Тема: Поділ слів із суфіксами для переносу
Мета: вчити учнів ділити для переносу слова зі збігом однакових приголосних на межі кореня і суфікса; розвивати мислення; виховувати любов до прекрасного.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 91, впр. 221)
– Прочитайте
2 . Каліграфічна хвилинка
X х Х х Хр ах юх хт хі лі
Фартух хвилина черемха
Хліб – усьому голова.
– Як ви розумієте зміст прислів’я?
– Вимовте звуки і букви у слові хліб.
3. Словникова робота
Гра “Склади слова – назви днів тижня”
Ечтвре аесред еілндя осбута
(Четвер, середа, неділя, субота)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як правильно переносити слова типу сонна, безділля, знання.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 92, впр. 222)
–
– Спишіть текст, уписуючи слова з довідки. Позначте в них суфікси. Поділіть підкреслені слова на склади для переносу.
– Які правила переносу слів вам відомі? Наведіть приклади.
2. Творче списування (с. 92, впр. 223)
– Прочитайте слова. Які частини мови є серед них? Назвіть іменники. Назвіть прикметники.
– Спишіть слова, позначивши суфікси. Поділіть слова на склади для переносу.
– Як вимовляються звуки, позначені однаковими буквами?
Запам’ятайте! Слова типу коріння переносяться так: корі-ння і корін-ня; взут-тя і взу-ття; зна-ння і знан-ня. |
3. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
І разом понахилялись.
А тепер – як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Як метелики, літаєм
І дружно всі кружляєм.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах (с. 92-93, впр. 224)
– Прочитайте текст. Перекажіть. Яка тема цього тексту? Доберіть заголовок.
– Прочитайте тлумачення слова підніжжя.
– Спишіть останній абзац тексту. Поділіть підкреслені слова на склади.
– Випишіть виділене слово. Позначте його будову.
2. Утворення слів з наведених частин
-ян-, – ий, трав’ -;
-ий, папер-, – ов-;
-ин-, – ий, пташ-;
-оньк-, – а, зим-;
-ков-, – ий, книж-
-сад-, по-, – к-, – а;
-мов-, – а, роз-;
-ов-, – ий, дощ-.
3. Розподільний диктант
– Розподіліть слова у три стовпчики:
1) “корінь + закінчення”;
2) “корінь + суфікс + закінчення”;
3) “префікс + корінь + суфікс + закінчення”.
Рука, ручка, рученька, ручище, чорний, чорнявий, чорненький, приказка, гарненький, зерно, написаний, здоровісінький, беззоряний, плече, синочок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Як можна переносити слова зі збігом однакових приголосних на межі кореня і суфікса? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 93, впр. 225. Спишіть перший і другий абзаци вправи 224. Поділіть підкреслені слова на склади для переносу.