Розділ 2. Регіони і країни світу.
Тема 3. Країни Північної Америки
Північноамериканський регіон, на відміну від двох попередніх, складається лише з двох країн, що мають значні розміри. Населення регіону нечисленне, порівняно з Азією, дуже урбанізоване і надзвичайно мобільне. Маючи величезні природні, наукові та інтелектуальні ресурси, країни регіону за короткий історичний час стали впливовою силою в усьому світі. У Північній Америці як економічному регіоні діє ринкова модель розвитку економіки з низькою часткою державної власності,
§40. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ
Загальні відомості про регіон. Материк Північна Америка
Більша частина території Північної Америки розташована в помірному географічному поясі, північ – в арктичному, а південь – у субтропічному і тропічному. Третина площі регіону вкрита лісами, близько 8 % земель оброб Ляються і належать до одних з найпродуктивніших у світі. Природні умови загалом сприятливі для життя і діяльності населення.
Географічне положення Північної Америки загалом вигідне. Це пояснюється наявністю широкого фронту морських кордонів і природних бухт, які сприяють розвитку торговельно-економічних зв’язків. Сусідське положення між США і Канадою та між США і Мексикою позитивно впливає на формування загалом сприятливого геополітичного клімату в регіоні.
Країни північноамериканського регіону мають невисокий показник природного приросту населення: пересічно він становить 0,5 %о. Переважна більшість населення живе в містах. Рівень урбанізації Канади становить 80 %, а США – 79 %. Тут сконцентровані одні з найбільших мегалополісів світу.
Після відкриття Нового світу, як назвали Америку, у формуванні населення США і Канади велику роль відігравали еміграції, що відбувалися в першу чергу з Європи. Серед переселенців до Північної Америки в різні часи були й українці, які в північноамериканських країнах утворили так звану західну українську діаспору з кількістю українців понад 2,6 млн осіб. Зв’язок української діаспори з історичною батьківщиною здійснюється через товариство “Україна”, громадські і культурні організації. Державна політика України спрямована на підтримку української діаспори і формування механізму широкого долучення українців, що проживають у США і Канаді, до розвитку української держави, сприяння співробітництву громадських організацій українців у цих державах.
США і Канада належать до одних з найбагатших країн світу, про що свідчить показник ВВП на душу населення (табл. 1). Обидві держави входять до 20 країн, у яких соціально-еконо – мічні умови для життя людей визнані найкращими. Канада у цій двадцятці посіла четверте, а США – тринадцяте місця. Проте пересічно високі доходи населення, високий рівень охорони здоров’я й освіти не означають повної відсутності бідності в них.
Більша частина населення Північної Америки зайнята у сфері послуг. Близько 25 % економічно активного населення працює у промисловості, хоча багато підприємств перенесено в регіони дешевої робочої сили, зокрема в Латинську Америку. У сільському господарстві США і Канади зайнята зовсім незначна кількість робочої сили.
Мал. 117. Економічний регіон Північна Америка
Прогноз
За оцінкою МВФ, попри сучасну фінансово-економічну кризу, показник ВВП на душу населення в країнах Північної Америки у найближчій перспективі буде зростати (табл. 1)
Таблиця 1.
Прогноз зміни показника ВВП на душу населення
В країнах Північної Америки, дол.
Назва країни | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
США | 45550 | 45254 | 46663 | 48591 | 50652 | 52393 |
Канада | 38154 | 38478 | 39363 | 41175 | 43097 | 44724 |
Обидві країни північноамериканського регіону належать до високорозвинених постіндустріальних країн – лідерів світу. США посідають особливе місце в сучасній світовій економіці насамперед тому, що мають не тільки регіональне лідерство, а й глобальне. Маючи спільні зі США риси економіки, Канада вирізняється своїми ресурсами, які за запасами мають світове значення.
Інтеграційні процеси. У північноамериканському регіоні в 1992 р. була укладена угода про вільну торгівлю і створена організація НАФТА. Це прискорило взаємну інтеграцію двох країн регіону з Мексикою, поліпшило співробітництво між державами і розширило зовнішньоекономічні відносини, що позитивно відбилося на економіці країн-учасниць. Було ліквідовано обмеження у взаємній торгівлі, створені умови, що полегшили взаємні капіталовкладення і реалізацію інвестиційних програм.
Місце Північної Америки у світовому господарстві та міжнародних відносинах. Інтенсивний розвиток економіки США і Канади значно впливає на хід економічного розвитку всього світу, на структуру міжнародних економічних зв’язків, на процеси глобалізації та інтерналізації.
У США і Канаді добре виражені всі ознаки країн-лідерів. Це, насамперед, високий рівень економічного розвитку і виробництва сукупного ВВП і ВВП на душу населення. У структурі господарства цих країн у створенні ВВП високою є частка сфери послуг. Високим є й рівень конкурентоспроможності національних економік. Країни регіону входять у першу десятку країн щодо розвитку інновацій. їхнє лідерство підтверджується й високими технологічними досягненнями: США посідають 2-ге місце, а Канада – 8-ме у світі. Крім того, країни регіону є лідерами з надання інформаційних послуг у світі. Наприклад, США володіють понад 75 % баз інформаційних даних, що підтверджує перехід країни до інформаційного суспільства.
Реалії сьогодення
Фірми – лідери в галузі інформаційних технологій. За даними експертів Світового Банку, у рейтингу 100 компаній цієї сфери 75 припадають на США, три з яких є світовими лідерами. Щотижня тільки в одній Силіконовій долині (штат Каліфорнія) виникає близько десяти нових компаній, які й утворюють так звану нову економіку з такими новими галузями, як інформатика, телекомунікації, електроніка (мал. 118).
Мал. 118. Сан-Хосе – найбільше місто Силіконової долини
Сільське господарство північноамериканських країн вирізняється великим ступенем інтенсивності та продуктивності. Аграрний сектор США і Канади, незважаючи на невисоку зайнятість у ньому населення, не тільки повністю забезпечує внутрішні потреби країни, а й має великий експортний потенціал. Ще одним підтвердженням лідерства північноамериканських держав є стрімкий вплив їхніх транснаціональних корпорацій на всі сфери діяльності.
Проблема
Глобальне гальмування темпів росту світового господарства у 2008-2009 рр. було спричинене фінансовою кризою, що розпочалася спочатку в США, а потім поширилася на весь світ. Це підтверджує, з одного боку, глобальну синхронізацію усіх економічних процесів, що відбуваються у світі, а з іншого – показує роль США в них. Поміркуйте, як можна обмежити вплив однієї держави на розвиток господарства інших країн. Запропонуйте свої способи виходу із ситуації, що склалася, використавши додаткові інформаційні матеріали.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Економічний регіон Північна Америка – це США і Канада.
Північна Америка має сприятливі соціально-економічні умови для життя і діяльності людей.
Країни північноамериканського регіону належать до другого типу відтворення населення з високим рівнем урбанізації.
США і Канада є постіндустріальними країнами-лідерами з добре вираженими ознаками таких країн.
Високий рівень господарського розвитку країн північноамериканського регіону впливає на хід усіх економічних процесів у світі.