Біологія – універсальний довідник
БУДОВА КВІТКОВОЇ РОСЛИНИ. ФУНКЦІЇ ЇЇ ОРГАНІВ
КЛІТИНА. РОСЛИННІ ТКАНИНИ
ПОДІЛ КЛІТИНИ
В окремих частинах тіла рослинного організму знаходяться групи клітин, які здатні ділитися. Завдяки цьому збільшується кількість клітин, вони ростуть, внаслідок чого росте весь організм. Ріст упродовж усього життя – особлива властивість рослини.
Перед поділом клітини в ядрі подвоюється кількість спадкового матеріалу. У результаті цього процесу кожна хромосома складається з двох однакових частин
Мал. 2. Схема поділу клітини:
1 – ядро материнської клітини;
2 – хромосоми (їх 6 і кожна утворена двома хроматидами);
3 – дочірні хромосоми (їх 12);
4 – веретено поділу (нитки
5 – веретено, яке бере участь у побудові перегородки між утвореними клітинами;
6 – ядро в дочірніх клітинах; а – хромосома з двох хроматид
Дві нові клітини отримують однаковий набір хромосом. Такий же набір хромосом мала і материнська клітина. Таким чином, при поділі клітини забезпечується не тільки рівномірний розподіл спадкового матеріалу між дочірніми клітинами, але і збереження в них тих же якостей, які мала материнська клітина.
Поділ клітини завершується відновленням ядра в новоутворених клітинах (хромосоми витягуються в довгі нитки, відновлюється ядерна оболонка, утворюються ядерця) і виникненням на місці поділу оболонок.
Нова дочірня клітина ділиться. тоді, як досягне розмірів материнської, а в ядрі відбудеться самоподвоєння кожної окремої хромосоми.