Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

ДІЄСЛОВО

& 10 Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів

Спосіб – це граматична ознака дієслова, що виражає відношення З дії до дійсності. Розрізняють дійсний, умовний і наказовий способи.

Способи дієслів

Дійсний

Умовний

Наказовий

Відповідають на питання

Що робиш?

Що зробив?

Що робили?

Що робитимуть?

Що робив би?

Що зробила б?

Що робили б?

Що робило

б?

Що роби?

Що зроби?

Означають

Реальну дію, тобто таку, яка відбулася, відбувалася, відбувається чи буде відбуватися

Не реальну дію, а лише бажану або можливу за певних умов

Дію, яка реально ще не відбувається й не відбувалася, але з погляду мовця має відбутися (через наказ, заклик, побажання, прохання, пораду мовець передає спонукання до дії)

Змінюються за

– числами;

– часами;

– особами

(у теперішньому й майбутньому часі);

– родами

(у минулому часі)

– числами;

– родами

числами;

– особами

Приклади

Стрибала, стрибнули,

Стрибаю, стрибаємо,

Стрибнеш, будуть стрибати,

Стрибатимуть

Стрибав би,

Стрибнули б,

Стрибнула б,

Стрибнув би, стрибнуло б

Стрибай, стрибни, стрибніть,

Стрибайте, хай стрибне,

Хай стрибають

86

1. Спишіть українські прислів’я. Визначте спосіб дієслів.

1. Друга шукай, а найдеш – тримай. 2. Не позичай у сусіда розуму. 3. Від долі не сховаєшся. 4. Не родися вродливим, а родися щасливим. 5. Ухопив місяця зубами! 6. Бійся не чорта, а лихого чоловіка. 7. Якби свині крила, вона й небо б зрила. 8. Якби Івась не навчився, то й Іван не знав би. 9. Обідала чи й не обідала, аби рід відвідала. 10. Хто попікся на гарячому, той і на холодне дує. 11. Їла б кума, та ложки нема. 12. Згаяного часу й конем не доженеш. 13. Відказ – не обух: гулі не буде. 14. На чужий роток не накинеш платок. 15. Не кидай словами, як пес хвостом. 16. Якби схотів би, то й на гору повіз би, а як не схоче, то і з гори не з’їде. 17. Не смійся, гороху, ти не краще від квасолі, розмокнеш – то й лопнеш.

2. Пригадайте ситуацію з власного життя, яка б підтвердила один із поданих висловів. Розкажіть про неї.

Форми дієслів умовного способу творяться від форм минулого часу за допомогою частки би (б): виконав би, виконали б, виконала б. Якщо попереднє слово закінчується на приголосний звук, пишемо частку би; якщо попереднє слово закінчується на голосний звук, уживаємо частку б: зміг би, змогла б.

Частка би (б) з дієсловами завжди пишеться окремо. Вона може стояти в реченні не лише безпосередньо після дієслова, з яким утворює форму умовного способу: Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти і далеко на схід сонця золотим шляхом поплисти (Леся Українка).

87

1. Утворіть і запишіть форми умовного способу від поданих дієслів.

Хворів, страждали, намагалися, бігала, стрибав, допомогло, поліпшила, вилікували, плавав, рухалися, змагалися, піднімав, робив, полегшало, добився.

2. Складіть і запишіть твір (сім-десять речень) на тему “Якби не заняття спортом…”, використовуючи подані дієслова й утворені форми.

88

1. Спишіть текст, утворюючи форми умовного способу від дієслів, поданих у дужках.

Ви все ще не знаєте, чим зайнятися у вільний час? Ну що ж – спортивна секція, літературний гурток, театральна студія, художня школа – вибір занять неабиякий! Але є серед них одне – надзвичайно привабливе, і я (хотіти) вам його порекомендувати: це бальні та спортивні танці. Ось те, що однозначно варто (бути) спробувати! Елегантність рухів і звуки музики зачаровують усіх.

Бальні та спортивні танці – це не тільки надзвичайно гарне, а й дуже корисне для здоров’я захоплення. Якщо ви (захопитися) цим видом спорту, то у вас (збільшитися) фізична витривалість, (поліпшитися) робота дихальної, опорно-рухової та серцево-судинної систем.

Танці (допомагати) вам позбутися страхів, комплексів і невпевненості в собі, а також (підняти) самооцінку. Танці навчають жити в соціумі, спілкуватися з іншими людьми!

2. Визначте, до якого стилю мови належить текст. Доведіть свою думку (усно).

Стоматолог запитує в чотирирічної Іринки:

– А ти знаєш, які бактерії живуть у тебе на зубах?

– Ні, я з ними не знайома.

І пензлем, і словом.

