснували на Європейському континенті, конкуруючи між собою. Незабаром неандертальці безслідно зникли. Тож більшість учених уважає неандертальців тупиковою гілкою, не пов’язаною з виникненням власне людини.

– Роздивіться ілюстрації. На якій з них зображено пітекантропа, а на якій – неандертальця? Свою думку обгрунтуйте.

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

Пітекантропи та неандертальці. Реконструкція 3. Буріана.

– Висловте власне припущення про те, чому зникли неандертальці.

5. Кого називають “людиною розумною”?

Добу, яка почалася 40-35 тис. років тому з появою в Європі людей сучасного типу й закінчилася 10 тис. років тому з кінцем льодовикового періоду, називають пізнім палеолітом.

Життєдіяльність пітекантропів та неандертальців уважають передісторією людства. Початок історії пов’язують з появою людини розумної (латинською мовою – гомо сапієнс), яка, власне, й була першою справжньою людиною, бо, крім вправних рук і досконалої будови, мала мову й тонку душевну організацію. Недарма, за Біблією, людина стала людиною, коли Бог вдихнув у неї душу.

В Африці виявлено рештки людей сучасного типу, вік яких перевищує 100 тисяч років. Звідти, як уважають учені, перші люди розселилися на інші континенти. Зокрема, у Європі “людина розумна” з’явилася 40-35 тис. років тому. Археологічні матеріали свідчать про невпинне зростання населення на території України за тих часів. Наша земля – одна з найбагатших на пам’ятки кам’яного віку країн Європи. Саме через Україну відбувалося заселення східної частини Європейського континенту.

Уперше рештки “людини розумної” виявили в місцевості Кро-Маньйон (Франція). Звідси походить наукова назва кроманьйонська людина, або кроманьйонець.

Кроманьйонці мали, порівняно з неандертальцями, тендітнішу статуру й меншу фізичну силу, але більший об’єм мозку. Середній зріст людини становив 172 см. Обличчя кроманьйонців не відрізнялися від облич сучасних людей.

“Людина розумна” користувалася скребачками для оброблення шкіри, різцями для роботи з кісткою, вістрями списів різного розміру, ножами тощо. Кроманьйонці виготовляли багато знарядь з кісток тварин. Це голки, шила, наконечники списів, гарпуни, а також різноманітні прикраси та інші речі: браслети, намиста, статуетки, ударні палиці. За тих часів з’явилися вироби, у яких поєднано різні матеріали: камінь і дерево, камінь і кістку, кістку й дерево. Кістку або ріг використовували як оправу для невеличких гострих крем’яних пластинок, які вставляли в пази й закріплювали смолою. Такий спис був дуже гострим. Крім того, завжди можна було замінити загублений крем’яний наконечник.

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

1. Гарпуни, голка, наконечники списів та леза ножів. 20-18 тис. років тому.

2. “Кроманьйонський старий”. Реконструкцію зроблено на основі п’яти скелетів, знайдених у 1886 р. в місцевості Кро-Маньйон.

1. Розкажіть про зовнішній вигляд, одяг “кроманьйонського старого”. 2. Чим зовнішній вигляд “людини розумної” відрізнявся від того, як виглядали пітекантропи та неандертальці? 3. Які деталі картини свідчать про заняття кроманьйонців?

– Назвіть щонайменше п’ять рис, на підставі яких саме кроманьйонця вважають першою людиною.

Роздивіться карту. 1. Знайдіть території, де було виявлено рештки людиноподібних істот та сліди їхньої життєдіяльності. Який висновок можна зробити про розселення пралюдей на земній кулі? 2. Якими шляхами пралюди заселяли Європу та Азію? Де було знайдено стоянки пітекантропів, неандертальців та кроманьйонців у Європі, зокрема в Україні?

 ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ

Оцініть себе

1. Де було знайдено рештки пралюдей, стоянки неандертальців та кроманьйонців? Якими були напрямки їх розселення?

2-3. Що спільного та відмінного між австралопітеком, пітекантропом, неандертальцем та кроманьйонцем?

4. Витлумачте поняття: кам’яний вік, культурний шар, ручне рубило, “людина вміла”, “людина розумна”.

– Найдавніші часи образно називають “дитинством людства”. Обгрунтуйте або спростуйте доречність такого вислову. Поміркуйте, чому до сьогодні серед учених немає одностайної думки про виникнення життя на нашій планеті та про походження людини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ - Історія


ПОЧАТОК ІСТОРІЇ. ВИНИКНЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ РОЗСЕЛЕННЯ