ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 37. СКЛАД ЧИСЛА 10. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10. МОНЕТА НОМІНАЛОМ “10 к.”. РОЗПІЗНАВАННЯ ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУР
Мета: розглянути всі варіанти складу числа 10; вправляти у складанні і розв’язуванні прикладів на додавання і віднімання в межах 10; вчити порівнювати числа в межах 10, розпізнавати геометричні фігури; розвивати мислення, навички каліграфічного письма; виховувати старанність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.
1. Весела лічба
До зайчика на обід
Завітав дружок – сусід.
Зайченята поруч сіли
Та по п’ять морквинок з’їли.
Хто з вас вміє рахувать?
Скільки буде п’ять та п’ять?
2. Гра “Мовчанка”. Робота з числовим віялом
Діти показують відповідь розв’язаного прикладу.
1 + 3
4 – 2
5 + 3
6 – 3
6 + 4
10 – 5
7 + 2
4 + 1
3. Гра “Десять клітинок”
– Обведіть у зошиті 10 клітинок. Розфарбуйте 3-тю і 9-ту клітинки.
4. Каліграфічна хвилинка. “Конкурс красунь”
Записати по рядку чисел 7; 8; 10.
5. Гра “Загубилося
Беруть учать три команди учнів. Діти заповнюють порожні клітинки.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником (с. 44)
Завдання 1
– Які числа живуть у цих чарівних будиночках?
– Як ви здогадалися? Перевірте, чи правильно заселили квартири у першому будиночку.
– Заселіть вільні квартири у другому будиночку. Розгляньте третій будиночок. На якому поверсі немає вільних квартир? Додайте числа, що мешкають на цьому поверсі. Яке ж число живе у цьому будиночку? Заселіть вільні квартири на кожному поверсі.
Завдання 2
– Порівняйте числа. Запишіть нерівності у зошит. Прочитайте нерівності.
Завдання 3
– Які монети ви бачите?
– Які монети слід узяти, щоб отримати 10 к.? Які варіанти можливі?
Завдання 4
– Скільки квадратів заховалося на малюнку? (10)
– Намалюйте стільки ж трикутників за зразком.
2. Гра “Чарівні фігурки”. Робота з індивідуальним матеріалом
– Покладіть 10 квадратиків. Відсуньте 1 квадратик убік.
– Скільки квадратиків ліворуч? А скільки праворуч? Як можна одержати число 10?
Діти, відкладаючи по 1 квадратику вбік, називають усі випадки складу числа 10.
Учитель записує приклади на дошці, а діти – в зошиті.
10 = 9 + 1
10 = 6 + 4
10 = 8 + 2
10 = 5 + 5
10 = 7 + 3
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з числовим рядом
– Назвіть пропущені числа. Яке число в цьому ряді найбільше? Назвіть “сусідів” числа 9.
– Назвіть всі числа, більші від 2, але менші від 9.
– Назвіть всі числа, більші від 1, але менші від 10.
2. Віршовані задачі
– У Андрія шість книжок,
А в Павла – чотири.
Скільки книжечок разом
Ви вже полічили? (6 + 4 = 10)
– Сім горобців на гілку сіли,
До них три ще прилетіли.
Скільки горобців всього
На нашім дереві було? (7 + 3 = 10)
– 9 кошенят пісок копають
Та на сонці загоряють.
Ще одне сидить в траві.
Скільки всіх? Скажіть мені? (9 + 1 = 10)
– В чепурненькій годівниці
Горобці сидять, синиці.
Шість горобчиків завзято
Узялись зерно клювати.
На мотузці куснем сала
Дві синички ласували.
Полічи на рахівниці,
Скільки пташок в годівниці? (8 + 2 = 10)
Запис прикладів у зошит.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яке число було головним сьогодні на уроці?
– Назвіть склад числа 10.