Мета: удосконалювати уміння учнів розповідати про проведені літні канікули, користуючись фотографіями.
Обладнання: підручник, фотографії, матеріали до завдань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Т. Good afternoon, dear pupils! You are back at school having your lessons, meeting your friends and teachers. But you remember your summer holidays very well. Today we are going to speak about them. Your summer holidays are in the past. So we must revise the Past Simple, too. Let’s start.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Уведення в іншомовну атмосферу
Учитель пропонує учням прочитати римування, записане на дошці, та відповісти на запитання.
TRAVELLING
We
And we go by train.
We go by boat,
And we go by plane.
We go by land,
And sea, and air,
We go, go, go,
From here to there.
Учитель пропонує учням звернути увагу на дієслова, записані на дошці, і записує поряд з ними II форму.
Правильні дієслова | Неправильні дієслова |
Play – | Have – had |
Visit – | Be – was/were |
Practice – | Make – made |
Learn – | Swim – swam |
Lie – lay |
– Answer the questions.
Did you travel in summer? Where did you go? How did you go there?
Декілька учнів відповідають на запитання,
Перевірка домашнього завдання
Впр. 3 с. 8 (письмово).
Впр. 4. с. 8-9.
Читання
– Ask students to read the letter and do the tasks after it.
Dear John,
How are you? Did you have good summer holidays?
I had a wonderful time. My holidays were great.
In June, my friend Dima came to see us. We went to the cinema and ate a lot of ice-cream. We played football a lot. It was very good, but I was very tired because we often came home late.
In July I went to see my Granny. I went swimming in the lake, went to the woods and every morning went fishing with my Grandpa. It was fun!
August was very nice, too. My Dad and I went to the seaside. We sunbathed, went to the mountains and took a lot of pictures. My Mom couldn’t go with us because she was very busy with her work, and that was too bad.
What about you? What did you do in summer?
Yours, Igor
Виконання завдань
І. Check understanding by letting students ask each other questions on the text:
What did Igor not like about the summer holidays? Which of the pictures are not about Igor’s holidays? What pictures do we need to add?
ІІ. Complete the table about what Igor did in summer:
Month | What did he do? | Where? | With whom? |
III. Retell the text using the pictures and the table.
Make the same table about yourself and answer Igor’s questions. Tell the class what you did in summer.
Уведення нової лексики
С. 9.
Впр. 1, с. 9.
Впр. 2, с. 10.
Учні розповідають англійською мовою про літній відпочинок за заздалегідь принесеними фотографіями.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Гра “Тk-Тас-Тоe”
З метою повторення вивченого на уроці учитель пропонує гру “Тіс-Тас-Тоe” (аналог “хрестиків-нуликів”), він поділяє учнів на дві команди: “Х-crosses” і “О-noughts”. На дошці накреслені дві таблиці, одна заповнена, друга – порожня.
Swim | Lie | Go |
Make | Visit | Have |
Read | Do | Play |
Swam |
Visited |
Члени команд по черзі підходять до дошки і вписують у порожню таблицю форму минулого часу дієслів з першої таблиці, позначаючи їх “х” або “0”. За кожне правильно написане дієслово надається один бал, якщо учні складають речення з цими словами, вони отримують додаткові бали. Учитель підбиває підсумки й називає переможців.
Підбиття підсумків уроку
Т. Thanks. You are excellent pupils! Tell me, please, what was the most interesting (difficult) thing at our lesson? Your marks are…
Домашнє завдання
Впр. 3, с. 10.