Вчимося слухати і чути

Мета: узагальнити уявлення школярів щодо ланок композитор – виконавець – слухач; формувати основи слухацької культури учнів.

Діти входять до класу під звучання одного з творів, з яким ознайомилися на попередніх уроках. На основі цієї музики відбувається евристична бесіда про її творців (народ або композитор) та виконавців.

Наочно узагальнити цю інформацію допомагають малюнки на с. 28 підручника. Діти самостійно називають останнього персонажа “музичної стежини” – слухача:

 Вчимося слухати і чути

Наступні види

практичної діяльності дають змогу дітям усвідомлено відчути себе в ролі слухача музики, зокрема творів осінньої тематики.

Насамперед актуалізуємо слухацькі навички. Учитель спонукає учнів до уважного, вдумливого слухання вірша на с. 29 підручника. Потім пропонуємо дітям уявити звуки осені за змістом вірша та прислухатися до деяких із них: шуму вітру або дощу за вікном, шарудіння листя, цокання годинника тощо (вчителю бажано заздалегідь потурбуватися про наявність у класі сухого осіннього листя або, наприклад, механічного годинника).

Навички уважного слухання тиші переносимо на процес сприймання

музики, зокрема п’єси Георгія Свиридова “Дощик”. Цікавим для дітей є додаткове творче завдання: показати рухами рук (або пальців), як “йде” дощик у п’єсі. Звертаємо увагу школярів та те, що рухи мають відображати характер музики та змінюватися разом із ним.

Інше додаткове завдання спрямоване на порівняння змісту й характеру музичного і візуального творів. Привабливість такої діяльності підсилюється тим, що учням пропонується розглянути дитячий малюнок.

Для розучування запропоновано пісню “Осінь”, образно-поетичний текст якої живописно “малює” виразну осінню картину. При розучуванні звертаємо увагу учнів на те, що 1-й куплет пісні виконується на одну мелодію, а 2-й і 3-й – на іншу (з повторенням двох останніх рядків).

Тема “Вчимося слухати і чути” є останньою в першій чверті, тому містить завдання узагальнювального характеру, які за бажанням можуть бути використані на підсумковому уроці-концерті.

Перше завдання пов’язане з раніше вивченими творами для слухання. Діти розглядають портрети композиторів і добирають створені ними музичні твори. На цій основі запропоновано скласти програму уявного концерту, доповнивши його музикою на вибір. Це завдання дає змогу вчителю відстежити і проаналізувати музичні смаки та уподобання школярів.

Додаткове завдання стосується правил поведінки у концертній залі й готує учнів до виконання наступного завдання рубрики “Попрацюймо разом!”. Його змістовим ядром є гумористичний вірш, написаний за принципом “шкідливих порад”. Діти розподіляються парами і читають вірш. Один учень знаходить у тексті “шкідливу” пораду, інший – виправляє помилку.

Підбиваючи підсумки цієї парної роботи, доцільно провести фронтальне опрацювання змісту вірша: учитель читає текст, а учні по черзі вказують на помилки та розповідають, як слід поводитися правильно.

Останнє завдання орієнтує школярів на позаурочне спостереження за поведінкою дорослих і дітей під час слухання музики та складання власних “Корисних порад слухачу” для своїх однолітків (можна дати на канікули).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Вчимося слухати і чути - Плани-конспекти уроків по музиці


Вчимося слухати і чути