Урок 23. СИГНАЛИ РЕГУЛЮВАННЯ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Мета: поглибити знання учнів про сигнали регулювання дорожнього руху, про світлофори та їхнє призначення; учити розпізнавати сигнали регулювальника; спонукати школярів до виконання Правил дорожнього руху; виховувати культуру поведінки на вулиці (дорозі).
Обладнання: Правила дорожнього руху, малюнки або фотографії до теми, “жезл”, предмети для малювання (папір, олівці, фломастери тощо).
Попередня робота.
– Підготувати малюнки або фотографії до теми (різні світлофори, зелений,
– На дошці записати вірш з пропущеними словами (можна записати слова для довідок).
– Дати завдання учням: підготувати загадки про світлофор.
– Підготувати для кожної групи предмети для малювання (папір, олівці, фломастери тощо).
– Підготувати загадки і вірші до теми.
Ключові поняття: Правила дорожнього руху, світлофор, регулювальник, сигнали світлофора, сигнали регулювальника.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Вправа “Інтерв’ю”.
Обирають декількох учнів, які по черзі
2. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 5 на с. 117 підручника.
– Розкажіть, де у вашому мікрорайоні є місця, що потребують підвищеної уваги при переході вулиці (наприклад, перехрестя).
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати Правила дорожнього руху, а саме поговоримо про сигнали регулювання дорожнього руху, які подають світлофор і регулювальник.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про сигнали регулювання дорожнього руху, з’ясовує, що учні знають про них.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда про світлофор з демонстрацією малюнків або фотографій.
– Що регулює дорожній рух? (Світлофор).
– Що таке світлофор? (Світлофор – пристрій оптичної сигналізації, призначений для регулювання руху на вулицях і дорогах).
– Коли вперше з’явився світлофор? (Відповіді учнів).
2. Розповідь учителя про історію виникнення світлофора з демонстрацією малюнків.
Учитель, розповідаючи, демонструє малюнки.
– Перший світлофор було встановлено 10 грудня 1868 року в Лондоні, біля будівлі Британського парламенту, задовго до розповсюдження автомобілів. Його винахідник – фахівець із залізничних семафорів Джон Пік Найт. Цей винахід складався з двох семафорних крил і мав ручне керування. Крила, підняті горизонтально, означали сигнал “стоп”, а опущені під кутом в 45° – рух з обережністю. У темний час доби використовувався газовий ліхтар, що обертався. З його допомогою відповідно подавалися сигнали червоного і зеленого кольорів. Світлофор використовувався для полегшення переходу пішоходів через вулицю, а його сигнали призначалися для гужових транспортних засобів. На жаль, 2 січня 1869 року газовий ліхтар світлофора вибухнув і поранив поліцейського, який ним керував. Після цього випадку світлофор зник з вулиць міста.
Удруге світлофор з’явився 1914 року в американському місті Клівленді. Цього разу він був уже електричний, але також мав лише два кольори – червоний і зелений. Жовтий колір з’явився лише в 1920 році. Тоді в містах Детройт і Нью-Йорк (США) було встановлено перші трикольорові світлофори. Авторами винаходів були Вільям Поттс і Джон Ф. Харріс.
Перший світлофор в Україні було встановлено в 1936 році у Харкові.
3. Розповідь з елементами бесіди про світлофор з демонстрацією малюнків або фотографій.
– Які бувають світлофори? (Відповіді учнів).
Учитель демонструє малюнки або фотографії різних світлофорів.
– Що означають сигнали світлофора? Зелений сигнал світлофора дозволяє рух. Зелений миготливий дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух. Жовтий колір світлофора означає, що рух заборонено і попереджає про наступну зміну сигналів. Червоний сигнал, у тому числі миготливий, забороняє рух.
Є світлофори, призначені лише для пішоходів. Такі світлофори регулюють рух пішоходів через пішохідний перехід. Як правило, він має два види сигналів: що дозволяє і забороняє рух. Зазвичай для цієї мети використовують відповідно зелене і червоне світло. Самі сигнали мають різну форму. Найчастіше використовують сигнали у вигляді силуету людини: червоний – що стоїть, зелений – що йде. У США червоний сигнал часто застосовують у вигляді силуету піднятої долоні (жест “стоп”). Іноді використовують написи “стійте” і “йдіть” (в англійській мові “stop” і “walk”).
На жвавих магістралях встановлюють, як правило, світлофори, що перемикаються автоматично. Проте часто застосовується і варіант, коли світлофор перемикається після натиснення спеціальної кнопки і дозволяє перехід упродовж певного проміжку часу після цього.
Сучасні світлофори для пішоходів додатково обладнано також звуковими сигналами, призначеними для сліпих
Пішоходів, а іноді й таблом зворотного відліку часу (уперше з’явились у Франції в 1998 році).
У разі відсутності пішохідного світлофора пішоходи керуються сигналами автомобільного світлофора.
4. Розповідь учителя про сигнали регулювальника з елементами бесіди і демонстрацією малюнків або фотографій.
– А якщо світлофор, наприклад, не працює, хто може регулювати рух на дорогах? (Регулювальник).
– Так, дорожнім рухом може керувати і регулювальник.
Учитель показує малюнки або фотографії регулювальника.
– Хто такий регулювальник? (Регулювальник – працівник міліції, який виконує регулювання дорожнього руху у форменому одязі за допомогою жезла, свистка).
– Що слугує сигналами регулювальника? (Сигналами регулювальника є положення його корпуса, а також жести руками, у тому числі з жезлом).
