СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 28 Яку користь культурні рослини приносять людям?
Тема. Яку користь культурні рослини приносять людям?
Мета: ознайомити учнів з видами культурних рослин та їх значенням для людини; учити групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояснюючи сутність групування, наводити приклади кожної групи; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати дружелюбність, толерантність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадки.
” Сидить
А коса її надворі. (Морква)
– На городі молода
Пишні коси розпліта,
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
– Яскраві пелюстки,
І запах пречудовий,
І хочеться усім
Побачити їх знову. (Троянди)
– В чистім полі він росте:
На високих ніжках,
В зелених панчішках,
Квіточки блакитні,
Мов оченьки привітні. (Льон)
– Стиглий колос на ланах,
Всі комбайни – на жнивах.
Вони ходять з краю в край
І збирають… (урожай).
– Соковите, червоненьке,
Круглобоке, солоденьке. (Яблуко)
– Лампочка вгорі висіла,
Стала
Діти лампочку зірвали,
З апетитом скуштували. (Груша)
– До яких рослин належать рослини, про які йдеться в загадках?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яку користь приносять людям культурні рослини.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 66-67)
– Пригадайте, які рослини ростуть у природі самі по собі, а які вирощують люди.
– Що таке дикорослі рослини?
– Які рослини називають культурними? Де їх вирощують?
– Роздивіться фото на с. 66 і розкажіть, які рослини на них зображено.
– Які з цих рослин ростуть у полі?
– До польових культур належать пшениця і жито.
– Поміркуйте: з яких польових культур виготовляють хліб?
– Роздивіться фото на с. 66.
– Як називаються ці групи рослин?
– Закінчить речення.
– Овочі – це…
– Фрукти – це…
– Ягоди – це…
– Назвіть свої улюблені овочі, фрукти, ягоди.
Робота в групах
– Позмагайтеся: хто пригадає більше назв овочів, фруктів, ягід?
– Розгляньте фото і малюнок на с. 67 угорі.
– Що ви бачите?
– Дівчинка питає їжачка: “З якого куща мені можна зривати порічки, а з якого – ще ні?”.
– Як ви гадаєте, що їй порадить їжачок Хитрячок?
– Розгляньте фото на с. 67 унизу.
– Які рослини не висаджують на клумбах?
Завдання для друга природи
– Розкажіть, яку культурну рослину вам хотілося б вирощувати. Яку користь вона дає?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Тест “Так чи ні?”
– Чи культурні ці рослини:
Помідор, гарбуз, малина,
Морква, жито, огірки,
Мак, кульбаба, буряки?
(Кульбаба – дикоросла рослина, а мак і малина бувають і культурними, й дикорослими.)
– Чи культурні ці рослини:
Кабачки, кавун і дині,
Абрикос і полуниці,
Подорожник і пшениця?
(Подорожник помилково потрапив до переліку культурних рослин.)
2. Робота в парах
– Розкажіть одне одному, які культурні рослини вирощують ваші родини на присадибній чи дачній ділянці.
V. Підсумок уроку
– На які дві групи розподілені всі рослини?
– Які рослини називають культурними? Де їх вирощують?
– Для чого людина вирощує культурні рослини?