ВІДНОСНІСТЬ ПРИСТОСОВАНОСТІ ОРГАНІЗМІВ

Довідник з біології

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

ЕВОЛЮЦІЙНЕ ВЧЕННЯ

СУЧАСНА ТЕОРІЯ ЕВОЛЮЦІЇ

ВІДНОСНІСТЬ ПРИСТОСОВАНОСТІ ОРГАНІЗМІВ

Жодна з ознак пристосування не забезпечує абсолютної без­пеки для їх володарів. Завдяки мімікрії більшість птахів не чіпає ос і бджіл, проте серед них є види, які їдять і ос, і бджіл, і їх іміта­торів. їжак і птах – секретар без шкоди поїдають отруйних змій.

Панцир наземних черепах надійно захищає їх від ворогів, але хижі птахи піднімають їх у повітря і розбивають об землю.

Будь-які пристосування

доцільні тільки в звичайній для виду обстановці. При зміні умов середовища вони виявляються дарем­ними або шкідливими для організму. Постійне зростання різців гризунів – дуже важлива особливість, але лише при живленні твердою їжею. Якщо пацюка тримати на м’якій їжі, різці не зно­шуються, зростають до таких розмірів, що харчування стає не­можливим.

Еволюційні зміни – утворення нових популяцій і видів, ви­никнення або зникнення органів, ускладнення організації – зу­мовлені розвитком пристосувань (адапрацій).

Доцільність живої природи – результат історичного розви­тку видів в певних

умовах, тому вона завжди відносна і має тимчасовий характер.

У деяких випадках при освоєнні нового середовища існування у тварин розвиваються ті органи або структури, які необхідні в цьому новому середовищі. Такі явища носять назву преадаптацій. Приклад преадаптації – вихід хребетних на сушу в девоні. Для цього необхідні були дві передумови: наявність кінцівок, які до­зволяють переміщатися по твердому грунту в умовах різко збіль­шеної сили тягаря, і органів повітряного дихання – легенів. Ці особливості будови мали кистепері риби, що дозволило їм дати початок наземним хребетним. Для кистеперих риб кінцівки слу­жили для повзання по дну водоймищ. Заковтування повітря і ви­користовування кисню за допомогою випинання стінки кишки – примітивних легенів – надавало можливість компенсувати дефі­цит кисню у водоймищах того часу. Зрозуміло, що надалі вся ор­ганізація риб зазнала глибоких змін у процесі пристосування до життя на суші.

Явище преадаптації зайвий раз підкреслює пристосувальний характер еволюції, заснованої на відборі корисних спадкових змін і прогресивних перетворень існуючих структур у процесі освоєння нових умов середовища.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ВІДНОСНІСТЬ ПРИСТОСОВАНОСТІ ОРГАНІЗМІВ - Довідник з біології


ВІДНОСНІСТЬ ПРИСТОСОВАНОСТІ ОРГАНІЗМІВ