Мета: повторити вивчений матеріал про слова, що означають дію; закріпити навички письма під диктування, списування з друкованого тексту; розвивати зв’язне мовлення школярів; розширювати словниковий запас; виховувати любов до тварин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Мовні ігри
1) Гра “Де наголос?”
Учням роздаються набори карток. У кожного – 15 карток з окремими словами.
Завдання: розкласти картки на три групи: з наголошеним 1-м складом, наголошеним
Матеріал для гри:
Галя | Весло | Огірок |
Слива | Зима | Молоко |
Парта | Семен | Санітар |
Клітка | Сміливий | Горобець |
Толя | Пенал | Урожай |
Заєць | Борис | Молоток |
Чорний | Горох | Помідор |
Петрик | Тарас | Барабан |
Вишня | Співати | Борона |
Гречка | Кишеня | Понеділок |
2)
– Доберіть слова зі знаком м’якшення в кінці слова (в середині слова).
– Доберіть слова, в яких букви я, ю, є позначають один звук (І варіант), два звуки (ІІ варіант).
3. Повторення правил сидіння за партою під час письма
4. Закріплення навичок письма вивчених букв
Письмо малих букв з прямою лінією, лінією із заокругленням угорі, вгорі та внизу: г, г, п, т, р, н, г.
5. Словникова робота
Дзьоб, дідусь, загадка, зозуля.
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 97)
1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
– Напишіть каліграфічно:
З з за зе зу зв звірі зебра заєць
2. Пропедевтика української мови
– Слова – назви дії предметів відповідають на питання що робить?, що роблять?.
3. Виконання письмових вправ
Завдання 2
– Із вірша “Кладочка-загадочка” випишіть слова, які відповідають на питання що робить?.
Завдання 3
Прочитайте і пригадайте, хто як пересувається. Виберіть правильну відповідь і запишіть пари слів.
Зразок: Кізочка (що робить?) ходить.
Білочка (стрибає, літає, плаває).
Змія (ходить, скаче, повзає).
Лелека (бігає, плаває, літає).
Завдання 4
– Поміркуйте і запишіть у зошиті, хто як голос подає.
Корова (що робить?) …
Кінь (що робить?) …
Коза (що робить?) …
4. Мовленнєва діяльність
Завдання 5
– Прочитайте пошепки. Поставте питання до слів.
Муркає, гавкають, мукає, дзижчать, шипить, рохкають, пищить, каркають, кує, цвірінькають, тьохкає, кряче, гелгочуть.
– Читайте вголос – називайте тварин.
Робота в парах
– Переставте речення так, щоб вийшов текст.
Він перев’язав йому ногу.
Якось Микола ходив у ліс.
Нога в нього була поранена.
Скоро загоїлась нога в Журки.
Під дубом він знайшов молодого журавля.
Журавлик почав ходити по двору.
Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем
– Послухайте вірш. Випишіть слова, що означають дію.
Щасливий щиглик дзьобик має.
Щавель щоранку він щипає.
Щиглик трудився, борщ зварив.
Пташок на борщик запросив.
2. Творче списування
– Запишіть слова. Поставте наголос. Підкресліть слова, що означають дію.
Дзвоник, дзюрчить, дзвенить, кукурудза, гудзик.
3. Письмо під диктовку слів, речень
Дзеркало, дзига, гудзик, кукурудза, дзвоник, дзюрчати, дзвенить, дзенькає.
У лісі чути дзвінкі голоси пташок. Кличе дзвоник нас до школи. Я можу сам пришити гудзик.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– На які питання відповідають слова-дії?