Зустріч 54. ЯК ПРИРОДА ЛІСОСТЕПУ ВПЛИВАЄ НА ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ?
Мета: розповісти учням про господарську діяльність людини у лісостепу; розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
– Чи вірите ви в те, що перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп?
– Чи вірите ви в те, що в межах лісостепу не розташовані Харківська, Полтавська, Черкаська області?
–
– Чи вірите ви в те, що опадів у лісостеповій зоні випадає багато?
2. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 159)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Кліматичні умови лісостепу доволі сприятливі для вирощування рослин і розведення свійських тварин. Тому більша частина земель цієї зони розорані й використовуються
Лісостеп – регіон не тільки інтенсивного сільськогосподарського виробництва, а й розвинутої промисловості. У цій зоні розташовані міста Львів, Тернопіль, Хмельницький, Вінниця, Черкаси, Полтава, Суми, Харків. Діяльність людей у лісостепу пов’язана з природними багатствами краю. Лісостепова зона багата на корисні копалини: кам’яне вугілля, буре вугілля, нафту і горючі гази. У лісостепу також заготовляють і переробляють деревину, працюють нафтопереробні і хімічні заводи.
2. Робота за підручником (с. 160-161)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Які корисні копалини видобувають у лісостеповій зоні?
– Чим займається населення лісостепу?
– Які сприятливі умови для рослинництва є в цій зоні?
– Які культурні зернові і круп’яні культури тут вирощують?
– Які зернобобові тут вирощують?
– Які галузі харчової промисловості працюють на базі рослинництва?
– Якими цінними продуктами харчування забезпечує населення тваринництво?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Позначте правильні відповіді.
– У зоні лісостепу переважають такі ліси:
А) березняки;
Б) соснові ліси;
В) діброви.
– Які заповідники створені в лісостепу?
А) Асканія-Нова, Луганський;
Б) Поліський;
В) Канівський, Медобори, Розточчя.
2. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні особливості лісостепової зони України.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чи залежить діяльність людей у лісостепу від природних умов?
– Які природні багатства є в лісостепу?
– Чим займаються люди в зоні лісостепу?
– Що виготовляють на промислових підприємствах зони лісостепу?
– Які культурні рослини вирощують у лісостепу?
– Яких свійських тварин розводять у лісостепу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 160-161.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ 58
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 166)
2. Гра “Так чи ні?”
– Чим далі на північ від зони мішаних лісів, тим більше з’являється безлісих ділянок. Так чи ні?
– Рівнинні безлісі простори називаються степами. Так чи ні?
– У степовій зоні коротке, холодне, дощове літо. Так чи ні?
– У зоні степів дуже багато дерев. Так чи ні?
– Тюльпани і півники цвітуть у степу влітку. Так чи ні?
– У степу часто зустрічається дрохва – один з найбільших птахів нашої країни. Так чи ні?
3. Вікторина “Форми земної поверхні”
– Ділянка земної поверхні, високо піднята над рівниною. (Гора)
– Невеликі підвищення на рівнинах. (Горби)
– Нижня частина гори. (Підніжжя)
– Верхня частина гори. (Вершина)
– Великі заглибини з крутими схилами. (Яри)
– Які ще гори є на території України?