Земноводні – Отруйні тварини – Отруйні для людини організми

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.6. Отруйні для людини організми

3.6.2. Отруйні тварини

Земноводні

Серед представників класу Земноводні (Amphibia) зустрічаються тварин в організмі яких утворюються отруйні сполуки. Так, каліфорнійський тритон Taricha torosa продукує ідентичний тетродотоксину тарихотоксин, який виділено з яєць цієї тварини. А в яйцях амфібій роду Atelopus знайдено тетродотоксин і його аналог чірикотоксин. Однак у переважної більшості земноводних отруйні сполуки

утворюються залозами, що знаходяться в шкірі. Ці речовини входять до складу слизу, який зволожує їх шкіру (рис. 3.193, 3.194, 3.195).

 Земноводні   Отруйні тварини   Отруйні для людини організми

Рис. 3.193. Земноводні. Саламандра довгохвоста (Euricea longicauda).

 Земноводні   Отруйні тварини   Отруйні для людини організми

Рис. 3.194. Земноводні. Дереволаз (Phyllobates bicolor).

 Земноводні   Отруйні тварини   Отруйні для людини організми

Рис. 3.195. Земноводні. Справжня жаба (Bufo americans).

У хвостатого земноводного саламандри плямистої (Salamandra salamandra), яка відноситься до ряду Хвостаті (Caudata) і зустрічається в Карпатах, отруйний секрет утворюється в паратидних (надлопаткових) залозах, що знаходяться з боків голови тварини. Виділена

з нього токсична сполука небілкової природи саламандрин здатна викликати у мишей та інших лабораторних тварин судоми та зупинку дихання, внаслідок чого вони гинуть.

Небезпечними для людини є представники родини дереволази (Dendrobatidae), що відносяться до ряду Безхвості (Anura). Біля 130 видів дереволазів мешкають в Південній Америці та в південних районах Центральної Америки. В шкірі дереволазів знайдено токсичні речовин, що порушують нервово-м’язову передачу, проникність для іонів калію збудливої мембрани нервових клітин, викликають надмірне надходження в цитоплазму іонів кальцію із внутрішньоклітинних депо.

З дереволаза Phyllobates aurotaenia вчені виділили нейротоксин батрахотоксин. Він взаємодіє з натрієвими каналами збудливих мембран, внаслідок чого відбувається необоротна деполяризація нервових клітин і м’язових волокон. Цим пояснюються аритмія, фібриляція і зупинка серця в людини, ураженої отрутою Phyllobates aurotaenia, а також деяких інших представників роду Phyllobates (наприклад Phyllobates terribilis, Phyllobates bicolor). У випадку ушкодження тонкої шкіри дереволаза отрута, що міститься в шкірному слизі, може попасти на його м’язи та нерви. Але вони нечутливі до батрахотоксину.

Переважна більшість представників родини Справжні жаби (Bufonidae) не становить безпосередньої небезпеки для людини. Але серед них є тварини, що можуть обумовлювати отруєння деяких ссавців. Наприклад, отруйний секрет жаби-ага (Bufo marinus), яка зустрічається в Південній та Центральній Америці, викликає смерть собаки, яка намагається скуштувати це земноводне. А отруйний секрет зеленої жаби (Bufo viridis), що зустрічається в Україні, викликає у хижака блювоту, якщо він схопить її.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Земноводні – Отруйні тварини – Отруйні для людини організми - Довідник з біології


Земноводні – Отруйні тварини – Отруйні для людини організми