Урок 19
Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця
Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити красу природи.
Обладнання: малюнок берізки, дуба, ясена, калини, тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
II. Аналіз перевірної роботи
III. Актуалізація опорних знань
– Прочитайте речення, записані на дошці.
Петрик іде до школи. Накрапав дощик. Тролейбус підійшов до зупинки. Армія захищає кордони України. Сонце сідає за гору.
– Про що ви дізналися?
– Як ви думаєте, чому це важко визначити?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні ми дізнаємось, чому одна група речень дає нам певні відомості про щось одне, а друга – розпорошує інформацію на декілька предметів.
V. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Пошукова робота (вправа 88)
Як підсумок роботи –
– Яка характерна особливість тексту?
– Як ви думаєте, чому до тексту дібрали саме такий заголовок? Що він відображає?
2. Колективна творча робота (вправа 89)
– Прочитайте текст.
– Що в ньому не так?
– Подумайте, як поміняти речення місцями, щоб вийшов текст. Учитель вислуховує декілька пропозицій, просить дітей прокоментувати.
Робота із завданням 2 (колективно, коментовано).
– Про що розповідає текст?
– Який заголовок ви б дібрали до тексту?
– Чому саме такий?
3. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення та систематизація знань
1. Хвилинка чистопису
Пп ос із берізка
Перевірка – взаємоперевірка за зразком.
– Що таке берізка? Виберіть її зображення серед малюнків.
– Як ви її впізнали? Які почуття вона викликає?
2. Робота із вправою 90
Завдання 1, 2 опрацювати колективно.
– Які почуття викликав цей текст?
– Яке ставлення автора до берізки? З чого це видно?
– Чи згодні ви з автором?
– Про що розповідає цей текст?
– Який заголовок можна дібрати до нього?
Завдання 3 запропонувати опрацювати самостійно.
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
– Прочитайте текст із вправи 91. Це текст? Чому?
– Про що він розповідає?
– Який заголовок ви б дібрали до нього?
– Прочитайте завдання до вправи. Чи є запитання?
4. Словникова робота
– Чи було в тексті вправи 91 слово, значення якого було б вам незрозумілим?
– А що таке гроно?
– А що таке китиця? Зверніться до словників.
– Дійсно, гроно і китиця – це слова, близькі за значенням. Запам’ятайте їх написання й правильну вимову.
– Складіть звукову модель слова китиця, а слово гроно поділіть для переносу.
– З одним зі слів складіть речення і запишіть.
VII. Підсумок уроку
– Що таке текст?
– Чим він відрізняється від групи речень?
– Що можна дібрати до тексту?
– Що повинен відображати заголовок?
VIII. Домашнє завдання
Правило на c. 44, вправа 91.