СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 18 Які властивості має вода?
Тема. Які властивості має вода?
Мета: дати учням уявлення про основні властивості води: прозора, рідка, без кольору, без запаху, смаку та форми; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадку.
– Сама пити не п’є, а нас
– Сьогодні ви дізнаєтеся, якою буває вода, які властивості вона має.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 42-43)
– Поміркуйте, де ви можете побачити воду?
Читання казки (с. 42)
– Про що розповів казку Карасик Золотенко?
– Чому розлютився злий чарівник?
– Що він вирішив зробити?
– Що зробило Сонце?
– Які перетворення відбувалися з водою?
– Прочитайте виділені в казці слова.
– Якою буває вода?
Робота в парах
– Поміркуйте: коли вода буває рідиною?
– Якою стає вода під час сильного
– Коли вода перетворюється на хмаринку?
– Роздивіться фотографії і малюнки на с. 43.
– Наведіть приклади води в рідкому стані.
– Наведіть приклади води у твердому стані.
– Наведіть приклади води – водяної пари.
Висновок. Вода в рідкому стані: безбарвна, прозора, не має запаху, смаку та форми.
Завдання для друга природи
– Розкажіть, які властивості води ви спостерігаєте щодня.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?
1) Бесіда.
– Після дощу вулиці і дахи будинків мокрі, скрізь калюжі. Але з’явиться сонце, і все висихає. Куди зникає вода? (Вона випаровується, перетворюється на невидиму пару, яка розходиться в повітрі.)
– З чого складається пара?
– Пригадайте, як улітку після дощу парує асфальт або грунт. Поясніть, чому це відбувається.
– Поміркуйте, де ще можна спостерігати перетворення води на пару.
2) Обговорення питань.
– Що відбувається з водою в річках, озерах, морях? (Вона теж випаровується.)
– Поставимо тарілку з водою і склянку з водою. Де швидше випарується вода? (З тарілки вода швидше випаровується, ніж зі склянки. Чим більше поверхня води, тим швидше відбувається випаровування.)
– Що відбувається з водою в холодну погоду? (Вона теж випаровується, але не так швидко, як у теплу.)
– Улітку вивішують мокру випрану білизну. Що відбувається з білизною? (Вона через деякий час стає сухою.)
– Куди зникла вода? (Вона перетворилася на водяну пару, випарувалася.)
V. Підсумок уроку
– Що ви дізналися про воду? (Вода – рідина: без кольору, без смаку, без запаху, текуча, прозора, не має форми, випаровується.)
– Якою буває вода?
– Наведіть приклади води в рідкому стані.
– Наведіть приклади води у твердому стані.
– Наведіть приклади води – водяної пари.
– Які властивості води ви спостерігаєте щодня?
Додаток до уроку 18
Робота над загадками
Яку воду можна носити у решеті? (Сніг)
Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)
Скатертина біла весь світ накрила. (Сніг)
Узимку горою, а літом водою. (Сніг)
Текло, текло, та і лягло під скло. (Вода і лід)
І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)
Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
Без чого не буває криниці? (Без дна)
У який горщик не можна налити воду? (У повний)
“Що це? Що це? – всі кричать, –
Білі мухи он летять!” (Сніг)
Синя, соковита, на дереві росте,
А “с” на “з” змінити –
Великий дощ впаде. (Слива – злива)
Якщо із “з” візьмеш це слово,
Великий дощ впаде раптово.
Як тільки “з” на “с” заміниш,
Між фруктами мене зустрінеш. (Злива – слива)