89

1. Прочитайте текст. Утворіть і запишіть від виділеного слова особові форми дійсного способу (в однині й множині).

…Довбуш приймав до себе не всіх, а тільки найкращих і найдужчих, що мали і розум, і силу, були відважними. Робив Олекса так: з високої гори спускав колесо, а внизу стояли люди й чекали, щоб показати свою вправність. Якщо хто на ходу перестрибував те колесо, то той вважався сміливцем.

 Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів

2. Розгляньте скульптурне зображення А. Скиби “Довбуш”. Пригадайте легенду про Олексу Довбуша. Які риси характеру Довбуша відтворив скульптор?

90

1. Прочитайте уривок із повісті “Захар Беркут”. Перекажіть.

І справді, місце було незвичайне, дике. Потік був вузький, може, на три сажні, не більше, завширшки, і так гладко прорізаний рвучою гірською водою, що незнаючий міг би присягнути, що се людських рук робота. А перед самим проходом стояв насторч величезний кам’яний стовп, зісподу геть підмитий водою і для того тонший, а вгорі немов головатий, оброслий папороттю та карликуватими берізками. Се був широко звісний Сторож, котрий, бачилось, пильнував входу в тухольську долину і готов був упасти на кожного, хто в ворожій цілі вдирався б до сього тихого, щасливого закутка.

– Яка небезпечна каменюка! – вихопилось у Тугара Вовка, коли він побачив високого кам’яного Сторожа над бурхливим потоком.

– Се святий камінь, боярине, — сказав поважно Максим, – йому щовесни складають вінки з червоного огнику… (За І. Франком).

2. Випишіть дієслова, визначте їх дієвідміну, час, вид, особу.

91

1. Прочитайте текст. Визначте спосіб виділених дієслів.

Коли ми вже згадали Франкову повість, то погодьмося: небагато знайдеться творів, де характери так були б вирізьблені, наче справді в камені, як у “Захарі Беркуті”, де справжня доброта й правда так яскраво виявили б свою залежність від твердості.

Характер старогрецькою мовою – це карби в чомусь твердому, приміром у камені. Характер або є, або його немає. Горяни переважно – люди “з характером”, перейняті особливим почуттям до свого кам’янистого краю: Захар Беркут недрижачою, твердою рукою посилає з метавки величезний камінь на гурт наїзників. Серед них був його син Максим. Посилає – задля добра, задля рятунку громади (За А. Содоморою ).

2. Напишіть твір-роздум у художньому стилі на тему “Твердість характеру, утілена в скульптурі”, використовуючи дієслова різних способів.

! При дієвідмінюванні в наказовому способі утворюються три прості форми (2-ї особи однини, 1 – ї та 2-ї особи множини) та дві складені форми (у 3-й особі однини та множини).

Прості форми наказового способу творяться від основи теперішнього часу (від форми дієслова 3-ї особи однини).

Складені форми наказового способу дієслів утворюються сполученням форм теперішнього часу недоконаного виду або простих форм майбутнього часу доконаного виду та часток хай, нехай.

Творення форм наказового способу

 Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів

Примітка. Форми наказового способу спільнокореневих дієслів носити і прино́сити, мовчати і помо́вчати різняться: носити – носи, носі́мо, але прино́сити – прино́сь, прино́сьмо; мовчати – мовчи, мовчі́мо, але помовчати – помо́вч, помо́вчмо.

92

1. Прочитайте вірш Ф. Малицького. Випишіть дієслова у формі наказового способу.

Посади калину у краю дитиннім,

Де ти народився і побачив світ,

Де ходити вчився ти під небом синім

І прожив щасливо стільки дивних літ.

Хай росте калина, і шумить зелена,

На землі рахманній цвітом процвіта,

Як в серпанку білім юна наречена,

Для якої щастя вже прядуть літа.

Посади калину, хай коралі-грона

Нахиляють низько до землі гілля,

Хай під сонцем стигнуть ягоди червоні,

Щедрим урожаєм повниться земля.

Хай. цвіте калина пишно біля хати,

Посипає цвітом батьківський поріг.

На калині мати буде колисати,

Потім буде ждати сина із доріг.

Посади калину, хай рясніє цвітом

І несе з вітрами у далекий світ

Спогади про тебе, що ти жив на світі,

По собі лишивши калиновий цвіт.

2. Поясніть спосіб творення виписаних форм дієслова.

93

1. Спишіть текст. Позначте закінчення в дієсловах наказового способу.

Умій володіти собою

1. Пам’ятай: найкращий спосіб подолати сум, депресію – постійна зайнятість.

2. Щоб забути свої напасті, зроби приємне іншим.

3. Учись володіти собою! Гнів, дратівливість спотворюють людину.

