Зустріч 55. ЯКА ПРИРОДА В СТЕПУ?
Мета: сформувати в учнів поняття “степ” та уявлення про природу степу; пояснити особливості пристосування тварин і рослин до життя в умовах степу; розвивати спостережливість, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи; вчити розуміти і відчувати її красу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 161)
2. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
–
– Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові грунти?
– Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля?
3. Гра “Упізнай мене”
– Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави.
– До якої природної зони ми потрапили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ
1. Бесіда
– Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ?
– Знайдіть цю природну зону на карті.
– Яким кольором її позначено?
– Що ви можете сказати про її розміри?
– Де на території України розташована лісостепова зона?
2. Робота за підручником (с. 162-164)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, яке вона пропонує.
– Де пролягла степова зона?
– Які форми земної поверхні переважають у зоні?
– Що є характерною ознакою степової зони?
– Які інші грунти трапляються в степовій зоні?
– Розкажіть за діаграмою про грунти у степовій зоні.
– Розкажіть про погодні умови степової зони.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Що постає перед очима, коли лунає слово степ?
– Назвіть типову представницю степів. Що ви дізналися про ковилу?
– Чому всі види ковили занесені до Червоної книги України?
– Які інші степові рослини ви знаєте? Що ви про них дізналися?
– Якими тваринами представлений тваринний світ степів?
– Які хижаки тут мешкають? Які птахи? Які плазуни?
– Що ви знаєте про заповідник Асканія-Нова?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Так чи ні?”
– Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?
– Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?
– Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?
– У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?
– У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?
– Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?
2. Гра “Знайди “зайве” слово”
Перепілка | Черепаха степова | Півники |
Стрепет | Ящірка прудка | Крокуси |
Дятел | Гадюка степова | Тюльпан |
Дрохва | Тушканчик | Півонії |
Боривітер | Типчак |
3. Слухання уривка з оповідання О. Гончара
– Про які ознаки степової зони йдеться у тексті твору?
Тиша панує тут. Дзвенять цикади. Гаряче пахнуть насичені сонцем трави. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві. Та ще жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається співає саме повітря.
Кожна стеблина закоренилась в суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в улоговинах озеречка квітів. Сизіють де-не-де, немов покриті інеєм, острівки степового чаю. Зрідка видніються над ковилами кулясті кущі, верблюдки, каршена та молодого кураю.
4. Вікторина “Відгадай!”
– Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
– Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)
– Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
– Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
– Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)
5. Робота в парах
– Запишіть назви тварин степу за групами.
Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.
Звірі | Птахи | Комахи | Плазуни |
6. Розгадування кросвордів “Степ”
Кросворд “Рослини”
1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)
2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)
4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин)
Кросворд “Тварини”
1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак)
2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка)
7. Робота в групах
– Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це пов’язано? Запишіть назви цих тварин.
– Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов’язано? Запишіть.
8. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?
– Якої пори року в степах буйно розростаються трави?
– Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу?
– Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу.
– Які заповідники створено у зоні степу?
– Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
– Які водойми зустрічаються у степовій зоні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 162-164.