СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 19 Яке значення має вода?
Тема. Яке значення має вода?
Мета: з’ясувати значення води в природі; розвивати мислення, мовлення; розширювати світогляд; виховувати бажання берегти воду.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадку.
– Я і хмара, і туман,
1 струмок, і океан.
І літаю, і біжу,
І скляною бути можу! (Вода)
– Де в природі можна побачити воду?
– Сьогодні ви дізнаєтеся, чому вода потрібна і природі, і людині.
ІІІ.
1. Розповідь учителя про значення води в природі
– Де на Землі ми можемо знайти воду?
– Відгадайте загадки.
– Узимку спить, а влітку шумить. (Річка)
– Посеред поля лежить дзеркало, скло блакитне, рама зелена. (Озеро)
– Ключем вода б’є. (Джерело, струмок)
– Де ще ми бачимо воду? (Море, океан, льодовик)
– Ніг немає, а йде, очей немає, а плаче. (Хмара)
– Води на Землі багато. Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і гілках дерев, вона парить у повітрі. (Іній)
– У тих місцях, де немає або мало води, люди
– Що б сталося, якби в природі зникла вода? (Де немає води, там немає життя.)
– А рослинам потрібна вода? Вони п’ють? (Звісно, п’ють.)
– Що станеться, якщо не поливати кімнатні рослини? (Вони засохнуть.)
– Чи можуть рослини, тварини і людина жити без води? (Ні. Людина може прожити без води 3 дні.)
– Чи потрібна вода тваринам?
– Для чого тварини використовують воду?
На дошці – ілюстрації: кит, риби, бобер, боброва хата.
– Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом – це захист від хижаків.
Кит на повітрі був би роздавлений власного масою. Тільки у воді він може знайти стільки їжі.
Жаби народжуються у воді і. живуть біля неї і в ній.
Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п’ють воду для того, щоб постійно поповнювати її запаси в організмі. Для деяких тварин, наприклад риб, вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити люди, рослини і тварини. Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 44-45)
Робота в групах
– Роздивіться фото на с. 44 і поміркуйте над запитанням Карасика, про що розповідають ці крапельки?
– Розкажіть, яке значення має вода в природі.
– Поясніть і запам’ятайте прислів’я!
Чому так говорять?
– Без води немає життя.
– Без води й борщу не звариш.
– Не виливай каламутну воду, поки чистої не знайдеш.
Робота в парах
– Разом із сусідом по парті роздивіться фото на с. 45.
– Якій із цих рослин потрібно найбільше води?
– Як почуваються Карасик та інші тварини і рослини у забрудненій воді?
– Вода дорожча за золото. Бережіть воду!
2. Завдання для друга природи
– Розгляньте фото на с. 45 унизу.
– Що на ньому зображено?
– Як ви розумієте слова: “Зачиняй міцніше кран, щоб не витік океан”?
V. Підсумок уроку
– Кому потрібна вода?
– Чи можуть жити без води рослини, тварини, людина?
– Чому вода дорожча за золото?
– Які прислів’я про воду ви запам’ятали?
– Як ви зберігаєте воду вдома?