Мета: ознайомити учнів з відмінюванням займенників; вчити відмінювати особові займенники за зразком; користуватися навчальною таблицею для визначення відмінків займенників у реченні; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до рідної землі.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Прочитайте, поясніть зміст. Підкресліть займенники.
1) Дерево живе, хоча з нього й осипається листя. 2) Час – не віл, його не налигаєш. 3) Ото, мамо, хвалять нас: чи ви мене, чи
2. Каліграфічна хвилинка
Гг Гард ер об гардероб
– Поясніть тлумачення слова за словничком. Складіть і запишіть речення із різним значенням слова гардероб.
3. Словникова робота
Гардероб – приміщення в громадській установі, де зберігається верхній одяг відвідувачів.
Речення:
1) Наш клас сьогодні чергує біля гардероба.
2) Під час великої перерви чергові будуть прибирати в гардеробі.
3) Андрійко прийшов до гардеробу.
4. Тестування
1. Займенник указує на:
А) ознаку предмета;
Б)
В) предмет, ознаку, кількість.
2. Особові займенники вживаються замість:
А) прикметника;
Б) числівника;
В) іменника.
3. Згрупуйте займенники за особами: я, вони, вона, ти, ми, воно, він, ви.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся,, як змінюються займенники за відмінками.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
Спостереження за змінюванням займенників 1-ї, 2-ї, 3-ї особи однини і множини за питаннями
Н. в. Хто? | Я | Ми | Ти | Ви | Він | Вона | Воно | Вони |
Р. в. Кого? | Мене | Нас | Тебе | Вас | Його | Її | Його | Їх |
Д. в. Кому? | Мені | Нам | Тобі | Вам | Йому | Їй | Йому | Їм |
3. в. Кого? | Мене | Нас | Тебе | Вас | Його | Її | Його | Їх |
О. в. Ким? | Мною | Нами | Тобою | Вами | Ним | Нею | Ним | Ними |
М. в. На кому? | На Мені | На Нас | На тобі | На вас | На Ньому | На ній | На Ньому | На них |
– Яка буква пишеться у займенниках 3-ї особи?
Висновок. Особові займенники при відмінюванні змінюють основу слова.
2. Первинне закріплення
– Замість крапок поставте у потрібних відмінках особові займенники, названі на початку ряду.
(Я) | До… прийшов товариш. | (Ми) | У… дружній клас. |
Тато купив… книжку. | 3… весело працювати, | ||
Старший брат пишається… | Усім… подобаються | ||
Сьогодні… похвалили. | Рухливі ігри. |
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Диктант-мовчанка
Учитель демонструє картки, а учні записують займенники. (Один учень працює біля дошки.)
2-га особа однини Прийшов до (він)
3-тя особа однини ж. р. Згадувати (я)
1-ша особа мн. Спілкуватися з (ми)
Перевірка: ти, вона, ми; прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватися зі мною.
2. Робота в парах
– Спишіть сполучення, змінюючи займенники за змістом. Укажіть відмінок займенників:
Дивився (на кого?) | Я | Вибачився (перед ким?) | МИ |
Розмовляв (з ким?) | Я | Сміявся (з кого?) | МИ |
3. Робота з деформованими реченнями
Очі, були, у, великі, нього, сині.
(У нього були великі сині очі.)
– Як ви написали слова у нього? Чому?
– Визначте особу, число, відмінок цього слова. (3-тя ос. одн. Р. в.)
Висновок. В особових займенниках можна визначити особу, в деяких – рід, число, відмінок.
4. Поетична хвилинка
– Виділіть займенник з тексту, вказавши особу, число, відмінок.
Сад мовчить і тихо мріє,
Він проспить зимові дні.
Л. Первомайський
Я встаю раненько влітку.
Стільки ж бо тоді краси!
М. Познанська
5. Самостійна робота
– Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників.
1) Йому, як з гуски вода. 2) Їй кажеш “ячмінь”, а вона каже “гречка”. 3) Сорочка мені ближче, ніж каптан.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Що таке займенник?
– Назвіть займенники 1-ї, 2-ї, 3-ї особи.
– Складіть кілька речень із займенником.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