СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
Урок 14
Тема. Живі організми, їх ознаки та умови, необхідні для життя, різноманітність
Мета: дати учням уявлення про ознаки живих організмів та умови, необхідні для життя; розповісти про різноманітність живих організмів; розширювати світогляд; розвивати увагу, пам’ять; виховувати дбайливе ставлення до рідної природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці ми згадаємо, якою буває природа, навчимося відрізняти живі організми від неживих тіл природи, розглянемо умови, необхідні для життя всього живого і різноманітність живих організмів.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за малюнками
– У вас на столах лежать картки з малюнками, розподіліть їх на групи. Поясніть, за якою ознакою проводили розподіл.
– Чому стіл, вертоліт, шуруп, велосипед – речі? (Ці предмети зроблені людьми.)
–
– Чому камінь, гора, бурулька, хмара – нежива природа?
– Як відрізнити живе від неживого? (Діти висловлюють припущення)
2. Ознайомлення з ознаками живих організмів
– Для прикладу розглянемо кімнатні рослини, що стоять на вікнах: за рік вони виросли, мають більше листя, вони стали вищими. А ріст – це одна з ознак усього живого. Живі істоти дихають, живляться, ростуть, розмножуються і помирають.
На дошці – схема.
3. Ознайомлення з умовами, необхідними для життя живих організмів
– А як взаємопов’язані жива і нежива природа?
– Розгляньте схему на дошці.
– Що необхідно рослинам і тваринам для життя? (Повітря, вода, їжа, тепло, світло)
Діти розглядають схему і доходять висновку: без тепла і світла, без повітря та води живі істоти не могли б жити.
4. Ознайомлення з різноманітністю живих організмів. Робота над загадками
– Квітка ця на сонце схожа,
На олію вона гожа,
Жовті пелюсточки має,
Їх до сонця повертає.
(Соняшник)
– І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз – вона
Стала добра й смачна. (Калина)
– Мов маленький м’ячик,
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке,
На смак солоденьке. (Яблуко)
– Спритний майстер у стрибках:
На деревах, по гілках.
Вся руда, пухнастий хвіст,
Рідний дім для неї – ліс. (Білка)
– У лісі буває і капелюх має,
На одній нозі стоїть й чекає,
Поки не візьмуть на обід. (Гриб)
– У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт)
– Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
– Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
– Хто крилатий, гарний, гожий,
На красиву квітку схожий,
Має довгий хоботок,
П’є нектар ним із квіток? (Метелик)
– По траві повзла змія.
Налякався добре я.
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився… (вуж).
– Рослини і тварини, які живуть на Земній кулі, надзвичайно різноманітні щодо зовнішніх ознак і способу життя.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення систематизація знань та вмінь учнів
>> Тестування
1) Що належить до живої природи?
А) Людина, рослини, тварини, гриби і мікроби;
Б) Сонце, повітря, вода, Земля, людина і те, що створено її руками;
В) Сонце, небо, хмари, вода, гори, дощ, сніг.
2) До неживої природи належать:
А) людина, рослини, тварини, гриби і мікроби;
Б) Сонце, небо, хмари, Земля, гори, камені, вода, дощ, сніг;
В) Сонце, Земля, повітря, вода, хмари, людина і те, що створено її руками.
3) Чим жива природа відрізняється від неживої?
А) Усе живе дихає, живиться, росте, розвивається, розмножується, помирає;
Б) усе живе пересувається, росте, радіє, приносить потомство, помирає;
В) усе живе розмовляє, пересувається, росте, розмножується, помирає.
V. Підсумок уроку
– Якою буває природа?
– Як відрізнити живі організми від неживих тіл природи?
– Які умови необхідні для життя всього живого?
– Наведіть приклади живих організмів.