3 Психічна і духовна складові здоров’я
ПСИХІЧНИЙ І ДУХОВНИЙ РОЗВИТОК
&13. ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ
Дізнаєшся про особливості психічного розвитку підлітків, проблеми підліткового віку
Пригадай
Яка поведінка властива підліткам?
Особливості психічного розвитку підлітків
Ти знаєш, що підлітковий вік – складний період. Відбуваються зміни у фізичному і психічному розвитку. Підлітки переживають нові для себе емоції. Стають вразливіші, у них бувають різкі зміни настрою. Змінюється також поведінка. У цей
Підлітки намагаються по-своєму будувати взаємини з однолітками та дорослими. Наприклад, якщо раніше беззаперечно приймали точку зору дорослих і дослухалися до їхніх порад, то тепер вимагають пояснень та аргументів. Саме тому в цей період підлітки частіше сперечаються з дорослими через одяг, зачіску, уподобання чи вибір друзів. Вони гостро відчувають, де правда, а де
Приклади поведінки підлітків
Щоб уникати непорозумінь і сварок з близькими, важливо розвивати навички самоконтролю.
Підліткам властиве бажання звільнитися від зайвого, на їхній погляд, контролю дорослих. Вони прагнуть бути незалежними. Це може призвести до непорозумінь із близькими. Тому важливо вчитися керувати емоціями, толерантно ставитися до думок інших. Не слід забувати, що досвід дорослих і слушні поради допомагають уникнути проблем.
Навантаження в школі, іноді непрості стосунки з оточуючими можуть призвести до перевтоми, погіршення самопочуття. Тому важливо навчитися чергувати навчання і відпочинок. У будь-якій ситуації, перш ніж прийняти рішення, обміркуй наслідки.
Особливістю підліткового віку є бажання наслідувати поведінку оточуючих, улюблених героїв книжок чи фільмів, відомих людей. Пам’ятай, що таке наслідування має бути свідомим і безпечним для здоров’я.
Розвиток потреб
Ти багато часу спілкуєшся з однолітками. Відчуваєш потребу в їхній підтримці, визнанні та повазі. Це важливо для тебе. У спілкуванні розвиваються емоції та інтелект. Ти вчишся критично оцінювати себе й оточуючих. Ти сприймаєш нову інформацію, учишся робити висновки, висловлювати думки. Тобі потрібні розуміння та схвалення твоїх поглядів.
Ти, мабуть, помічаєш, що серед однолітків є такі, які добре малюють або грають на музичному інструменті. Хтось добре запам’ятовує вірші та захоплюється літературою. Дехто швидко розв’язує задачі, легко засвоює фізику чи хімію. Інші найкраще виконують фізичні вправи. У кожного з твоїх ровесників є свої особливості. Схильність до певної діяльності називають здібністю. Наприклад, щоб займатися музикою, потрібно мати музичний слух і почуття ритму. Щоб гарно малювати – уяву, відчуття кольору, образне мислення.
Підлітки часто хочуть знати більше за ровесників, щоб похизуватися ерудицією. Зростає потреба в інтелектуальному розвитку. Буває, підліток, який поки що не може похвалитися статурою або міцними м’язами, багато читає чи добре володіє комп’ютером. З ним цікаво спілкуватися, його поважають.
Наполегливість і рішучість, з якими долаєш труднощі в навчанні, можуть у майбутньому сприяти розвитку інших здібностей.
Щоб почуватися комфортно, потрібно усвідомлювати потреби, важливі для тебе в підлітковому віці, докладати зусиль для розвитку здібностей та самовдосконалення.
Висновки
Підлітки переживають період швидких змін в організмі. Зміни в емоційному стані впливають на здоров’я, стосунки з оточуючими, потреби. Підлітки відчувають потребу в дружбі та спілкуванні з ровесниками, прагнуть визнання своїх здібностей. Щоб з тобою було цікаво спілкуватися, щоб поважали оточуючі, слід розвивати інтелектуальні здібності, набувати корисних знань, уміти керувати емоціями, бути чемним.
Завдання
Як змінюється емоційний стан підлітка, його поведінка? Які потреби важливі для психічного розвитку підлітка? Які риси характеру слід розвивати підлітку? Чому? Чому, на твою думку, важливо правильно розуміти свої потреби? Поміркуй, як підлітку спілкуватися з оточуючими, щоб його поважали.