Частина перша
ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ
§ 4. Особа, суспільство, держава
5. Соціальна держава.
У конституційній характеристиці України разом із словом “правова” використовується поняття “соціальна держава”. Зародження ідей соціальної держави пов’язане з іменами Сократа, Арістотеля, Платона. Ці ідеї розвинули І. Кант, Н. Макіавеллі, Дж. Локк і багато інших мислителів різних часів. Однак лише у ХХ ст. ідеї соціальної держави почали реалізовуватися на практиці. У законодавстві ряду держав – від Радянського Союзу до
Соціальна держава покликана діяти в інтересах усього суспільства, найширших верств населення. Для неї притаманні розвинуті системи охорони здоров’я й освіти. Соціальна держава забезпечує регулювання відносин між роботодавцями й найманими працівниками. Така держава намагається
Залежно від обставин і соціального статусу ми використовуємо різні поняття для позначення тих, з ким маємо справу, – людина, індивід, особистість, особа, громадянин. Громадянство є важливою юридичною категорією, що визначає правовий зв’язок між державою і людиною.
Між суспільством і державою виникають та існують різноманітні взаємні зв’язки й взаємозалежності. Ступінь взаємовпливу залежить від історичного типу держави, політичного режиму, який у ній існує.
Ідеї правової й соціальної держави народилися в стародавньому світі, були розвинуті мислителями XVIII ст. Вони пройшли шлях розвитку до сьогоденного визнання в більшості країн світу. Конституція України визначає нашу державу як правову й соціальну.
Правовій державі притаманні такі ознаки, як панування права в усіх сферах суспільного життя, визнання народного суверенітету, поділ державної влади, непорушність прав і свобод людини, відповідальність
Як громадянина перед державою, так і навпаки, ефективний нагляд за додержанням правових норм, високий рівень правової культури громадян.
Соціальна держава гарантує своїм громадянам достатній рівень життя, уникає гострих соціальних конфліктів, створює досконалі системи охорони здоров’я, соціального захисту.