– Що означають сигнали регулювальника?
Учитель демонструє малюнки або фотографії з різними сигналами регулювальника.
1) Руки витягнуті в сторони, опущені або права рука зігнута перед грудьми. (Пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною та перед грудьми регулювальника. З боку грудей і спини – рух пішоходів заборонено).
2) Права рука витягнута вперед. (Пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника).
3) Рука піднята вгору. (Рух пішоходів заборонено в усіх напрямках).
Щоб привернути увагу учасників дорожнього руху, використовується сигнал, поданий свистком. Регулювальник може подавати й інші сигнали, зрозумілі водіям і пішоходам.
5. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
6. Робота за підручником на с. 118-122.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 122.
– Відгадування загадки.
– Відповіді на запитання і виконання завдань 1-4.
2. Робота в зошиті на с. 45, 46.
– Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).
– Самостійне виконання завдань 2-4 з подальшою перевіркою.
3. Опрацювання загадок.
1) Він по черзі справно блима
Нам ліхтарними очима.
Їх у нього цілих три,
Вони служать не для гри.
Як червоне блисне око,
Нас попереджає строго:
Знає це, напевно, кожний –
Стій на місці, йти не можна.
Світло жовте загорілось,
Ще постій, зроби-но милість,
Приготуйся вирушати,
Та не варто поспішати.
А зелене – добре світло –
Каже: “Йди!” – усім привітно
Що ж таке це, малюки?
Відгадайте залюбки!
І сказав хтось із діток:
“Може, це такий грибок?”.
Ні! Не гриб це мухомор, –
Це, малята, … (світлофор).
2) Ми побачили з тобою,
Як одною лиш рукою,
Тільки жезла він підняв –
Вантажівку вмить спиняв.
Що ж це за силач такий?
Це, малята, … (постовий).
3) Хто стоїть на мостовій
І лиш руку піднесе –
Всі навколо знають: “Стій!” –
Підкоряє він усе.
Що тримає вартовий?
Що без слів говорить: “Стій!”?
(Регулювальник, жезл ).
4. Гра “Підберіть слівце”.
Назвати одним словом.
– Про кого йдеться? Державний автоінспектор, постовий, вартовий, працівник поліції, працівник Державтоінспекції… (Про регулювальника).
– Про що йдеться? Широка, вузька, довга, грунтова, асфальтована, рівна, нерівна… (Про дорогу).
5. Робота над віршами.
– Слухання й опрацювання вірша Оксани Сенатович “Світлофорова розмова”.
СВІТЛОФОРОВА РОЗМОВА
Незвичайну, кольорову
Починаємо розмову!
Світлофор всміхнувся: “Ах!”.
Ця розмова в трьох словах!
Жовте слово – підожди!
Почекай, постій, не йди!
І за мить обов’язково
Спалахне зелене слово –
Переходь! Без перешкоди
Переходьте, пішоходи!
Як наказ, червоне слово
Зблисне раптом пурпурово – стій!
Ані з місця! Це наказ!..
Мчать машини мимо нас…
Оксана Сенатович
– Слухання вірша з виконанням завдання.
– Прочитайте вірш і вставте пропущені слова. (Можна дати слова для довідок).
На дошці записано вірш.
… (Світлофор) потрібен всім:
І дорослим, і… (малим).
Друзі, він багато може, –
… (Пішоходам) допоможе
Він дорогу… (перейти)
Без лихих пригод… (в путі).
Блимне лиш… (червоним) оком –
Нас застерігає строго,
Що… (не можна крокувати),
Необхідно… (почекати).
А засвітиться… (зелене):
І для тебе, і… (для мене)
Шлях відкритий, … (можна йти),
Дуже раді я і… (ти).
6. Конкурс загадок про світлофор.
Учні по черзі загадують загадки. Хто загадає найбільше – той і переміг.
7. Робота в групах.
Учні об’єднуються у групи (по 5-6 осіб). Кожна група отримує завдання. Потрібно прочитати його, обговорити і по можливості показати інсценізацію ситуації.
1) Декілька учнів зображають пішоходів, які переходять дорогу. Одні йдуть на зелене світло, інші – на червоне.
– Хто з дітей порушує Правила дорожнього руху?
2) Один учень зображує регулювальника. Решта – пішоходів. “Регулювальник” із “жезлом” показує різні сигнали, а “пішоходи”, керуючись ними, повинні виконувати певні дії. Одні з них ідуть не порушуючи правил, інші порушують правила.
– Назвіть “пішоходів”, які порушують Правила дорожнього руху.
8. Задача-жарт.
Вовк-регулювальник стояв на перехресті й забирав усіх порушників правил дорожнього руху. Скількох порушників забрав вовк, якщо відомо, що Андрійко два рази перейшов вулицю на червоне світло, Петрик це зробив на 3 рази більше, а Костик у цей час удома дивився мультфільм? (Двох – Андрійка і Петрика.)
9. Творча робота в групах.
Учні об’єднуються в групи (по 5-6 осіб). Кожній групі роздати предмети для малювання (папір, олівці, фломастери тощо).
– Придумайте казку про світлофор. Намалюйте фрагмент казки.
Кожна група виконує завдання, а потім усі разом проводять презентацію.
VI. Підсумок уроку.
– Для чого потрібні світлофори і регулювальники на до рогах?
– Що означає червоний (жовтий, зелений) сигнал світло фора?
– На який сигнал світлофора ви переходите дорогу?
– Як слід переходити дорогу, якщо світлофор не працює?