4. Не змінюй і не перевиховуй інших.

5. Не забувай, що кожна людина – така сама яскрава індивідуальність, як і ти, приймай її такою, якою вона є.

6. Шукай в людині позитивні риси, умій бачити її чесноти.

7. Май мужність визнавати свої помилки.

8. Пам’ятай: перешкоди нам даються задля нашого розвитку.

2. Доповніть перелік корисних порад, користуючись власним досвідом. Поділіться ними з однокласниками й учителем.

94

Уявіть, що ви проводите розминку на уроці фізкультури. Прокоментуйте комплекс вправ, використовуючи дієслова наказового способу.

 Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів

95

1. Прочитайте текст. До якого стилю він належить?

До юного серця

Так, це до тебе, саме до тебе це слово. Це від тебе залежить зараз, чи перерветься нитка тисячоліть, а чи оживе і заграє на сонці! Це від тебе, саме від тебе залежить, чи джерело рідної мови замулиться у твоїй душі, а чи пружно й вільно дихатиме! Океаном дихатиме!..

…Чуєш, пісня лунає, ти мимохіть тягнешся вслід за нею – вона старіша від тебе на тисячоліття й на тисячоліття молодша. Слово в пісні – як вода в річці. Жива вода рідної мови на ноги зведе тебе й тоді, коли ти зневіришся вже в усьому. І перше слово твоє, до мами звернене, материнське слово хай розширює твої груди озоном людської гідності. Це ти несеш у серці слово, як наполохану пташку. Слово довірилося тобі й повірило в тебе. Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули, життям своїм переповни. Ти, саме ти – і ніхто інший! (І. Драч).

2. Випишіть дієслова наказового способу. З якою метою, на вашу думку, автор ужив їх у тексті?

Мудре слово

– Лінощі – це звичка відпочивати раніше, ніж людина втомиться (Ж. Ренар).

– Хвороб – безліч, а здоров’я одне (Л. Берн).

96

Прочитайте текст Складіть речення зі словами рухливий, рухомий.

Рухливий – той, що перебуває в русі (рухливий потік), здатний до руху (рухливий кран). Так характеризують і енергійну, швидку та жваву людину. Отож синоніми прикметника рухливий – жвавий, моторний, діяльний, енергійний, динамічний – уживаються як у прямому, так і в переносному значенні: Значною частиною дитячих рухливих ігор є ігри з палицями та камінцями (3 журналу). Незважаючи на похилий вік, він дуже рухливий (О. Довженко).

Прикметник рухо́мий означає “який переміщається з місця на місце, переноситься, перевозиться, може бути переміщений”: пасажирський рухомий склад (потяг, автобус); рухоме майно (машина, побутові речі, меблі) – нерухоме майно (квартира, будинок, дачна ділянка, завод, магазин); рухомий рядок.

Дієслова одного способу можуть уживатися замість дієслів іншого способу, відтінюючи висловлену думку.

Заміна дієслова одного способу дієсловом іншого способу або неозначеною формою (інфінітивом)

Використане дієслово

У значенні дієслова якого способу вжито

Мета

Приклади

1. Дієслово дійсного способу 2-ї особи теперішнього або майбутнього часу доконаного виду

У значенні дієслова наказового способу

Пом’якшення тону наказу, побажання, прохання, поради, висловлювання

Це коло накреслиш більшим. Сьогодні працюєш на годину довше.

2. Дієслово дійсного способу минулого часу

У значенні дієслова наказового способу

Стали в коло!

3. Дієслово

Умовного

Способу

У значенні дієслова наказового способу

Ти б швидше збирався.

4. Дієслово

Умовного

Способу

У значенні дієслова дійсного способу

Різка відмова виконувати якусь дію

Так би я тебе й послухала!

5. Дієслово наказового способу

У значенні дієслова дійсного способу

Раптовість якоїсь дії

А він візьми та й кинь шапку.

6. Дієслово наказового способу

У значенні дієслова умовного способу

Більша зацікавленість мовця

Зателефонуй він раніше, я б не відмовився.

7. Дієслово неозначеної форми

У значенні дієслова наказового способу

Категоричність

Розпорядження

Не розмовляти! Не заходити!

8. Дієслово неозначеної форми

У значенні дієслова умовного способу

Підсилення бажаної дії

Піти б до річки!

97

Доберіть і запишіть власні приклади до випадків заміни дієслів одного способу дієсловами іншого способу або інфінітивом.

Мудре слово

98

Прочитайте афоризм. Поясніть його зміст.

– Поганої звички не позбудемося тим, що викинемо її через вікно; її потрібно випровадити сходами (Марк Твен).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів - Українська мова


Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів