Урок 43
Тема. Розпізнавання іменників (без уживання терміна) за питаннями хто? що? Складання речень
Мета: розширити й поглибити знання учнів про слова – назви предметів; вчити розпізнавати ці слова у мовленні, складати з ними речення; розвивати вміння групувати слова; виховувати повагу і бережливе ставлення до хліба.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 189)
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Чим схожі усі
2. Вибірковий диктант
I варіант – слова з питанням що?
II варіант – слова з питанням хто?
Азбука, вересень, учителька, ганок, ведмідь, олень, предмет, телевізор, шофер.
– Що спільного у цих слів?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми будемо вчитися знаходити слова – назви предметів, складати речення з цими словами.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 194)
– Як же можна впізнати слова – назви предметів?
– Складіть усно речення з одним зі слів – назв предметів.
2. Робота в парах (вправа 193)
– Знайдіть
3. Хвилинка чистопису
Ис ня ли лисеня
– Складіть речення за зразком вправи 193 зі словом лисеня.
– Які слова – назви предметів ви використали?
– А як ви їх упізнали?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота з підручником (вправа 191)
Завдання 1 опрацювати усно колективно.
– Чи схожі між собою ці слова? Доведіть.
Завдання 2 опрацювати письмово самостійно.
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Чи можна ці слова віднести до групи слів – назв предметів? Чому?
– А на які ще питання відповідають слова – назви предметів?
2. Творче завдання (вправа 192)
Додаткові завдання
1) Знайдіть у тексті слова – назви предметів. Як їх можна знайти?
2) Розкажіть, чого навчає вас цей текст.
VI. Підсумок уроку
1. Гра “Я – тобі, ти – мені”
– Я вам буду давати слова, а ви мені – повертати питання, на які вони відповідають.
Сонце, читач, вулиця, вогонь, шахтар, дощ, кінь, дерево, бібліотека, хмара, доброта, бібліотекар, хлібороб, каша, літо, серце, пташка, місяць, урок, лось, сорока, пенал, сцена.
– А що спільного у цих слів?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 91, вправа 195.