Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю сучасних ссавців, їхньою роллю в природі й житті людини;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці “Ссавці”, “Сумчасті”, “Комахоїдні”, “Примати”, “Рукокрилі”, “Ластоногі й Китоподібні”, малюнки та фотографії ссавців.
Базові
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Хто такі ссавці?
– Де живуть ссавці?
– За якими ознаками тварин відносять до ссавців?
– Як розмножуються ссавці?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда з одночасним заповненням таблиці.
Група | Особливості будови й життєдіяльності | Значення для людини | Представники |
Яйцекладні ссавці | Розмножуються, відкладаючи яйця, плацента й соски відсутні. Зубів у дорослих форм немає. Є клоака. Наземні або напівводні форми | Кількість яйцекладних незначна, істотного практичного значення не мають | Качкодзьоб, єхидна, про – єхидна |
Сумчасті ссавці | Комахоїдні, хижі, рослиноїдні та всеїдні. Є наземні, підземні, деревні та напівводні форми. У самиць є сумка для виношування дитинчат | Деякі види є об’єктом промислу, деякі потребують охорони | Кенгуру, опосуми, коала, комбат |
Комахоїдні | Найбільш примітивні плацентарні ссавці. Передній відділ голови утворює хоботок. Живуть у наземному й водному середовищі, а також у грунті (кроти) | Винищують безхребетних, які шкодять сільському й лісовому господарству, деякі види – об’єкт промислу | Їжак звичайний, землерийка білозубка, кріт звичайний, хохуля |
Хижі | Зуби значною мірою диференційовані. Ікла добре розвинені, із загостреними верхівками. Є хижі зуби (великі корінні із загостреним краєм). Ключиці рудиментарні або відсутні. Хижаки або всеїдні. Розміри тіла – від невеликих (11 см) до дуже великих (3 м) | Багато видів – об’єкти промислу. Можуть завдавати шкоди тваринництву. Деякі види небезпечні для людини. Здатні переносити небезпечні захворювання | Вовк, лисиця, песець, лев, рись, гепард, куниці, ведмеді, єноти, мангусти |
Примати | Мають добре розвинені п’ятипалі кінцівки, великий палець руки протистоїть решті. Переважно деревні організми, але деякі перейшли до наземного способу життя. Харчуються змішаною їжею з переважанням рослинної | Багато видів широко використовуються як об’єкти фізіологічних, біохімічних і медичних досліджень. Ряд видів потребує охорони | Людина, горила, шимпанзе, орангутан, гібон, павіан, лемури |
Рукокрилі | Здатні до активного польоту. Передні кінцівки перетворені на крила. Добре розвинений кіль і грудна мускулатура. Здатні до ехолокації. Рослиноїдні, хижаки або кровососи | Регулюють кількість багатьох видів комах, крилани можуть завдавати шкоди садівництву (поїдають плоди), вампіри можуть бути переносниками цілої низки захворювань (наприклад, сказу) | Руда вечірниця, калонг, нічниця велика, вампіри, підковоноси |
Китоподібні | Форма тіла обтічна, рибоподібна, з горизонтальним хвостом, передні кінцівки перетворені на ласти, задні – редуковані. Живуть виключно у воді. Хижаки або планктоноїдні організми | Багато видів є об’єктом інтенсивного промислу (м’ясо, жир, китовий вус, спермацет), що призвело до загрози їх зникнення | Синій кит, дельфін- Білобочка, морська свиня, Чорноморська афаліна |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Які групи можна виділити серед ссавців?
– Які особливості притаманні однопрохідним?
– Які особливості притаманні сумчастим?
– Яке значення в природі мають хижі ссавці?
– Яке значення ссавці мають для людини?