Розділ 5. ОРГАНІЗМИ І СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ
Тема 1. ОРГАНІЗМИ І СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ
§ 58. ЖИТТЄВІ ФОРМИ РОСЛИН
Життєва форма – це система взаємообумовлених пристосувань організму до середовища існування, що визначають його загальну будову в умовах певної екосистеми. У природі життєві форми виникають історично у процесі пристосування рослин до чинників середовища існування.
У початковій школі ви ознайомилися з життєвими формами рослин, а бачили їх ще раніше. Це дерева, кущі й трави. Кожен назве ці життєві форми рослин у довкіллі.
Дерева – це рослини значних розмірів із розвиненими багаторічними стеблами (стовбурами). Головне стебло у дерев здерев’яніле, а численні гілки утворюють крону. З дитинства вам відомі дерева широколистяних лісів: дуб, граб, береза, осика, ясен, клен тощо (мал. 118, 1). Відомі також дерева хвойних лісів: ялина, сосна, ялиця, модрина. Пригадайте, які біологічні особливості мають названі рослини і до яких систематичних груп вони належать.
Мал. 118. ЖИТТЄВІ форми рослин: 1 – дерево дуб; 2 – кущі бузку
Мал. 119. Трав’янисті рослини: 1 – лопух справжній; 2 – подорожник великий
Кущі відрізняються від дерев тим, що головного стебла (стовбура) у них немає або воно нечітко виражене, а галуження розпочинається біля поверхні грунту. Висота цих рослин не перевищує чотирьох-шести метрів. До кущів належать усім відомі барбарис, ліщина, шипшина, бузина чорна, бузок тощо (мал. 118,2).
Серед трав’янистих рослин є багаторічники, дворічники й однорічники (мал. 119).
Багаторічні трави мають підземні стебла (кореневища, цибулини), які живуть від двох до кількох десятків і навіть сотень років. Щороку навесні ви можете спостерігати, як від підземних частин рослини відростають нові надземні пагони, що відмирають восени. Багаторічними травами є кропива дводомна, пирій, материнка, лілії, тюльпани, березка польова, валеріана, лопух, подорожник та багато інших (мал. 119).
Дворічні трави у перший рік життя розвивають тільки вегетативну частину пагона, а видовжені стебла з квітками і плодами з’являються у них на другому році, після чого вони гинуть. Дворічниками є морква, буряк, татарник, пастернак, буркун, кмин тощо.
Однорічні трави починають і завершують свій життєвий цикл протягом одного вегетаційного періоду. До них належать хлібні злаки, горох, квасоля, гречка, соняшник, льон, лобода, мокрець, дурман тощо.
Отже, одні рослини пристосувалися до довговічного життя тим, що мають міцне стебло, як дерева, кущі, і на період низьких температур скидають листя, інші дерева мають вічнозелену хвою, яка пристосована до низьких температур. Трав’янисті рослини не мають високих і міцних пагонів, як у дерев, але легко позбавляються від них на зиму, продовжуючи життя завдяки насінню або підземній частині пагона.
Життєва форма – це система взаємообумовлених пристосувань організму до середовища існування, що визначають його загальну будову в умовах певної екосистеми. Серед життєвих форм рослин розрізняють дерева, кущі, трави.