Тема: УРЗМ 2. Робота з деформованим текстом
Мета: вдосконалювати навички грамотного, логічного і послідовного формулювання думок та поєднувати їх у зв’язному викладі; розвивати вміння точно добирати слова і речення, активізувати і поповнювати словниковий запас, вчити аргументовано виправляти помилки у мовленні; виховувати відповідальність за власне здоров’я.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Холодно в полі, в саду, на городі,
Осінь
Тепло і затишно в класі у нас,
Доброго дня, я вітаю всіх вас.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Щоб наш урок пройшов цікаво, починаємо плідно працювати.
– Згадайте, всі предмети, які нас оточують, ми називаємо чим? (Словами)
– З чого складаються слова? (З букв)
Колективне читання вірша
Буква до букви – слово вродилось,
Заусміхалось, заколосилось.
Сонце зраділо слову, як брату,
Слово – це щастя, слово – це свято.
– Слова пов’язуються в речення. А речення, пов’язані за змістом, утворюють
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
– Сьогодні ми будемо створювати журнал, головною темою якого буде розказати про дотримання правил здорового способу життя. У журналі буде 4 рубрики. Рубрика – це розділ журналу певної тематики.
2. Ознайомлення з назвами рубрик
– Корисні поради від дідуся Панаса.
– Поштова скринька.
– Сторінка лікаря Пілюлькіна.
– Галерея здоров’я.
3. Робота в парах
– Попрацюємо над матеріалом до першої рубрики.
– Складіть речення зі слів – і дізнаєтеся корисні поради від дідуся Панаса.
Руках здоров’я Твоє в твоїх,
Щастя здоров’я Без немає,
За багатство Здоров’я дорожче,
За Здоров’я не купиш гроші
Перевірка виконаної роботи.
4. Вправа “Мікрофон”
– Закінчіть речення; “Щоб бути здоровим, я…”.
5. Робота в групах
– Перейдемо до наступної рубрики “Поштова скринька”.
– Відредагуйте листи, що надійшли до редакції. Знайдіть недоліки у текстах.
Завдання для 1 – ї групи
– Удоскональте текст, замінивши слова, що повторюються.
Перебування на свіжому повітрі має велике значення для мого здоров’я. Повітря сприяє зміцненню мого організму. Повітря підвищує опір інфекціям та застудам.
Завдання для 2-ї групи
– Відредагуйте речення і там, де потрібно, утворіть з двох речень одне.
Я люблю свій дім. Мені тут добре і затишно. Удома я почуваюся безпечно. Я пам’ятаю, що треба бути обережним з вогнем, гарячою водою та гострими предметами.
Завдання для 3-ї групи
– Уставте пропущені слова та утворіть зв’язну розповідь.
Я прокидаюся о………ранку. І з………..починаю свій день, як спортсмени. Фізична зарядка – заряд… на весь день. А з щоденної бадьорості… моє здоров’я.
6. Презентація робіт у групах (виступи учнів)
Словесне оцінювання.
7. Фізкультхвилинка
IV. САМОСТІЙНА РОБОТА
– Наступна рубрика – “Сторінка лікаря Пілюлькіна”.
– Прочитайте тексти. Які недоліки ви помітили в тексті? (Порушена послідовність висловлювань. Абзаци не пов’язані між собою.)
– Чи можна це виправити? Яким чином?
– Чого ще не має замітка? (Заголовка)
– Удоскональте текст. Запишіть у зошити. Доберіть заголовок.
Ті, хто палять, завдають шкоди собі й оточуючим, які змушені дихати прокуреним повітрям.
У тютюновому димі є 30 отруйних речовин, найшкідливіша з яких – нікотин. Він вражає мозок, серце, легені, шлунок. Сприяє захворюванню людини на рак.
Шкодить здоров’ю тютюновий дим.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
– Які рубрики ми розглянули на уроці?
– У “Галереї здоров’я” ми розмістимо ваші малюнки і фотографії – факти вашого особистого життя, які свідчать про те, як ви дотримуєте здорового способу життя. Це буде вашим домашнім завданням.
Міркування
– Чи все ми виконали для того, щоб оформити наш журнал? (Немає заголовка.)
– Оберіть заголовок серед запропонованих на дошці.
– “Нехворійко”
– “Рум’яні щічки”
– “Планета Здоров’я”
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над чим ми працювали на уроці?
– Вам сподобалося працювати редакторами?
– На вашу думку, це легка чи складна праця?