Частина третя ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§ 14. Вибори. Референдум
2. Поняття і порядок призначення референдуму в Україні.
Референдум – це прийняття рішення з найважливіших питань державного життя громадянами України всенародним голосуванням. Порядок його призначення і проведення регулюється Конституцією України і Законом України “Про Всеукраїнський і місцеві референдуми”.
В Україні передбачено проведення кількох типів референдумів. Всеукраїнський референдум організовують на всій території країни з питань
З курсу географії України пригадайте, які існують одиниці адміністративно-територіального поділу України.
Рішення на референдумі приймає безпосередньо народ, якому належить вища влада в держані. Тому вони мають найвищу юридичну силу на відповідній території. Змінити або скасувати рішення референдуму може лише новий референдум.
Конституцією України передбачено,
Місцеві референдуми можуть розв’язувати лише ті питання, що належать до відання органів місцевого самоврядування, не виходять за межі відповідної території. Без рішення місцевого референдуму не можна перейменовувати населені пункти, області, райони.
Разом із питаннями, які можуть бути вирішені лише референдумом, Конституцією України визначено питання, що не можуть бути винесені на референдум, зокрема щодо податків, амністії та бюджету, а також питання, які належать до компетенції слідчих і судових органів.
Всеукраїнський референдум може бути призначений Верховною Радою України або Президентом України. У разі потреби Верховна Рада призначає референдум щодо зміни території України. Президент має повноваження призначити референдум щодо внесення змін до Конституції України.
Референдум може бути проведений за народною ініціативою. Для цього має бути зібрано не менше трьох мільйонів підписів громадян України, не менше аніж у двох третинах областей України і не менше аніж 100 тисяч у кожній з них. У разі виконання цих умов президент проголошує Всеукраїнський референдум за народною ініціативою.
Рішення референдуму вважається прийнятим, якщо за нього проголосує більше половини тих, хто взяв участь у голосуванні. Якщо в голосуванні візьме участь менше половини виборців, які мають право голосу, референдум вважається таким, що не відбувся.